Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
FireWaia, Donator
Blir svårare och svårare för kriminella att existera och verka för varje dag…
Slamka, Donator
#1 FireWaia: Nope, finns custom APK appar för kriminella, Detta kommer inte göra ett skit, fler och fler har börjat gå över till telegram pga öervakning, det stör dom att telegram har ca 1 miljard aktiva medlemmar varje månad, och att allt är krypterat. Det enda som telegram kan samla in är IP och telefon NR, men man kan spoofa det på 5 min. Vanligt folk är helt enkelt trötta på att staten ska övervaka allt 24/7, men om du tycker det är en bra ide så kan du alltid flytta till Kina.
retardliz, Donator
#2 Slamka: Amen brother. FireWaia tänker inte själv. Han läser åsikter till morgondagen till han somnar. tragisk människa dedär.
Inlägget är borttaget
FireWaia, Donator
#2 Slamka: Eh, detta är alltså Frankrikes försök att stoppa telegram eftersom grundaren låter kriminell trafik löpa fritt. Du kan lägga in all kryptering du vill om de som driver tjänsten grips så fort den kommer upp, vilket jag tror kommer vara framtiden. Fritt internet/information kommer vara ett minne blott inom snar framtid.
Edit: #3 retardliz: Vem fan är du? Har vi någonsin sagt ett ord till varandra?
Tonkaztorm, Donator
#5 FireWaia: Oj, en okunnig take från FireWaia, who could have guessed.
Telegram har moderering och de verkar vara en politisk arrestering.
FireWaia, Donator
#6 Tonkaztorm: Fast nej, de griper honom på grunderna att han inte gjort något åt all illegal trafik på telegram. Det är anledningen. Så hans moderatorer betyder ingenting här. Och ja nog fan är det politiskt, Israel får inte sina pengar av kakan och då smäller det.
Tonkaztorm, Donator
#7 FireWaia: Detta är en repeat på Wikileaks.
Telegram har haft en EXTREM samhällsnytta för Ukraina, mer än någon annan plattform.
Zelensky har en kanal till och med.
Telegram är Europas viktigaste plattform att behålla oberörd. Utan denna skulle vi varit ovetandes vad som händer inom Rysslands gränser.
Den skulle inte heller använts av Ryssen om Frankrike får de vill.
Tror de är en fråga om EU's fortsatta försök till censur och civil lydnad, vi såg de varna Elon Musk för hans interljuv med Trump.
Och Telegram modereras om innehåll anmäls som olagligt. De finns en integrerade rapporteringsfunktion.
Att de är en judisk konspiration känns lite långsökt. Är dessutom pro-Israel i de flesta fall.
FireWaia, Donator
#8 Tonkaztorm: Fast anledningen till hans gripande officiellt är just det, det är inte min teori.
According to officials, the arrest was under a warrant for offences related to the app and the investigation is reportedly about insufficient moderation, with Mr Durov accused of failing to take steps to curb criminal uses of Telegram.
Nyttan för olika saker spelar nog mindre roll om de anser att kriminella löper fritt där.
Slamka, Donator
#5 FireWaia: Du kan inte tvinga alla länder att samarbeta. Det finns appar i olika länder som erbjuder full kryptering och säkra molnsystem. Efterfrågan lär explodera ju fler som försöker stoppa det. Telegram fortsätter att drivas precis som förut, och Förenade Arabemiraten bryr sig inte om vad Frankrike tycker om Telegram. Det var bara pinsamt för fransmännen.
Varför tror du att alla säkra servrar och banker ligger i Schweiz och andra länder? Ingen har lyckats knäcka deras integritet. De har försökt bli av med torrents och piratnätverk i 30 år nu, men inte lyckats. Varje gång de stänger ner en torrentsida eller streamingsida, dyker 15 nya upp, och det är en lång process att försöka ta ner domäner. Fler VPN-system utanför USA
jurisdiktion har börjat implementera DAITA, som skyddar dig mot AI-driven trafikanalys och även Deep Packet Inspection. Till och med ett känt svenskt VPN-system har börjat använda det, och inget sparas på hårddiskarna utan allt körs i minnet. Det gör det Nästan omöjligt att få ut något genom att raida dem.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|