Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Hemsida   Engelsk man får 3 års fängelse för inlägg på X Tillbaka
Kommentarer 25 kommentarer, 2727 klick.

Raderar...
Olicat, Donator 2024-08-20 05:48 | #1
Filmen V for Vendetta lär vara extra populär denna 5:e november.

Men killen som fick fängelse bör dubbelkolla informationen han sprider och tagga ner med uppmuntrandet av våld.
dan lether, Donator 2024-08-20 09:55 | #2
eller ås borde man för helvete inte få fängelse för att uttrycka en efterbliven åsikt ens i en demokrati, det är den mest grundläggande betydelsen av yttrandefrihet: oavsett hur jävla korkad eller dålig jag tycker din åsikt är så är det fortfarande lika viktigt för mig att du har rätt att uttrycka den. oavsett om jag delar den eller inte.
Techlogic, Donator 2024-08-20 10:38 | #3
https://www.youtube.com/watch?v=oM52K8kPBS4
Sanctuary, Finansfjant 2024-08-20 10:48 | #4
#2 dan lether: Gäller det även saker barnpornografi och uppvigling? Och är det bara åsikter i skrift?
Inlägget är borttaget 2024-08-20 14:38 | #5
Edgefall, Donator 2024-08-20 14:45 | #6
#4 Sanctuary: Ja, allt måste vi kunna prata om
"hets mot folkgrupp" är väldigt skört, men vi skall kunna diskutera om judar, nazister, capitalister, bögar och könsbytare.
Utan att storebror säger stopp
waf, Donator 2024-08-20 16:11 | #7
#2 dan lether: Iaf jag kan tycka det är stor skillnad på att prata om, ha fel om något, eller att vara dåligt informerad, vs att uppvigla folk till våldsamheter eller spä på hatiska fördomar..dvs att man inte kan vara saklig på individ-nivå.
Med det sagt, England är väldigt "pk" och övernitiska i mångt o mycke vad gäller att tillfredsställa tvätt-äkta offer-koftor idag. Men det betyder ju inte heller att alla domar har fel "prioriteringar".

#6 Edgefall: Alla dom där sakerna du nämnde kan du "prata om" på ett civiliserat sätt. Även negativt. Sker redan dagligen?
Men att hata, uppvigla/heja på våld och sprida desinformation och fördomar är inte att "prata om"/diskutera ämnet... skulle kalla det mer hatisk predikan
tramsebyssan, Donator 2024-08-20 16:11 | #8
Jag har sett vissa som säger att detta är engelsmännens sätt att säga STOPP till extremislamister men det är en aning komiskt att de använder deras teknik för att stoppa det stora hotet att någon har något vettigt att säga som går rakt emot vad folk tror är sant.

Allt man säger kommer att göra någon upprörd så att anpassa uttryck till folks känslor istället för logik leder ju till att alla sitter och håller käft i hot om straff.
Haha kan bara säga grattis till världseliten som misslyckats ännu en gång att försöka tvångshjärntvätta folk som bara gör att ingen kommer att rösta på dem.
Tonkaztorm, Donator 2024-08-20 16:58 | #9
#4 Sanctuary: Barnpornografi är en fysisk händelse, inte en åsikt. Att förespråka de om lagändring skall ej straffas om staten, även om jag tycker denna position är vedervärdig.
Uppvigling är heller inte en åsikt, de är uppmaning till handlning.

I detta fall så döms han enbart för "Desinformation" som han spridit, domaren själv erkänner att "Fanning the flames" är orsaken till domen.

Han blir dömd för hans åsikt som han sprider, inte handlingar som han organiserat eller startat omedvetet.
FireWaia, Donator 2024-08-20 16:59 | #10
Fascism rakt av. Kommer bli nästa unabombaren om de gör liknande i sverige.
Ranaki, Donator 2024-08-20 18:16 | #11
#10 FireWaia: vad är mer fascism, att sprida desinformation med rasistiska och fascistiska budskap, som har som syfte att skapa uppror - eller att ge fängelsestraff?
Kulturombud, Donator 2024-08-20 18:18 | #12
Inget av det som citeras är grovt. Låter mer som att han uppmuntrade till protester och inte till våld. ”Give em hell boys” - Är något en fotbollstränare skulle kunna säga innan en match.

Om någon undrar hur uppmuntran till våld ser ut i skriftlig form kan ta och läsa några verser ur koranen:
“Och när de förbjudna månaderna har förflutit, döda de avgudadyrkande var ni än finner dem, grip dem och omringa dem och ligg i bakhåll för dem överallt.”
Eller: ” Och dem av kvinnorna, vilkas uppror ni fruktar, tillrättavisa dem, lämna dem ensamma i sängen och slå dem. ”
Nickosupra, Donator 2024-08-20 18:18 | #13
Ranakis våta dröm detta. Ranaki, runka varsamt så du inte får träningsvärk.
Ranaki, Donator 2024-08-20 19:31 | #14
#13 Nickosupra: ganska skönt när folk behöver stå för det de säger på nätet
Inlägget är borttaget 2024-08-20 20:05 | #15
waf, Donator 2024-08-20 20:06 | #16
#12 Kulturombud: "give em hell" i detta sammanhang känns inte likvärdigt med vad en fotbollstränare säger till sitt lag före en match.

+ att han själv erkände saken.. ang uppviglingen. Han "röks med".

Däremot tycker jag att straff-mängden var aningen ur proportion. Och skulle inte bli förvånad om straffet sänks efter en eller två överklagan.
Domaren verkade vilja statuera exempel i ett så media-uppmärksammat läge, då det handlade om en influenser dessutom. Med vetskapen att straffet ganska troligt kan sänkas i framtiden.

Om det sen var rätt eller fel av domaren går ju att diskutera, ska hen enbart döma eller ska hen "kommunicera" till allmänheten med "hotelser". Är personligen nog mer för första alternativet där.
TreK, Donator 2024-08-20 20:59 | #17
#14 Ranaki: Ja du har säkert aldrig skrivit något tveksamt på internet, 3 års fängelse för dig dirr
Kulturombud, Donator 2024-08-20 21:30 | #18
#16 waf: Ja, och det tyckte domaren också tydligen. Men varken du eller domaren är nog uppväxta på en ståplatsläktare i England där sån jargong är vardags. Kanske låter det mer illa i silkesöron än vad jag tycker det gör.

Han erkände att hans handlingar kunde ha påverkat till mer protester, och inte det att hans syfte var mer våld? Eller missförstod jag det?

Ja det är jag med dig på. Syftet är att skrämma andra på nätet att det är bäst att hålla käften med allt som kan provocera eller misstolkas för annars kan flera år av ens liv försvinna.



waf, Donator 2024-08-20 22:06 | #19
#18 Kulturombud: Handlar inte jargong, handlar om kontexten.
Mina "silkesöron" är inte så tondöva eller känsliga.

Exempel på hur jag tolkade denna situation.
*Arg folkmassa eldar upp en bil och skriker* "ut med muslimerna"
*Professionell Influenser postar en respons på just sånt (Inte det fredliga demonstrationerna), åt sina följare på nätet* "give em hell" och "numbers are important".
Sen om det stämmer helt kan jag inte svära på. Dumt att förlita sig enbart på en artikel. Men nu utgick mina argument utifrån den.

Du anser alltså att det är likvärdigt med en sporrande refräng från tränaren eller fansen till sitt lag, inför en match?
Jag köper inte riktigt det argumentet tyvärr... detta handlade om politik och politisk missnöje, på samhällsnivå, inte rivaliserande-frenemies.


"Han erkände att hans handlingar kunde ha påverkat till mer protester, och inte det att hans syfte var mer våld? Eller missförstod jag det?"

Som jag nämnt tidigare, vilka specifika protester han menade eller visade på bild spelar roll här, om det var upploppen eller de freliga, och jag kan ärligt säga att jag faktiskt inte vet vilket det är i detta fall. Men tolkade det som det icke fredliga varianten

Kulturombud, Donator 2024-08-20 22:30 | #20
Det är nog nära 100% kontext i det här fallet och det är det som gör sådana här domar så otäcka. Helt subjektivt och godtyckligt. För honom kan det dock ha varit hans vanliga jargong.
Att protestera går i mångt och mycket ut på att föra ett jävla oväsen och vara jobbiga så att man får uppmärksamhet.

Give ’em hell on Saturday, boys; we have to win this fight! - Kan bli till 3 år fängelse om det visar sig att det spårar ur på lördag. Lite hårdraget, men åt det hållet det går.

Men de kan börja köra sådana där tysta protester som de gör i Ryssland för att vara på den säkra sidan.
Inlägget är borttaget 2024-08-20 22:51 | #21
waf, Donator 2024-08-20 22:53 | #22
#20 Kulturombud: Jag utgick ifrån att det inte var hans vanliga jargong, om han bad om ursäkt för det. Och det känns som att det skulle ha dykt upp som ett fenomen i hans influenser-karriär tidigare också.

Men vem vet egentligen...

Kan dock tycka att dina jämförelser spelar ner sammanhanget en aning.
Men förstår din poäng.
Även om jag tror att straffet var i proportion till ringarna på vattnet, istället med själva handlingen enbart. Finns även vissa ekonomiska aspekter i detta, då en influenser i princip är ett frilansande företag.
Och det är därför jag också tror att straffet kan komma att sänkas vid en överklagan, när media lugnat ner sig
pitthuvet, Donator 2024-08-20 23:25 | #23
#14 Ranaki: Klart som korvspad var det att dessa orimliga fängelstraff går hem hos dig. Tre år på kåken för något som postats på X? Detta liknar ju mer Nordkorea än en demokrati.
Hundratals muslimer marscherar gatorna med machete (finns flertalet klipp) - de hugger ihjäl barn, vuxna och misshandlar britter, men TVn sa att det är "extremhögerns" fel och i vanlig ordning faller du för vänsterns påhitt :D

Det är helt jävla sjukt hur dum i huvet du är.
Kundalini, Donator 2024-08-21 05:19 | #24
UK kommunist stat
FireWaia, Donator 2024-08-21 06:31 | #25
#11 Ranaki: Skylle det ens vara som du säger så skall du för helvetes djävulen inte bli fängslad för desinformation eller rasism! HMF är störd som den är, men detta är sinnessjukt… Normala britter som inte vill se sina barns halsar avskurna blir fängslade för sin frustration. Du får fan ge dig med stövelslickandet, är du en fri man eller inte?

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.008624 sekunder för 4 ninjor att ha ihjäl 27 samurajer!


Donera Mera! Ghoul