Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Hur Sverige förstörs av invandringskrisen Tillbaka
Kommentarer 25 kommentarer, 2669 klick.

Raderar...
Synvinkel, Donator 2024-01-15 01:29 | #1
Ett stort tack till alla som röstat på rött och blått block genom åren!
Skurkurk, Donator 2024-01-15 01:37 | #2
#1 Synvinkel: Vad skulle man röstat på då?
fellE, Donator 2024-01-15 01:39 | #3
ibland vet man inte hur bra något är förrns det blir en minne.
BOBemil, Donator 2024-01-15 01:54 | #4
Hemskt.
Kundalini, Donator 2024-01-15 05:46 | #5
Det är elitens plan att förstöra Europa och västvärlden hur svårt är det att forska lite? Georges Soros, Rothschild etc
aperu, Donator 2024-01-15 07:02 | #6
#5 Kundalini: Nja snarare USA och ryssland som har bombat alla jävla uländer som i sin tur har flytt
Valldabo, Donator 2024-01-15 08:58 | #7
#6 aperu: Aha, det är alla andras fel att länder inte har någon välfärd eller fungerande system. Det har ju absolut ingenting med kulturer att göra. Nej nej.
Thedevil, Donator 2024-01-15 13:23 | #8
Väntar spänt på R*aki och de socioekonomiska skillnaderna inlägg och att Sverige aldrig varit tryggare :)))
Ranaki, Donator 2024-01-15 16:16 | #9
#1 Synvinkel: det var väl ändå högerblocket som ville att vi skulle öppna våra hjärtan?

#8 Thedevil: det är inte ens lönt att argumentera med pöbeln.
Hoolmaren, Donator 2024-01-15 16:26 | #10
#9 Ranaki: precis! Sossarna har alltid varit rasister
Valldabo, Donator 2024-01-15 16:29 | #11
#9 Ranaki: Det stämmer! Sen fortsatte vänsterblocket att ha sina hjärtan öppna med att ta in mer utlänningar än vad högerblocket gjorde under sina 8 år som sedan resulterade i att otryggheten ökade med åren och det dödliga våldet blev värre, det blev fler våldtäkter och fler skjutningar.
eMwolB, Donator 2024-01-15 16:30 | #12
#9 Ranaki: Högerblocket speciellt under Reinfeldt åren var en katastrof men vänsterblocket både före och efter har varit en ännu värre. Som tur är kom ditt favoritparti SD in och har börjat styra upp det hela.
jompahompa, Donator 2024-01-15 16:46 | #13
#9 Ranaki: Helt off topic; Du och jag blev medlemmar på existenz på exakt samma dag, för 4812 dagar sedan.
TreK, Donator 2024-01-15 17:07 | #14
#9 Ranaki: Mitt Europa bygger inga murar

Att sossarna försökte läsa av samtiden och gå full nyliberal är ett stort mysterium. Att Reinfeldt gjorde som han gjorde är lite svårt att förlåta också med tanke på allt bra han gjorde i övrigt.
Ranaki, Donator 2024-01-15 17:30 | #15
#11 Valldabo: vi har gått igenom detta. flest invandrare under de senaste 20 åren har kommit till sverige under moderatregeringen.

#12 eMwolB: det enda SD har åstadkommit änsålänge är att splittra samhället och öka kostnaderna för transport genom att införa gränskontroller som uppenbarligen inte har hjälpt ett skit.

#14 TreK: jag tror huvudsakliga problemet ligger i att sossarna har tappat sitt syfte att vara till för arbetar- och medelklassen. det verkar som att de har hittat tillbaka dit nu.
eMwolB, Donator 2024-01-15 18:06 | #16
#15 Ranaki: Sänkta kostnaderna för transport genom att slopa EUs högsta reduktionsplikt. Gränskontrollerna infördes när S satt vid makten. Det största antalet invandrare kom under Löfven, 2015 och framåt.
Inlägget är borttaget 2024-01-15 18:07 | #17
Inlägget är borttaget 2024-01-15 18:08 | #18
Valldabo, Donator 2024-01-15 18:09 | #19
#15 Ranaki: Moderaterna tog emot 838.653 invandrare under 2006-2014.
Socialdemokraterna tog emot 1.092.692 invandrare under år 2014-2022.
https://www.scb.se/hitta-statistik/sverige-i-siffror/manniskorna-i-sverige/invandring-till-sverige/

Sen med tanke på att du sa "de senaste 20 åren". Då ska jag egentligen räkna med de åren som Göran Persson satt som statsminister så det blir inte till din fördel där så jag bjuder på den för denna gången.

En liten note bara som är rätt komisk.
De invandrare som Moderaterna tog in flest utav var Iranier och jag har fortfarande bra kontakt med flera Iranier och det är folk som arbetar och som VILL bidra till samhället för att de är tacksamma för att Sverige släppte in dem.
De invandrare som Socialdemokraterna tog in flest utav var Syrier, behöver nog inte säga mer där.
raggarsvin90, Donator 2024-01-15 20:58 | #20
Hur fan kan ni ute se att partierna drar åt samma håll i alla "för dem" viktiga frågor. Sen är det bara tacksamt att kunna slyöla det planerade eländet på varandra. Pöbeln hakar gärna på och håller på sitt
Necris, Donator 2024-01-16 00:29 | #21
#9 Ranaki: "#1 Synvinkel: det var väl ändå högerblocket som ville att vi skulle öppna våra hjärtan?"
Är du allvarlig? Du vet väl att vänstern och samtlig media pushade för invandring sedan nittiotalet. Media och journalisterna gjorde det ju omöjligt att vinna val om man var det minsta emot invandringen. Har du glömt apatiska flyktingbarn och hur enormt löjligt det var men ändå spred all media det som tokar. Har du glömt att invandringen var en vinnst? Har du glömt hur media konstant mörkade namn på invandrare om det var dåliga nyheter men skyltade med namnen om något bra hänt, men tvärtom för svenskar? etc etc etc etc. Nej, media och samtlig vänster hade sedan 15 år innan "öppna era hjärtan" fixat en miljö där du inte kunde vinna ett val om du inte stolt ställde dig och sa just "öppna era hjärtan".
Jag håller med att moderaterna utnyttjade samhället vänstern hade skapat och använde det emot sig själv, förstör välfärden medan massorna jublar och lovsjunger dess undergång, men ingen kan förneka att vänstern och media var orsaken till att det hände.
Kundalini, Donator 2024-01-24 08:35 | #22
#6 gör lite forskning gubben så kanske du slutar se dum ut som en iq fiskmås
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2024-01-28 11:52 | #23
#7 Valldabo: Du är helt efterbliven inom detta ämne, men fortsätter rapa ur dig samma pseudo-logik oavsett hur många gånger du blir rättad. Precis som raggarsvin90, ärligt talat! :D

Socioekonomiska faktorer har en ofantlig inverkan på kulturen. Gissa hur kulturen blir påverkad över att främmande makter kommer och snor resurser och/eller slaktar befolkningen? Särskilt om de har en annan religion eller något annat som de kan "identifieras" med? Tänk på den gråa, oformliga massa av "invandrare" som du själv hatar, trots att de är lika mångfaldiga som den europeiska befolkningen. Betänk bara hur olika svenskar är från varandra, eller från finnar etc. Men dessa 1-2 miljarder (beroende på måttstock) människor är någonstans ändå likadana allihopa?

#19 Valldabo: Du ser ju själv, total rasist. Iranier och syrier är homogena grupper säger du, precis som "vänstern" som utgör typ 3/4 av den svenska befolkningen enligt dig, fast du lyckas inte göra en ordentlig definition av den. lol

#22 Kundalini: Sade trollkontot. =') Jobbar hårt på nästa årsban, huh?
Valldabo, Donator 2024-01-31 09:31 | #24
#23 JohanSten: Om det hade berott på socioekonomiska faktorer så hade hemlösa begått flest rån, överfall och mord då de är de mest ekonomiskt utsatta i världen :)
Det har med kultur att göra, frågan är bara varför deras kultur är mer benägna till att begå den typ av brott.

Blir nästan en hel kultur hela världen över slaktade och rånade på deras resurser? Det var ju detta med dina känslomässiga "argument" igen🤣

Vad var rasistiskt? Försök göra en koppling mellan det jag skrev och definitionen utav vad rasism är, jag väntar.
Jag har gett dig min definition på vänstern flera gånger, du väljer bara det du vill komma ihåg och inte det du borde komma ihåg så du slipper se så jävla korkad ut :D
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2024-03-03 10:05 | #25
#24 Valldabo: Säger du att hemlösa inte är överrepresenterade inom brottslighet, eller vad då? Säger du rakt emot dig själv nu? Igen? lol

Och återigen, socioekonomiska faktorer har en ofantlig, OFANTLIG, inverkan på kulturen. Att du sedan tror att en kultur är statisk och likadan "hela världen över" gör ju inte mitt argument sämre, utan förklarar bara varför dessa basala ting måste förklaras för dig...

Du behöver inte vänta. Du behöver faktiskt ALDRIG vänta. Du har fått alla länkar och belägg du bett om, du har fått alla motargument och motbevis du bett om, och du har fått exempel på din egen rasism etc. som du bett om. Faktum är att om du läser MENINGEN EFTER PÅSTÅENDET så kommer du få exemplet, ditt efterblivna jävla kräk! :D

Och ännu ett guldkorn: du försöker få det till att jag glömt din "definition" av vänstern, och därför är det ovidkommande att jag säger att din definition inte är ordentlig. Det vete fan om du inte har sämre svensk-förståelse än invandrarna du kritiserar så innerligt.

Vem slapp "se korkad ut"? Inte fan var det du, i alla fall. =')

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.010486 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 26 samurajer!


Donera Mera! Ghoul