Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Hemsida   Artikel på X: Två sidor av myntet Tillbaka
Kommentarer 18 kommentarer, 1937 klick.

Raderar...
Yatta, Donator 2025-03-03 15:02 | #1
En bra artikel, till detta kan också läggas att EU och Kina har goda handelsrelationer, och Trump riskerar att driva oss rakt i armarna på Xi.
Det kanske ser otänkbart ut med Ryssland som Kinas allierade, men Kina ser alltid till sig själva först och är öppna med det.
En annan faktor är Petro dollarn, USA ha under decennier exporterat sin inflation genom att hela omvärlden har haft enorma dollar reserver för oljehandel och annan handel.
Med Trumps aggression ökar troligheten att BRICS kommer ta över efter dollarn. Det finns redan samtal mellan EU, Indien och Kina om BRICS uppdagades det för bara någon dag sen.
dan lether, Donator 2025-03-03 15:38 | #2
Vart får du ifrån att ryssland skulle ha för avsikt att anfalla något europeiskt land? Ryssland agerade på en framflyttning från nato och eu mot deras gräns? Om ryssland börjat binda upp mexiko i en teoretisk allians för baser och vapen hade mexiko slutat existera följande dag om inte samma kväll. Detta är föråldrad ryssrädsla och rent jävla skitsnack, usa pressade ryssland för att eu höll på att utveckla ett förmånligt förhållningssätt mot ryssarna för gas och energi, vi byggde klart nordstream, ställde in tyskland på gasenergi och va redo för en ny positiv era av mindre fientlighet. Usa hade tappat greppet lite om europas ekonomi men vi hade också haft bättre förhandlingsmöjligheter med ryssland, en genomdum idiot förstår själv att ryssland inte oprovocerat gjorde det här. Snälla jag vet att snittet på IQ på jorden inte är imponerande och att den lägre halvan gömmer sig bland oss men denna artikeln, välskriven och strukturerad och djupgående som den var, är verkligen bara en sida och en hårt vinklad propagandistisk sådan. Fråga dig själv alltid ”vem tjänar på det som sker nu?” Så har du en liten hint om vart du bör titta först på hur saker hänger ihop.

Shawaam, Donator 2025-03-03 15:42 | #3
#2 dan lether: ryssbot
Yatta, Donator 2025-03-03 15:54 | #4
#2 dan lether: Låt oss ta en titt på vad Sovjet/Ryssland har lagt under sig i form av landområden sen andra världskriget.

Japans nordligaste öar: Fortfarande ockuperade.
Manchuriet från Kina: Fortfarande ockuperat.
Köingsberg från Tyskland: Fortfarande ockuperat.
Karelen från Finland: Fortfarande ockuperat.
Östra georgien från Georgien: Fortfarande ockuperat.
Krim från Ukraina: Fortfarande ockuperat
Donbass från Ukraina: Fortfarande ockuperat.

Låt oss ta en titt på vad Ryssland sa i början nästa, de hävdade att de invaderade Donbass på grund av "folkmord" på Ryssar och ett behov av att denazifiera östra Ukraina.
Detta ändrades sedan till att "Nato expanderar!" under 2024 då den första propagandra pushen inte fungerade. Det fungerade bättre och nu sitter du här och Ryssbottar utan skam.
jaok, Vip, Donator 2025-03-03 16:15 | #5
#2 dan lether: ¨

"Om ryssland börjat binda upp mexiko i en teoretisk allians för baser och vapen hade mexiko slutat existera följande dag om inte samma kväll."

Det hade du rätt om iaf. USA skulle ALDRIG gå med på det.
Shawaam, Donator 2025-03-03 16:35 | #6
#5 jaok: Nja, i dagsläget så anser ju Trump att Ryssland inte är ett hot samt slickar Puttes röv konstant så idag går det säkert bra.
jaok, Vip, Donator 2025-03-03 16:57 | #7
#6 Shawaam:

Han slickar röv, jävligt mycket röv, det håller jag med om - tror dessvärre inte att han slickar tillräckligt mycket röv för att USA skulle gå med på det. Han skulle nog tappa jävligt mycket väljare på att tillåta det också tror jag. Jag tror inte att USA skulle godta att något land med mycket makt placerar baser i närområde till USA.
dan lether, Donator 2025-03-03 17:26 | #8
Azov och andra pro-ukrainska paramilitära grupper mördade ju och terroriserade den ryska befolkningen i ukraina men det va i stort en delad konflikt med stridande parter på båda håll och azov är ju och har alltid varit en nazistisk organisation. Så helt osant är det ju inte som ryssland påstod att de ville stoppa nazister. Att Azov sedan dess fått en ny image och blivit hjältar i något bisarrt ”min fiendes fiende är min vän” scenario där vi ändå väljer att hylla NAZISTER är väl magstark för en normalbegåvad individ. Men absolut ryssland har dispyter på många forna sovjet-grunder, det är fortfarande 1000% osannolikt att ryssland skulle utlösa ett tredje världskrig genom att sätta ens en fot i finland, något av baltländerna som ingår i EU eller ett natoland. Det förstår vilken lågbegåvad idiot som helst. Så mitt påstående kvarstår.
Inlägget är borttaget 2025-03-03 21:06 | #9
Inlägget är borttaget 2025-03-03 21:12 | #10
Inlägget är borttaget 2025-03-03 21:14 | #11
waf, Donator 2025-03-03 21:26 | #12
#8 dan lether: Ukraina var en av världens mest korrupta länder i världen, definitivt i Europa. Då snackar vi före 2014 invasionen och denna omgång. Men det var just PGA av ryssland, som åt upp och förstörde dem inifrån. Med rysk-köpta politiker som definitivt inte hade Ukrainas välstånd i åtanke.
Så förstår mycket väl Ukrainsk frustration över den saken och att vissa organisationer såg ryssar som fiende långt före invasionen.
rimligtvis gick putin in i Ukraina när han förlorade sitt korrupta grepp om Ukraina.

Det är säkert sant att Ukraina har/hade nazistiska organisationer i sitt land. Men att skylla på nazism och "stackars" korrupta ryssar i Ukraina, när ryssland har långt många fler i sitt land och har försökt påverka saker i Ukraina långt innan invasionen, eller att nato skulle närma sig ryssland. Har inget med rysslands faktiska intentioner att invadera Ukraina. Utan bara är svepskäl och propaganda, även om det finns en del halvsanningar iblandat där.. Snälla, öppna ögonen. Allt handlar om makt, pengar och kontroll, för rysslands del. Vilket Trump verkar ha inspirerats av. Inte för att USA är nå änglar innan Trump heller, Men USA har ändå växlats upp till en aggressivare nivå med Trump igen.
Yatta, Donator 2025-03-03 22:05 | #13
#8 dan lether: Du har inte fel där, men anledningen sopas ju under mattan. 1933, innan WW2 så mördade Stalin mellan 6-10 miljoner Ukrainare genom att svälta ihjäl dem.
Ryska soldater kontrolerade noga att de Ukraniska bönderna inte fick behålla ett enda korn vete. I boken om det jag läste hittar man inte liten hungrig pojke på 5 som äter en groda, soldaterna skjuter honom för olovlig mat hoarding.
Efter svälten bröt ut erbjöd FN att skicka hjälpsändingar med mat men Stalin vägrade tillträde.
När Nazisterna kom såg Azsov dom som befriare från sina Ryska plågoandar och började genast arbeta med dom.
Även efter WW2 fortsatte Stalin att deportera Ukrainare till Sibirien från Donbass och ge deras gårdar till Ryssar.
dan lether, Donator 2025-03-04 00:16 | #14
#13 Yatta: jag vet inte om du trollar, är helt ute och cyklar eller bedriver rent jävla ljug, Azov bildades 2014 och har ingenting med andra världskriget att göra.
epicfailzor, Donator 2025-03-04 00:48 | #15
Trumpeten vill väl ha mineral deal med Ryssland, och samtidigt så vill han att Ukraina ska vara ett slavland åt USA och Bearbeta sällsynta jordartsmetaller

Yatta, Donator 2025-03-04 10:58 | #16
#14 dan lether: Jag vet inte om du är efterbliven, korkad eller bara dum, men Azsov är ett område i Ukraina, inte bara en organisation, hört talas om Aszov sjön?De kollaborerade med Nasizterna i WW2 och därför har nazism start fäste där. De motsätter sig att bli ockuperade av Ryssarna igen för de vet hur det gick sist.
dan lether, Donator 2025-03-04 14:18 | #17
#16 Yatta: är du så gravt efterbliven att du inte kan förstå att det är organisationen och inte den geografiska platsen som med magiska krafter dödar folk.
Yatta, Donator 2025-03-04 18:27 | #18
#17 dan lether: Du är för dum för att förstå att det är där miljoner svalt ihjäl. Det sätter sig

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.011334 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 19 samurajer!


Donera Mera! Ghoul