Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   LIVE: Presidentdebatten mellan Trump och Harris! Tillbaka
Kommentarer 25 kommentarer, 1251 klick.

Raderar...
Roger, Admin, EgenTitel100kr 2024-09-11 02:42 | #1
Börjar klockan 3!
Sanctuary, Finansfjant 2024-09-11 09:30 | #2
Ouff. Vågad demokratisk debattstrategi att försöka få Trump arg - det är när han blir sur som han vinner röster.
bosse, Donator 2024-09-11 11:08 | #3
#2 Sanctuary: Fattar inte varför de går på hans politik istället, han har typ noll koll på sin egen politik.
Roger, Admin, EgenTitel100kr 2024-09-11 11:18 | #4
Efter första debatten så var jag övertygad om att Trump skulle vinna valet då hans motkandidat var dement.
Men nu är jag inte alls lika säker längre.
Kommer att bli ett spännande val.
Valldabo, Donator 2024-09-11 12:07 | #5
W Trump
waf, Donator 2024-09-11 12:35 | #6
#4 Roger: Snackade med ett par från USA, som trodde Harris kunde få en del att gå och rösta.
Är tydligen väldigt vanligt och utbrett att inte gå och rösta alls
bosse, Donator 2024-09-11 13:12 | #7
Trump har tappat det, han har bara konspiratoriska WT-idioter som anhängare numer.
Sanctuary, Finansfjant 2024-09-11 15:37 | #8
#4 Roger: Det är en väsentlig skillnad på att vinna debatterna och att vinna ett val - Kamala vann den debatten sett till de mål som var uppsatta, men det är långt ifrån säkert om hon vinner valet.

#3 bosse: Det är sekundärt - Trump är i opposition mot alla som är styrande. Det räcker långt. Framförallt är det symptomatisktatt väljare röstar på en sådan kandidat då det påvisar att det finns en underliggande misstro, flera problem och stora frågor som ignorerats av Washington.
FireWaia, Donator 2024-09-11 16:24 | #9
Varenda en som någon gång tänkt ”Ne nu får det fan vara nog” kommer rösta på Trump oavsett vad han står för eller kommer göra, han är som sanctuary säger i opposition mot alla styrande som inte är han själv.
jaok, Vip, Donator 2024-09-11 16:50 | #10
Haha alltså politiker är så jävla patetiska. Varenda svar båda ger är standard politiksvar. Dvs dra en zorro runt ämnet. Varför kan inte en politiker svara på en fråga rakt av? Händer det nånsin?
Zorthar, Donator 2024-09-11 18:46 | #11
Harris garvar när Trump nämner migranter som äter husdjur!!?
Finns över 100 polisrapporter i enbart springfield dit dom körde ett par hundra från haiti.
Folk förlorar sina livskamrater och hon garvar!!!
Att hon och hennes efterblivna följare försöker förneka ren och skär fakta är helt jävla sjukt!! Dessa jävla folkslag käkar t.om människor har dom verkligen missat det???????????????????????
Vänstern, liberalism och socialister är en mental sjukdom!!
Freeyourmind, Donator 2024-09-11 18:54 | #12
Trump är den gamla skolgårdsmobbaren med rika föräldrar som snackar väldigt mycket skit men är i det stora hela ganska harmlös. Han har redan track record som president.

Harris är riktigt jävla otäck. En person som kan titta dig i ögonen och säga allt du vill höra för att sedan köra upp en hålsåg med aids på i arslet på dig så fort du vänder dig om.

Otroligt att det är dessa två folk har att välja på.
dolohov, Donator 2024-09-11 20:08 | #13
Det är väldigt bra om Harris vinner. Då blir fria, marknadsliberala, innovativa och demokratiska länder som Kina, Indien, Turkiet, Tjetjenien och Ryssland starkare.
Xexy, Donator 2024-09-11 21:45 | #14
Harris vann ju denna. När det va biden så va jag tvärsäker på Trumps vinst. I början när det va Harris så va jag också säker. Men på senaste tiden har hon blivit bättre och bättre på att kampanja. Nu känns det som att det kan bli en riktig strid. Ska bli intressant att följa.
Slamka, Donator 2024-09-11 22:25 | #15
Trump FTW!
Ranaki, Donator 2024-09-12 00:17 | #16
#11 Zorthar: källa på att djur äts tack.
waf, Donator 2024-09-12 00:40 | #17
#10 jaok: Don't hate the player, hate the game.
Skulle nog ändå säga att väljarna är minst lika bra/dåliga generellt, som ledarna de väljer.
Inlägget är borttaget 2024-09-12 05:25 | #18
FireWaia, Donator 2024-09-12 05:26 | #19
#16 Ranaki: https://theworldwatch.com/videos/1622362/haitian-illegal-in-ohio-caught-by-police-eating-a-cat/
Kulturombud, Donator 2024-09-12 06:23 | #20
#13 dolohov: Trump säger att han ska stoppa stödet till Ukraina. Hur är det sämre för Ryssland menar du?
dolohov, Donator 2024-09-12 13:12 | #21
#20 Kulturombud: Harris vinner och trycker in miljontals invandrare till USA och varje stad i USA kommer att få enorma problem samtidigt som landet kämpar med ekonomin och andra samhällsproblem. Man kan redan se hur kaosartat det är i New York och andra städer där de fyller hotell med flyktingar samtidigt som de har massvis med hemlösa. Ukraina betyder ingenting i det stora hela om USA som land förgör sig själv.
waf, Donator 2024-09-12 13:27 | #22
#21 dolohov: Hur menar du att Harris skulle trycka in miljontals invandrare? Kommer dom inte dit illegalt själva?

Jag trodde debatten mer handlade om man ska ha dem utanför systemet eller ej, för på plats kommer dom själva eller är redan?
Dvs att om man välkomnar in dem i systemet, bidrar dom till skatt och jobb, men med risken att locka dit ännu fler.

Lämnar man dem utanför så riskerar man att skapa ett parallellt samhälle, med tex gängbildningar eller annan kriminell verksamhet och hemlöshet. Om det sedan avskräcker någon att åka dit ändå är ju dock frågan. Antar att det helt beror på om situationen i tex Mexico är helt ohållbar för dessa individer eller ej?
dolohov, Donator 2024-09-12 13:53 | #23
#22 waf: Hon ser till att de kommer in illegalt utan att stoppa det. Det går att kontrollera sina gränser, flera andra länder gör det utan problem. Hon är själv för att ändra invandringspolitiken så att den "illegala" invandringen ska klassas som legal istället vilket kommer resultera i ännu fler invandrare då det tar bort risker som finns när man klassas som illegal.

Ryssland med Belarus försöker använda invandring som vapen mot Polen för att destabilisera landet men Polen försvarar sin gräns mot detta. I andra länder i Europa och i USA så är det fritt fram för denna taktik och det är tydligt att det uppstår stora problem redan nu.
waf, Donator 2024-09-13 01:11 | #24
#23 dolohov: Ah! Då hajar jag. ty

Såg att Finland också skärpte sina invandringsregler, vad gäller mot ryska gränsen åtminstone.
Zorthar, Donator 2024-10-12 14:13 | #25
#16 Ranaki: Haiti har trotts fake news media försök att förneka det en kultur där man äter katt som en traditionell högtid...

Jag var på semeseter i Dominikanska republiken och gjorde en utflykt till haiti där jag såg marknader där kattkött fanns tillgängligt.

Springfields boende har också rapporterat att herrelösa djur som katter och hundar minskat och nästan helt försvunnit.

https://www.youtube.com/watch?v=sUb75RPfdn0
https://theworldwatch.com/videos/1622692/abc-lied-when-they-fact-checked-trump-on-haitians-eating-pets-here-s-the-receipt/

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.008031 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 26 samurajer!


Donera Mera! Ghoul