Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
D-Dawg, Donator
Kanske för att man inte vill det? Då behöver ju inte befolkningen sin "storebror". Divide et impera!
mongolideN, Donator
För att det kanske växt till ett så pass enormt problem att när man väl kunde göra nånting åt det, så valde man istället att sticka huvudet under sanden och skylla på socioekonomiska faktorer istället för kultur.
TurD, Uppdaterare, Donator
Självsanerings-approachen
Mozq, Donator
För i Sverige tänker vi med hjärtat och inte med hjärnan.
davythedog, Donator
#2 mongolideN: vad finns det under sanden?
noldon, Donator
för gängvåldet i andra länder är så mycket bättre då?
Valldabo, Donator
#2 mongolideN: +1 sOciOeKoNoMiSkA fAkToReR hahahahaha
Il Dire, Donator
Fortsätter man att fylla på en hink efter att den blivit full med vatten så kan man väl inte förvänta sig vattnet inte ska rinna över?
Valldabo, Donator
#10 Il Dire: En hink med skit*
Inlägget är borttaget
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#1 D-Dawg: Är det DU som köpt upp all aluminiumfolie i affären?! Din jävel!
#2 mongolideN: Finns det någonting i hela jävla världen som påverkar kulturen mer än socioekonomiska faktorer..? Nästan alla traditioner och religioner kommer ur hur folket liv såg ut rent praktiskt när de uppkom, och för det mesta försvinner de när de slutar vara relevanta. En del hålls målmedvetet vid liv för att de blir en del av en folkgrupps identitet, "så här är vi för så här behövde vi göra för att överleva och utvecklas på den tiden".
Denna följande bit är oerhört spekulativ: jag tror gängvåldet till stor del kommer ur hur desperat grupptillhörighet och att försvara sin självförträfflighet hajpas upp som det viktiga som finns, i kombination med möjligheten till snabba pengar och kontakter för att ta sig ur sin... [konstpaus] socioekonomiska situation.
#9 Valldabo: ^ Ser fram emot dina hatiska kommentarer utan ett spår av argument.
Valldabo, Donator
#13 JohanSten: Begår rika människor pengarbrott?
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#14 Valldabo: Öh, ja..? Vill du säga något hur stor andel, vilken utsträckning etc..? Vad försöker du säga överhuvudtaget? :D
Valldabo, Donator
#15 JohanSten: Hur kan det då bero på socioekonomiska faktorer och inte kultur?
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#16 Valldabo: --> #13.
Plus: hur kan kulturen vara problemet om det finns rika as precis hela världen över? ;)
Valldabo, Donator
#17 JohanSten: Det är ingen förklaring, snart måste du förklara dig. Varför skulle det bero på socioekonomiska faktorer? Varför begår rika pengarbrott i den grad de gör om det nu beror på socioekonomiska faktorer?
"så här är vi för så här behövde vi göra för att överleva och utvecklas på den tiden". är så långt ifrån ett argument man kan komma. Det är taget ur din egna röv.
Därpå skriver du något du TROR att gängvåldet beror på, vilket inte heller är något argument.
"Om det finns rika as precis hela världen över"
Osäker på om jag förstod den meningen korrekt, men hur många rika "as" tror du har levt det livet som dessa gäng har gjort?
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#18 Valldabo: Bara för att du har svårt att fatta så betyder det inte att det är förklaringen det är fel på. Det är väldokumenterat att du har svårt att fatta saker även när det bokstaveras för dig. Jag måste ju förenkla något så oerhört när jag har med dig att göra, men då missar du att det är en målande förenkling och tror att DET är själva argumentet istället. :'D
Och nu har jag påpekat detta missförstånd för dig, men kommer du ta åt dig det, äntligen fatta och fortsätta diskussionen? Knappast, för nu måste du försvara din stolthet och bullshitta dig genom resten med ämnesbyten och genom att köra in ord i munnen på mig. Prove me wrong, hundrade gången gillt. =)
Hur i helvetet är rikedom inte en socioekonomisk faktor, eller vad fan babblar du om? Har du klart för dig vad termen innebär? Har du helt missat samröret, drogmissbruket, beställnings-dåden? Varför ska du ALLTID öppna käften om saker du inte har en aning om, och försöka förlöjliga sådant du inte ens begriper dig på till att börja med?! :D Det är inget du MÅSTE göra, det är något du VÄLJER att göra. Dumfan.
Valldabo, Donator
#19 JohanSten: Nej det är ingen förklaring
Har du klart för dig vad termen innebär för det enda jag såg dig skriva var något om att det finns rika as världen över? Var någonstans i detta är det ens ett relevant svar? Kan du någon gång, åtminstone så man ser att du försöker - hålla dig till ämnet man tar upp och inte förvirra dig själv?
Jag vill se dig argumentera för att mord, våldtäkt, elda bilar och ge sig på polisen till att det skulle ha något med socioekonomiska faktorer att göra och inte kultur. För du menar just nu att det är pga deras hudfärg som gör de fattiga vilket resulterar i att man ser att mörkhyade står för flest brott i proportion till invånare. Passa dig för vad du skriver, för det du säger kan per definition klassas som en gnutta rasism😉
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#20 Valldabo: Säg det några gånger till, kanske kommer förklaringen magiskt retroaktivt att sluta gälla! :D Du är så jävla löjlig.
Du ignorerar mina svar och spelar sedan förvirrad över att du inte fått svar... Du frångår ämnet, byter ämne, och gnäller över att ämnet blivit utbytt... Du ställer mig till svars för jävla massa skit jag aldrig sagt, men gnäller över att du måste stå till svars för åsikter du (enligt egen utsago) inte besitter längre... Märker du ens själv när du slentrianmässigt hittar på att jag sagt att det är hudfärgen som gör en fattig etc.? :D Och sedan kommer du hävda detta i ett år framöver, medan du viftar bort alla krav på belägg för att jag sagt så. Och du tror genuint att det händer något annat när du gör så här, än att diskussionen står still och du ser efterbliven ut? Igen?
ÅRETS STÖRSTA SKRÄLL LIKSOM, att DU reflexmässigt tänker på hudfärger och hur viktiga de är. Till skillnad från mig så ÄR du ju rasist och SKRIVER rasistiska saker titt som tätt. =') Jag behöver inte hitta på.
Du har sett mig argumentera i dessa ämnen och sakfrågor hundra gånger, och du har blivit kränkt och vrålat som en unge som inte fick "vinna" på dina känsloargument varje gång medan du inte kunnat säga emot i sak för fem öre.
Valldabo, Donator
#21 JohanSten: Förklara på! XD Rampljuset är riktad mot dig, scenen är din! :D
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#22 Valldabo: Ser du? Du kör på den oerhört genialiska strategin att låtsas att du inte fått någon. Igen. =') Se #19, och börjar svara på lite frågor från den och #21 så vi kan börja bena ut vad fan det är du inte fattar och behöver få ännu enklare förklarat.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|