Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
Dessa herrar ville ha ett uppsving i views? Troligtvis var dom aldrig på riktigt flygfärd, varav man gör hela skiten så emotionell och dramatisk, för att tittarna ska svälja alla fejkbilder
17:40 "We lost the camera..."
"dad I brought your camera"
Oavsett vad man tycker om hela videon här, så är det med större sannolikhet äkta (se vid 1:00)
Sen får man tycka och tro som man vill. Fotograferna i denna video är sellouts
Ranaki, Donator
#2 raggarsvin90: ???
hade det varit flat hade man kunnat se längre då horizonten inte skulle existera
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
#3 Ranaki: Det fattar du väl själv att vinkeln blir skaparare med avstånd, vilket gör att du inte kan se hur långt som helst? Likaså gör väder som pollution eller dimma att du inte kan se hur långt som helst.
Oavsett hur jorden ser ut, så stämmer bilden ovan. CGI, fish-eye, real
Kulturombud, Donator
#5 raggarsvin90: Mina uträkningar säger att de borde slagit i taket.
OdödligaSvensken, Donator
Älskar dessa människor som tror att jorden är platt. Genier!
raggarsvin90, Donator
Genierna är de som tittar på CGI samt fish-eye bilder och förväxlar det med verkligheten
Hav0ok, Donator
#8 raggarsvin90: Du har säkert sett den här men jag minns att du ville ha bevis för att det man såg på ISS matchade verkligheten.
https://www.youtube.com/watch?v=gvIzXdHf5g8
Är det verkligen CGI i din mening eller hur bortförklarar man någonting sånt här med din syn på världen?
Ranaki, Donator
#5 raggarsvin90: nej om du är så högt uppe så skulle du kunna se mycket längre. det skulle inte finnas någon horisont.
på samma sätt skulle du kunna se skepp i hamnen i new york från exempelvis irland eller spanien.
Atmosfären slutar cirka 10.000 kilometer uppåt, luftvägen mellan irland och usa ligger på ungefär 6000 kilometer. så atmosfärens densitet är ingen faktor såvida det inte är dimma.
raggarsvin90, Donator
#10 Ranaki: Horisonten finns alltid i din ögonhöjd om jorden är platt.
På en sfärisk jord får du titta NER på horisonten då du ökar din altitud (pga jordens krökning)
#9 Hav0ok: Korkat resonemang han har. Youtubern har väl ett helt team bakom sig, som har letat upp dessa detaljer till honom (som NASA vill). Han menar sen att det skulle vara omöjligt att lägga till dessa detaljer (ehh va?) och säger att astronauterna sägs vara inkompetenta (någonsin hört talas om att spela dum?). Det är ett skickligt vfx filmteam bakom det där.
Det är inte livestream dock, även om det mycket möjligt skulle kunna rendera utifrån datan från "de andra" källorna. De jämför heller inte med verkligheten = molnen behöver inte överensstämma med annat än den där otydliga datan.
Kul att han visade den här som bevis på satelliter
Sorgligt att det är det bästa hans team kunde få fram (en sekund, så att folk inte hinner fatta)
Så hur gör man?
Såg även en video hur man tog molndata på en CGI-glob. Rendera i kraftfullt program, så har du rörliga moln som överensstämmer med molndatan
Visst skulle man även kunna åstakomma det live, men det gör man inte än. Risk för fel?
Vill se live events och moln. Man kan ju se ISS med blotta ögat (48x högre än flygplan, som man knappt ser), men man kan inte se fyrverkerishower från ISS...
Ranaki, Donator
#11 raggarsvin90: din gif bevisade ju min poäng....
raggarsvin90, Donator
#12 Ranaki: Inte alls. Enligt din poäng behöver man kolla nedåt för att se horisonten.
Horisonten syns R A K T fram från en U2 spyplane utan fisheye-lins
Krökningarna i videon beror alltspå på linserna. Varför gör man ALLTID så? Ni går ju efter sånt där för att bygga upp eran världsbild
Inlägget är borttaget
Hav0ok, Donator
#13 raggarsvin90: jaha, så det var så enkelt alltså xD Du blir fan bara värre och värre.
Vilket jävla jobb dom lagt in för att få allt att stämma och som ingen egentligen kommer titta på men kan inte få bort dina påhittade vajrar och andra idiotiska missar i videor.
Du måste ju själv se hur du motsäger dig själv hela tiden, det går inte ihop tyvärr.
Varför tror du att han har ett helt team bakom sig, vad får dig att tro det? Gör han någonting du inte skulle klara av själv eller?
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
#15 Hav0ok: De flesta stora kanaler har ett team bakom sig. De är även uppbackade av youtubes algoritmer och "relevant för dig". Att nå ut är annars väldigt svårt. Även om du söker på något specifikt, så får du upp helt andra videos (från de algoritmboostade kanalerna).
Ingenting har jag sagt emot mig i. Det är bara svårt att uttrycka allt i text och man får mer förståelse när fler saker uppkommer.
Det är snarare NI som gör bort er och hänvisar till CGI och ständigt fisheye (se hur plan horisonten är i video #13 och jämför med bilderna tagna i huvudinlägget från samma plan). Inte heller NASA tar bilder som ska vara samma färgskala och motsvara verkligheten i fråga om noll förvrängning. Man kunde ju annars tycka att en "riktigt bra kvalitet" vore målet att återskapa verkligheten vad gäller noll förvrängning och färgåtergivning
Hav0ok, Donator
#17 raggarsvin90: Vill inte direkt påstå att han har en stor kanal.
Motsägelserna som du hela tiden kommer med är att dom kan fejka allt så otroligt bra och samtidigt inte kan få bort bubblor, vajrar osv. Att dom både är ofattbart skickliga och helt dumma i huvudet, det går inte ihop.
Problemet är att du tror CGI är någonting man bara kan svepa ihop, att det är enkelt.
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
#18 Hav0ok: Som jag tidigare sagt så låter de grejer vara med flit för de som ser. Troende kommer paradoxalt nog bara att försvara lögnen och tro på den ÄNNU mer. Särskilt om man även slänger in "tabbar" som man kan förklara.
"Att dom både är ofattbart skickliga och helt dumma i huvudet, det går inte ihop."
Att spela korkad är nämligen inget som någon skojare någonsin gjort...(sarkasm)
Snarare är det en grund för många bedrägerier och får lättmanipulerade människor att resonera precis som dig. Dessa grindvaktarkanaler delar ut dessa låg-iq-resonemang till tacksamma, lurade tittare
Hav0ok, Donator
#20 raggarsvin90: Den intelligens, uppfinningsrikedom och skicklighet i lurendrejeri du ger NASA & co. är helt otrolig. Om det inte vore för att du säger att du tycker dom är "onda" så skulle jag tro att du dyrkade dom med tanke på vad du anser att dom är kapabla till.
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
#21 Hav0ok: Det är inte särskilt banbrytande eller "nygenialt". Snarare så som riktigt bedrägeri fungerar.
Vill man lura någon på riktigt så spelar man "känslorna på ytan" hela tiden, så att alla lär känna dig som den som inte kan hålla masken. Det blir då riktigt enkelt att lura folk på riktigt. Folk som "känner dig" kommer at försvara dig.
Läs/Lyssna på 48 laws of power (handlar väl mer om maktspel men.
De effekter man gör som ser bra ut, är praktiska effekter (ej CGI). Gäller både inom film och NASA.
Kan tänka mig att man gjort något liknande när man återskapar saturnus ringar i NASAs fejkbilder (6:20)
Se även att nuken är en praktisk effekt. Det är så filmer/NASA gör på olika sätt, för att få realism.
Hav0ok, Donator
#23 raggarsvin90: Det du tror dom fejkar, alla tusentals timmar skulle vara en otrolig bedrift, med betoning på Otrolig. Det finns inte tillräckligt många skickliga CGI skapare för att klara av en sån utmaning, och med tanke på hur perfekt allting ser ut så snackar vi hundratusentals/miljoner timmar att skapa dessa verk. Du länkade en bra video som bra illustrerar hur komplicerat det är att få någonting att se nästan verkligt ut.
Det skulle vara en sån hög med människor som satt och gjorde alla dessa videor att det skulle vara helt omöjligt att få dessa att hålla tyst.
Inlägget är borttaget
Hav0ok, Donator
#26 raggarsvin90: nej det är inte påhitt, ta en normal Hollywood film idag med skapligt mycket CGI, det kan ta många månader för flera stora cgi team att göra det och ändå blir aldrig resultatet så perfekt som NASAs videor. Ta Black Panther, över 100 personer ordnade med cgi och resultatet blev piss bara för att dom inte hade ett halvår på sig. Dina argument fungerar inte för att du inte har den minsta aning om hur jävla svårt det skulle vara att skapa någonting så verklighetstroget under tusentals timmar med videor.
Nej det är inte CGI i videon, skillnaden är att den ena är tagen på dagen och den andra på natten med högt ljusintag. Det är inte filmer vi tittar på utan många högupplösta kort som satts ihop till en video.
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
Du jämför ett CGI-team med en budget på...? Va NASA-budget på 19.2 miljarder per år...
Som dessutom har erfarenhet i decennier av att fejka samma rymdskräp
Vad jag minns (har ej sett den) så fick black panthera främst kritik för slutfighten, där båda parter var animerade dräkter. Det är lätt att se skillnad på en riktig människa och en animerad, då man har så bra referenser från vardagen.
Riktiga bilder på hela jorden har vi aldrig sett, och då blir CGI att kunna tas för verklighet. Vi har ingen riktigt referens.
Dagens iss-bilder ser faktiskt bra ut. Osäker på om det är bra CGI eller snabbspolad färd med väderballong, där man filmat med annan typ av kamera, så att varken väder eller ljus blir med, vilket man kan efterredigera för att passa rådande väder. Låter nästan för krångligt, så CGI är nog mest troligt.
Du kommer iaf INTE att se live-händelser från jorden på deras livestream. Har väldigt svårt att se hur de skulle kunna rendera sånt i realtid, så exakt att man kan jämföra med verkligheten.
Jag berättar bara för dig hur det är och du försvarar envist lögnen. Sen undrar du varför de inte går att avslöja? Ni är mentalt fångade
Hav0ok, Donator
#30 raggarsvin90: "Dagens iss-bilder ser faktiskt bra ut. Osäker på om det är bra CGI eller snabbspolad färd med väderballong"
Det kanske ser jävligt bra ut för att det är verkligheten kanske?
Du vet att det skulle vara tämligen omöjligt att fejka alla videor men du vill leva i din fantasivärld och känna dig speciell.
FE-Teorin är ju den ultimata konspirationsteorin, vi lever i en låtsas värld skapad av "någonting", vi har ett tak ovanför oss med lampor eller nå liknande som bara ska simulera stjärnor och vi är omringade av en isvägg.
Om ni nu är så säkra på att det är så, att vi lever i någon form av bubbla med ingenting "utanför", varför ser ni inte till att skaffa något form av bevis? Åk upp eller åt vilket håll ni vill tills ni träffar på någon form av "vägg".
Skulle jag tro på det här tramset så skulle jag göra allt i min makt och ägna mitt liv åt att hitta ordentliga bevis, varför gör INGEN av er det? Jag skulle kapa ett plan i Sydafrika och sen bara flyga rakt mot sydpolen och livestreama allt. Då skulle allt vara klart och ingen skulle behöva tvivla mer.
Den som gjorde det och faktiskt bevisade att jorden var platt skulle bli ihågkommen för alltid...men ingen av er försöker ens, det finns bara en förklaring och det är att ni faktiskt inte tror på det själva.
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
#31 Hav0ok: Lättare sagt än gjort, lille vän. Du kan hävda vad du vill. En NPC som tror att real time rendering är verklighet.
Har man bara modeller och data, så behöver det inte vara annat än ett väldigt snyggt teknikdemo (med realtids-input för väder och dag/natt)
Ingenting som jag har efterfrågat har någon kunnat leverera. Bara en massa enklare varianter (med rum för editering) och bortförklaringar.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#33 raggarsvin90: Inte ett enda jävla argument har du, inte ett enda bevis som håller, men du har ändå "rätt" och alla som säger emot är blinda korkade får. Du har kopierat Spyzeds manus rakt av återigen, men den HÄR gången är du inte alls lurad! lol
Du kommer varken få vänner eller ligga för att du är "alternativ", det borde du ha fattat nu efter ett par år. Du låtsas ju någonstans faktiskt vara lite lite dummare än vad du är, så jag vet att du inser åtminstone detta faktum. Så varför gör du det? Får du betalt?
Hav0ok, Donator
#33 raggarsvin90: Varför försöker ingen av er att göra det jag nämnde ovanför? Någon av er borde ha ett flygplan eller tillgång till ett som kan flyga några hundra mil?
Förklara varför ni inte gör ett riktigt experiment och faktiskt provar era egna teorier?
Den som uppdagade en sån konspiration och i praktiken bevisade att vi är "guds" skapelse skulle ju bli ihågkommen för evinnerlig tid, det är fan helt otroligt att ni inte gör någonting för att faktiskt bevisa för oss "får" att ni har rätt.
Det finns bara EN förklaring varför ni inte gör det och det är att ni själva vet att det är fel, ni vill helt enkelt bara känna er speciella och kalla alla andra NPCs.
btw. kom för helvete inte med "lille vän" som att du vore någon form av "vis gammal man", din vishet är en parodi på äkta vishet.
Men svara nu varför ingen av er eller alla av er inte ser till att få ett äkta bevis för era påståenden? Gör någonting, sitt inte bara och bräk som ett får.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|