Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Hemsida   Insändare: Planerad 5G-mast väcker oro Tillbaka
Kommentarer 18 kommentarer, 1735 klick.

Raderar...
pistfister, Donator 2024-08-02 00:23 | #1
Haha snubben kan ju inte ha en enda lampa i hemmet om han är så rädd.
blonki, Donator 2024-08-02 03:44 | #2
#1 pistfister: Bevisa det
Edgefall, Donator 2024-08-02 04:42 | #3
#2 blonki: Militären har reserverat båda lågfrekvens och högfrekvens radio, om du vore rädd för att bli "strålad" så ta en titt på PS-640, dessa pjäser skickar vågorna på riktigt.
Kanske släng din microvågsugn också -----
Inlägget är borttaget 2024-08-02 09:43 | #4
raggarsvin90, Donator 2024-08-02 09:46 | #5
#3 Edgefall: Ingen skillnad på kortvarig exponering och att bli exponerad från födsel och 20+ år?

I takt med tekniken utveckling har människan också blivit att nå sämre. Kanske finns det fler orsaker än en?

Är djur mer känsliga för störningar i naturen än människan (som ju kopplat bort sig från naturen helt med all teknik)..

Hur navigerar fåglar, fisk etc? Kan pollinatörer vara känsliga för strålning?
D-Dawg, Donator 2024-08-02 12:37 | #6
Grattis till den enskilde Svensken som börjar greppa vad som händer
Inlägget är borttaget 2024-08-02 14:00 | #7
sambaf, Donator 2024-08-02 14:02 | #8
Jag jobbade på ett tak som hade mobilsändare. Då hade 5g precis kommit och enligt Telias tekniker var det absolut förbjudet att gå ut på taket och jobba om sändarna(1st 3g 1st 4g och 1st 5g) var påslagna. Jag fick personligen ringa och be dom komma ut och stänga av samt blev tillsagd att dubbelkolla varje morgon så att det var avstängt. Dom ville inte svara Varför man inte fick jobba där när dom var påslagna...
Freeyourmind, Donator 2024-08-02 18:35 | #9
#8 sambaf: Frågade Chatgpt.

Varför måste 5g master vara avstängda om dom befinner sig på ett tak där någon ska jobba på?

"5G-master måste stängas av när någon arbetar på taket där de är placerade för att skydda arbetarna från exponering för elektromagnetisk strålning. Strålningen från 5G-master kan vara skadlig vid nära och långvarig exponering, vilket gör det nödvändigt att stänga av dem för att säkerställa en säker arbetsmiljö"

Vad är det som är skadligt med strålningen och vilka skador kan man få vid långvarig exponering?

"Elektromagnetisk strålning från 5G-master kan vara skadlig vid nära och långvarig exponering. Här är några potentiella risker:

Värmeeffekter: Högfrekvent strålning kan orsaka uppvärmning av kroppsvävnader, vilket kan leda till brännskador eller andra värmerelaterade skador.

Cellskador: Långvarig exponering kan potentiellt skada celler och DNA, vilket kan öka risken för cancer.

Neurologiska effekter: Det finns vissa studier som tyder på att långvarig exponering för elektromagnetiska fält kan påverka nervsystemet, vilket kan leda till huvudvärk, trötthet och koncentrationssvårigheter.

Det är viktigt att notera att forskningen på detta område fortfarande pågår, och många av dessa effekter är fortfarande under utredning. Därför är det viktigt att följa säkerhetsföreskrifter och minimera onödig exponering."
waf, Donator 2024-08-02 20:33 | #10
#3 Edgefall: En del har ju el-"allergiker" också, placebo-effekten är inte att underskatta.
Nu är inte jag någon expert på ämnet alls, men jag vet att om man jagar upp sig nog mycket över något, kommer kroppen reagera där efter också.
datafjanten, Donator 2024-08-02 20:56 | #11
#8 sambaf: Behöver bara stänga av dom om du jobbar framför antennerna. Ingen farlig strålning bakom antennerna. Är du orolig och jobbar mycket på tak där det finns radioutrustning så kan du alltid köpa en radman 2xt. Den använder vi när vi klättrar i närheten av radioutrustningar

/ Teliatekniker
waf, Donator 2024-08-02 21:31 | #12
#11 datafjanten: Intressant, vilka avstånd gäller framför antennerna? Dvs när dom är på.

Och vad tror du, kommer antennerna kunna kommunicera med alla nano-bottar i alla sterila npc'er? :)
#CyborgFuture
datafjanten, Donator 2024-08-02 23:31 | #13
#12 waf: Beror lite på vilken typ av antenn det är. Men dom vanligaste vi jobbar med gäller 0,2m bakom och 3m framför. Värre med länkarna, dom vill man inte stå framför alls då det är så koncentrerat fält.

Angående din andra fråga så tror jag helt klart att antennerna kommer kommunicera med nano-bottar och sterila npc'er inom väldigt snar framtid. Vad jag hört så har Ericsson och Nokia ingått ett samarbete och redan kört ett antal tester med 44% lyckade resultat
Inlägget är borttaget 2024-08-02 23:57 | #14
raggarsvin90, Donator 2024-08-03 00:00 | #15
#13 datafjanten: Blåbetong, eternit och amalgamlagningar är alternativ som alla varit de mest vanliga för sin tid. Med facit i hand är det något du skulle vilja göra till dig själv i nutid?

Utfärdat av "kunniga" personer, vars förtroende byggts upp utav en arrogant självsäkerhet, trots noll egentligt kunnande av långvariga effekter. Man läser på en text att det är säkert och hävdar det sedan tveklöst och utan skam. Psykopatvarning
waf, Donator 2024-08-03 14:07 | #16
#13 datafjanten: Tack för svar!

Då blir det att köpa aktier hos dom då, tills man är ensam överlevare på denna planet och äntligen kan njuta av alla pengar och makt man har
trattjaevel, Donator 2024-08-03 14:46 | #17
100% Spyzed eller Raggarsvin90 som skickat in den här insändaren.

Nötter.
Inlägget är borttaget 2024-08-06 01:46 | #18

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.007421 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 19 samurajer!


Donera Mera! Ghoul