Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
hagganboy, Donator
Skulle vara intressant att höra "ledningens" respons på de där
fittcp, Donator
Det finns hopp alltså.
swedz, Donator
Finns det inte viktigare saker att bry sig om än woke-kulturen?
S3ON, Donator
Jag har liknande erfarenheter från en svensk folkhögskola..
Valldabo, Donator
Och folk säger än idag att rasism mot vita inte existerar och slår sig sedan på bröstet och ropar "BLM"
bannemejbest, Donator
#4 swedz: Inte när rasism mot vita blivit så normaliserat och utbrett, det är tyvärr någonting vi kommer behöva kämpa emot i många år framöver.
waf, Donator
#4 swedz: På den här sidan om kontinenten kanske.
Men USA och framförallt Kanada har ju börjat balla ur helt i dessa frågor.
Det är en sak att inte få säga ett/några specifika ord, men något helt annat att bli påtvingad att säga något.
Session13, Donator
#8 waf: Banning speech, compelling speech. Både idéerna är frihetsfientliga.
Gumble, Donator
Denna jävla skit börjar ju bli en sak i Sverige redan.. tycker synd om nästa generation. Folk som skaffar barn i detta samhälle borde fan fängslas.
FireWaia, Donator
Att min sambo som föreläser om oral hälsa på högskolan skall behöva tvingas hålla i kurser som "Våld i nära relationer och hur vi bekämpar det" för att ens kunna bli påtänkt att få forskningsmedel är så sjukt att det inte finns ord för det.
Nickosupra, Donator
#4 swedz: Precis som Waf säger. Och skiten håller på att ta sig hit också. Det är skadligt för ett samhälle i det stora hela. Det skapar större och, rent ut sagt farliga svackor mellan befolkningen.
Jag personligen vill gärna inte att det fortsätter sätter sina rötter i Europa och Skandinavien.
waf, Donator
#9 Session13: Tycka vad man vill om den saken.
Jag finner det betydligt värre att bli påtvingad ord/idéer.
Än att behöva omformulera mig, pga av något ej socialt accepterat ord.
Shawaam, Donator
Det ungen citerade, "socialism is better than democracy", är nog ett av de mest amerikanska missförstånd jag kan tänka mig. xd
Att han sedan går med i en kristen skola och sedan säger att han inte kommer bli straffad för sina politiska åsikter... Jajo, stämmer ju så länge som hans åsikter är kristna åsikter. Stackars grabb. xd
Det sagt, stämmer hans första uttalanden om skolan han gick på så var den skolan rasistisk.
Drbrandt, Donator
#15 Shawaam: +1 håller med.
MrClean, Donator
Det är en form av rashämnd som lyckats bli integrerad på grund av flera olika faktorer. Dels den spridande känslan om att vita är rika och får sitt serverat på silverfat. Dels godhjärtade, men dock förlorade självflagellerare. De som tror att de kan lösa allt genom att slå sig själva till nån sorts rasförlåtelse. Idealister som tror att kommunismen är en bra ide eller att goda krafter från deras inre sanctum kommit på att sprida. £MeToo blev et hakplåster som all möjlig skit red på, för om man inte blev#MeToo, så är du för våldtäkt. Idioti och rädslan att ses som ett "problematiskt" hinder och en önskan att vara populär, drev in ytterligare kilar i den metaforiska korsfästningen av logiskt tänkande i den idiotiska godhetens namn. Men... Historiskt sett är det en pendel som svingar tillbaka i motreaktioner. Pendelslag som sker allt snabbare med hjälp av dataålderns världsspann som låter information nå globalt snappare än någonsin i världshistorien. Upplysningen->Romantiken->Realismen->Modernismen->Woke-> ??? Raskrig ??? världskrig ??? inbördeskrig ??? Fängelse av lagar baserat på ideologi snarare än rättvisa och logik ??? Vi får väl se.
Ranaki, Donator
#6 Valldabo: stackars ariska rasen
BigFatBastard, Donator
#4 swedz: Ska du dra upp klimatet så kan du hålla käften för den ingår under samma term.
holydiverr, Donator
#10 Gumble: eller så fostrar man barnen rätt
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|