Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
nijukiller, Donator
fascistlandet gör fascist saker, *surprised Pikachu face*
Obiz, Donator
#1 nijukiller: Är nog inte bara det landet. Hela västvärlden är ju upp och ned och snedvriden så det står härliga till. Snacka om clown world.
Inlägget är borttaget
Nickosupra, Donator
Med tanke på elpriserna var så kan jag tänka mig att dom brände ett gäng historieböcker.
Ang3r, Donator
Så man får inte adressera staten med röstfriheten att dom är värdelösa? Det går utför.
Ranaki, Donator
Mycket missvisande titel.
hon sa vid ett tal: "Diejenigen, die den Staat verhöhnen, müssen es mit einem starken Staat zu tun bekommen"
- "De som hånar staten, ska få ha att göra med en stark stat."
Det kan betyda lite vad som helst. Inget snack om lagändringar.
Freeyourmind, Donator
#6 Ranaki: Går att översätta lite olika och ingen översättning låter speciellt bra för folket.
"De som hånar staten måste möta en stark stat"
“De som förlöjligar staten måste ställas inför en mäktig stat”
“De som hånar staten måste hantera en stark stat”.
Sedan så står det ju längst upp
"Verhöhnung des Staates“ unter Strafe stellen!" Vilket betyder “Att förlöjliga staten bör straffas!”
Eller hur tolkar du "måste möta en stark stat"? Det betyder inga konsekvenser för dig eller?
Hur gör man för att någon måste möta en stark stat om man hånar staten? Lagändring.
Om jag är Jimmie Åkesson och säger att Kriminella måste få högre straff så har jag ju aldrig sagt något om en lagändring heller. Men den röda tråden är väldig stor och rak och det krävs inte någon vidare intelligens för att räkna ut hur detta skulle kunna gå till.
Ranaki, Donator
#7 Freeyourmind: "Sedan så står det ju längst upp" - det vill säga, titeln. som är missvisande
ronnybond, Donator
#8 Ranaki: hahaha tönt, man måste in försöka försvara alla auktoritära stater, även om ja förstår du är en galning som vill se folk i fängelse för åsikter.
Ranaki, Donator
#9 ronnybond: Trump, SD och andra högerextrema partier, gör ju ständigt sådana uttalanden utan att någon bryr sig. Varför bryr ni er nu?
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|