Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
ronnybond, Donator
Vi får ju börjar med var denna dude är full av skit av den enkla orsaken att videon börjar med att det är Ryssland som anser att Bakhmut är viktigt. Båda länderna Anser staden är viktigt och de har inget med natur resurser att göra, endast strategiskt för militären. Orsaken varför båda länder har skickat tusen tals i döden för denna stad.
Länderna han pratar om att Putin anser dom skall stå bakom Ryssland så Libyen och Venezuela har blivit förstörda av USA och deras Allierade. Så det är självklart att dom står bakom Ryssland.
Sudan har ansökt att gå med i BRICS så dom står bakom Ryssland. Senaste ja kollade var dom 18 länder som ville gå med i BRICS.
Om Ammunition och kriget mellan Wagner och Ryska militären. Går han vidare efter ha snackat om att militär chefer hatar Wagner och deras sätt att kriga, men på samma gång skulle det skapa kaos inom Ryska militären om dom inte lyckas med deras uppgift? Hur fan är de möjligt?
Ryska militär chefer kan inte försöka sabotera Wagner och på samma gång skapa kaos inom militären som gör att som enligt honom skulle skapa en revolution där Putin blir av satt.
Slutsats denna människa har 1/10 fakta och 10/10 propaganda. Och finns det någon som lyssnar på honom borde ni sluta igår.
Kulturombud, Donator
Bakmhut är extremt mycket viktigare för Ryssland än Ukraina.
Det är den sista delen av Donbas regionen. Ukraina kan däremot anfalla och överta vilken annan del av regionen som helst och då är Ryssland tvungna att ta tillbaka det området också för att vara klara med Donbas. Bra taktik från Ukraina att låta de få kämpa hårt där och då för varje gata då det kostar Ryssland så mycket mer.
ronnybond, Donator
#4 Kulturombud: Zelenskyy säger att det är det viktigaste som finns när han pratar med sitt folk, när han pratar med du säger han det inte är så viktigt.
så din analys är 50/50 som bäst.
Kulturombud, Donator
#5 ronnybond: Det är ingen analys. Det är fakta. Ta upp en karta och titta efter själv.
ronnybond, Donator
#6 Kulturombud: ja bryr mig väldigt lite i vad din åsikt är, har hört på Zelenskyy alltför många gånger. Och hans åsikt är att försvara Bakhmut till vilket pris som helst, När han pratar med sitt land. Och han har skickat tusen tals personer in i döden för denna stad.
Som dom förlorat nu när vi skickar meddelande mellan varandra.
Du får fortsätta leva i lalala land som största delen av världen gör. i ditt laalala land så har Ukraina inte offrat tusentals människor för en stad som inte betyder något alls.
Inlägget är borttaget
Kulturombud, Donator
#7 ronnybond: Det är en stor strategisk fördel om man vet
om attackplatsen genom att befästa positionen och koncentrera sitt försvar där. Då kan du förstöra fiendens planer, orsaka stora förluster och försvaga deras offensiv. Den här strategin är särskilt effektiv om platsen har stor betydelse för din fiende.
Att veta om var fienden planerar att attackera ger också möjlighet att utnyttja deras sårbarhet genom att kontra på en annan plats. Du kan räkna med att Ukraina inte kommer kämpa gata för gata för att ta tillbaka Bakmhut på samma vis. Lär dig lite grundläggande militärstrategi om du ska spela Allan Ballan.
”Men Zelensky sa” Hahah
Sanctuary, Finansfjant
#9 Kulturombud: Uppmuntra inte Kreml-trollen.
Skazze
#2 Kulturombud: Det är för svårt att utveckla något för en utvecklingstörd, våra verklighetsuppfattningar skiljer sig nog såpass serru.
Kulturombud, Donator
#11 Skazze: Jahaja, du är en sån där som fantiserar om att få leka Effieltornet mellan Putin och Prigozhin.
ronnybond, Donator
#9 Kulturombud: hehe, vi lämnar din otroliga kunskaper om krig, tills vi ser Ukrainas mot offensive som redan borde startat.
jag har personligen slutat anta saker i detta krig, men du fortfarande gör det.
VI får se inom 2 månader om du är full av skit eller inte.
Ukraina har 60k NATO utbildade soldater nu, kommer dom klara av att skapa kaos inom Ryssland 400k soldater kanske jag personligen tvivlar.
lika som Zelensky tvivlar. Men kommer fortfarande låta sitt folk dö.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#13 ronnybond: Konstigt att Zelenskyj antingen ljuger eller talar sanning, helt beroende på vad som passar DIN agenda för stunden? lol
Ah jo, när du inte vet vad du ska svara så bara byt ämne till en motoffensiv eller (gamla) medlemsansökningar till någon allians som på något sätt ska visa att du har rätt/fel om... Bakhmut? Lysande... Du vet inte ens vad du ska säga, du bara SKA försöka vända allt som sägs till Rysslands fördel på något sätt ändå. Köpt. Eller ryssnyttig idiot?
Sanctuary, Finansfjant
#14 JohanSten: Du glömmer bort att alla källor och slutsatser som inte smeker Ryssland medhårs eller ger respekt till deras perspektiv, eller på annat sätt bekräftar Putins världsbild, alternativt tar rygg på andra konspirationer, är falska och NATO/Illuminati/WEF-propaganda.
Inlägget är borttaget
ronnybond, Donator
#14 JohanSten: Vad menar du Zelensky tvivlar ju, Ukraina har öppet sagt vi inte ska ha så stora förväntningar på deras mot offensiv, och dom har också påstått i 1 år att bahkmut är livs viktig för dem, och kommer göra allt för att ta tillbaka staden, och ibland även slänger in allt även krim ön.
vet inte vilka konspirations sidor du läser men dom har fel!
"The fight for Bakhmut will change the trajectory of our war for independence and for freedom." Zelensky i USA
https://twitter.com/i/status/1660359985208111105
Alla läser för mycket konspirations hemsidor nu för tiden, folk som är vuxna tar information från MSNBC , CNN , FOX osv lite galet. Har även hört om folk som läser Aftonbladet seriöst.
Kulturombud, Donator
#17 ronnybond: En till med autism som tar saker lite för ordagrant här, alternativt om du bara drygar dig.
Om han säger Bakmhut är viktigaste så är det för att motivera soldaterna och rättfärdiga förlusterna där, samt för att förleda fienden. Vissa förväntar sig en motoffensiv med upp mot 250 tusen man och att hela Ukraina ska fritas så möjlighet att han ville dra ner på dessa.
Du måste försöka förstå att det är krig i Ukraina Ronny och saker fungerar lite annorlunda.
Sanctuary, Finansfjant
#18 Kulturombud: Vadå, han spelade CoD och kollade på youtube och använder begrepp som Mainstream Media, han är ju expert?
ronnybond, Donator
#18 Kulturombud: ok, så dom förlorat staden som inte hade någon betydelse medans dom använde våra skatte pengar att skicka in vapen och manskap i 1 år till staden för den hade ingen betydelse. ok dude
Sen den senaste utvecklingen kom Ukraina på att nu ska vi ta Ryssland och körde in i Ryssland för dom behöver bra PR och de har slutat i katastrof och största delen är död.
Ukraina har gjort helt okej jobb genom att se till att inte hela landet försvann. Men kanske de vore dags att börja snacka fredsavtal där båda två är missnöjda.
Ryssland kommer vinna hur man än vrider och vänder på det, så finns ingen bra dag att börja prata om fred. om vi inte skapar ww3 och dödar varje rysk medborgare på den planet.
Kulturombud, Donator
#20 ronnybond: Ryssland vill inte ha fred så då återstår ditt förslag om att döda alla Ryssar. Jag tycker det låter drastiskt men vi får se då.
Det hade betydelse för det var en bra tillfälle att orsaka stora förluster på fienden. Sen om det var i Bachmut eller någon annan håla spelar ingen större roll. Nu blåste de bort en stor mängd ammunition och soldater på någon mil landerövring.
ronnybond, Donator
#21 Kulturombud: Ditt första påstående är ju en lögn eller så har du fel information. Ryssen har satt fram Fredsavtal två gånger, båda gångerna är det västerländska länder som kommit i mellan.
Zelensky skulle ha skrivit på pappren redan i början för över 1 år sen, när Boris Johnson flög över och övertala honom att säga nej, att vi väst kommer ge de dem vapen osv.
Andra gången var det USA som sa nej.
Ditt andra påstående är standard oinformerad Twitter användare, har en som du i kaffe rummet på jobbet. Frågar alltid för att få veta vad är standard svaret på vad som hänt, alltid fel dock men bra att veta vad ni tror.
Varför ja har mitt förslag om att döda varje rysk person på denna planet är, att vi skickar vapen och pengar till ett krig Ukraina inte kommer vinna är både onödigt samt att väldigt många personer förlorar livet. Så starta WW3 eller gå hem är lite mitt förslag.
Inlägget är borttaget
Kulturombud, Donator
Nej Ryssland har inte lämnat ett avtal om fred. Vill Ryssland ha fred så lämnar de bara Ukraina.
Ukraina är redan hemma, så du fortsätter alltså hetsa om att döda alla ryssar.
Jag tycker vi kan nöja oss med alla de som stödjer Kreml.
ronnybond, Donator
#24 Kulturombud: Varför skulle Ryssen lämna? enligt dom är dom ju i Ryssland. Dom hade ju ett val.
Kulturombud, Donator
#25 ronnybond: Ingen som tror att de kommer att lämna frivilligt.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#17 ronnybond: Frågan är snarare vad fan DU menar, när du kopplar ihop alla dessa saker i patetiska försök att frångå ämnet när du inte vet vad du ska säga emot. =') Det är du själv som läst så mycket konspirationsskit att du inte längre märker hur ologiska dina uttalanden blir. Du läser in så jävla mycket bullshit i uttalanden som lämnar stort tolkningsutrymme, t.ex. det rent taktiska i att ryssarna är bundna i Bahkmut där de förlorar mer manskap än ukrainarna och skulle floppa i opinionen om de inte slängde in allt de hade för den (numera) värdelösa, sönderbombade spökstöden. Detta öppnar för ukrainska operationer på annat håll. Varför är inte DETTA den logiska go to-tolkningen i din hjärna längre, utan en massa konspirationssmörja?
#22 ronnybond: Haha ah jo, som om han skulle skrivit på "fredsavtal" med Ryssland som bevisligen kommer fortsätta slakta civilbefolkningen där de drar fram (detta var inte helt bevisat förrän efter ett par månader dock), det var inte detta faktum som hindrade honom utan egentligen att någon politiker tvärs över Atlanten sade nej... lol
#25 ronnybond: Jaha, men då är det väl upp till Ryssland att slå ner detta civiluppror och sluta skylla på grannstaten Ukraina då. ;)
ronnybond, Donator
#27 JohanSten: Av den simpla orsaken att jag blivit informerad om att Ryssen gör framsteg varje dag, medans ja sitt folk i mitt liv sagt motsatsen.
Som exempel, fick ja höra vid kaffe bordet vi mitt arbete, att Ukraina har återtagit mark, samma dag som dom förlorade bahkmut.
Podcasten ja lyssnar på som givit mig bästa information runt detta krig är "The Duran Podcast" dom har mera rätt än fel.
https://www.commondreams.org/news/2022/05/06/boris-johnson-pressured-zelenskyy-ditch-peace-talks-russia-ukrainian-paper
Ryssen slog tillbaka vad ja sitt största delen av människor som sprang över gränsen är död. och som vi alla vet av dom som är tillbaka så är dom öppet nazister. Så de var ju lite dåligt PR.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#28 ronnybond: Kan inte båda vara sanna? Måste Bahkmut vara marken de återtog? Måste det ha varit samma dag? Din arbetskamrat kanske inte är så insatt, och inte heller en representant för hela befolkningens inställning till kriget? =')
Det händer ju för fan i realtid medan du skriver dina kommentarer: du hänvisar till att man ska försöka läsa sig till fakta och hålla sig till bekräftade uppgifter, och sedan lägger du ditt förtroende till någon jävla podcast och slänger ur dig så sjuka saker som där i sista stycket. Hur reagerar du inte själv?! Du är ju själv desinformationsspridaren som du vill sätta dit! :D
Skazze
#22 ronnybond: JohanSten gillar att använda ord som konspirationsteoretiker och Putin troll med mera. Jag gissar att han får dessa npc aktiga verktygsord ifrån tv4 och Aftonbladet bland annat, kanske TyT. Orden är lätta att komma ihåg och kan användas när som helst när han inte har svar på tal. Han denouncar även podcasts för han klarar inte fokusera länge nog för att skapa en koherent tankeföljd och informationen är inte lika lättuggad som på nyhetsmorgon. Det är synd om han men ta inte åt dig av hans regurgiterade ordbajs :)
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#30 Skazze: Hahahaha! Citera när jag på sista tiden sagt "konspirationsteoretiker" och "Putin troll" då, din lilla mytoman. ;)
Kränkt troll ska försöka försvara sig, och kör på "MEN DU DÅ DIN AFTONBLADET NPC TV4 MSM, bara för att min podcast-idol behöver indoktrinera mig en timme innan jag tror på honom utan bevis, så behöver jag inte ha fel!!!" Eller hur var det med verktygsord, regurgiterat ordbajs etc.? :D
Jag tror inte ronnybond vill ha ditt patetiska pseudo-försvar till att börja med; vad jag förstår försöker han (med blandad framgång) att INTE vara ett rysstroll.
Skazze
#31 JohanSten: kalla mig för vad du vill kompis men det är bara inte så givande för diskussionen att bli så affektiv som du blir.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#32 Skazze: Och detta kommer från snubben som hoppade in i diskussionen med sitt första inlägg, fullt av personliga påhopp och tillmälen baserat i din rövsveda över att inte kunna argumentera emot mig i sak? :D Är du så blind att du verkligen inte ser hur du själv står för allt du just beskyllde mig för, när du skriver det?
Skyll ifrån dig på vad du vill, kompis, men det blir inte så givande för diskussionen när du ignorerar argument och snackar skit i affekt. Citera när jag på sista tiden sagt "konspirationsteoretiker" och "Putin troll" då, din lilla mytoman. ;)
Skazze
#33 JohanSten: på en molekylär nivå är du nog säkert väldigt intelligent.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#34 Skazze: lol, starkt motargumenterat återigen. Ren walk-over.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|