Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Bild   Avslutningsvis: Natthumor! Tillbaka
Kommentarer 5 kommentarer, 3273 klick.

Raderar...
raggarsvin90, Donator 2023-11-26 07:41 | #1
När och varför anses det på något vis bra att flytta ifrån sin hemstad?

Endast företag vill att du strävar efter att rota upp dig och lägga alltmer energi på firman, istället för att bo kring dina rötter. "skulle jobbat hårdare" är ju den vanligaste tanken innan döden
epicfailzor, Donator 2023-11-26 10:37 | #2
#1 raggarsvin90: Gött att bo kvar i staden där man växte upp.
Tuggben, Surgubbe 2023-11-26 12:15 | #3
#1 raggarsvin90: #2 epicfailzor: Karriärsfolk som flyttar till Stockholm eller ännu värre, Malmö, det är sådana människor som hembygden gott klarar sig utan, låt de förfalla i dekadens på egen hand, hjälp de aldrig när de kommer tillbaka hem med svansen mellan benen och tom plånbok. Aldrig.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2023-11-26 16:10 | #4
#1 raggarsvin90: Det beror väl på hur bra ens hemstad var i personligt tycke. Du är ju inte annorlunda än dessa "företag", eftersom du vill att alla ska leva enligt din idyll också. Det här med individualitet och att tänka själv kan du som vanligt lämna till oss andra, inga problem, men du får ändå försöka komma ihåg att många av oss andra faktiskt ägnar oss åt det. =)

#3 Tuggben: Vad har du för filosofi när det går bra och alla hemifrån vill försöka tigga till sig en bit av kakan, glida in med hjälp av ens kontaktnät etc.?
Tuggben, Surgubbe 2023-11-26 17:39 | #5
#4 JohanSten: Ingen vill det, någonsin. Har du lämnat landsbygden för storstan så är du död för oss.

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.006806 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 6 samurajer!


Donera Mera! Ghoul