Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
NyanNyan, Donator
Vettfan men jag blir typ rädd när jag ser sånt här
BliMedlem, Donator
Känns ju verkligen sjukt ifall våran lilla skit planet är den enda med intelligent liv på..
goudaost, Donator
Where them aliens at?!?
gaslight, Donator
Sånt här som får en att fatta att religion är bullshit, det är knappast vi små sketna människor som står i centrum av universum.
gurkarn, Donator
Måste ju finnas annat liv!
Mineur, Donator
#5 snarare det FINNS liv, det är fan helt omöjligt att det inte ska finnas där ute, eftersom rymden är så IN I HELVETE STORT rent ut sagt >_>
everydayhappy, Donator
#6 Mineur: "In i helvete stort", snarare OÄNDLIG.
Och det finns ingen garanti att det finns något annat liv därute, men det borde vara det med tanke på att det finns drygt 10^24 stjärnor i universum just nu, och varje stjärna kan ha ett eget system av planeter, och på någon av de planeterna kan det finnas liv, så det borde finnas, men inte garanterad.
Fnök, Donator
Jo vi människor och våra påfund är som sagt inte ens bullshit i det här sammanhanget. Men finns egentligen två förhoppningar man kan ha. Nr 1. Vi är ensamma i universum: Yay! Man U mot Barcelona i finalen! Nr 2. Det finns andra där ute: Yay! Man U mot Intergalact ZORG i finalen! Men det här får vi förmodligen aldrig veta under våra, på sin höjd 100 år:/
Rend, Donator
"All this has happened before, and all of it will happen again."
sulfurhexafluoride, Donator
#2 BliMedlem: vem säger att vår planet rymmer intelligent liv ^^
KimaRo, Donator
Aliens: U Y No show urself?
Muskot, Donator
#7 everydayhappy: "oändlig" är nog inte rätt utryck, men rymden expanderar med en ökande accerlation hela tiden
Bobhund1557, Donator
Vad har vi för jävla superkikare om vi har kunnat utforska rymden så jävla långt utanför vårt eget solsystem.
Det går inte att förstå hur mycket plats det finns i rymden. Vi människor tycker att jorden är ganska stor. I vårat solsystem finns det planeter som är 10 gånger större än jorden. Våran galax är ungefär som ett solsystem fast väldigt mycket större. I varje galax finns det olika solsystem, såsom det finns planeter i varje solsystem.
Varje galax ligger i ett annat 'system' som innehåller massa galaxer, och så håller det på så. Och ju längre ut man kommer, desto större blir planeterna och solsystemen.
fittcp, Donator
#9 Rend: +1
För att yttligare få perspektiv på hur simpelt det är läs boken Chaos av James Gleick
emiledv, Donator
Känner att jag vill trycka fingret mot skärmen och bara dra ner gränsen på bilden så den laddar snabbare...
SmE, Donator
Trodde det skulle komma upp en bild på min penis..
Psych0naut, Donator
Det gör jag redan. Jag är nihilist.
Caesar, Donator
#13 Bobhund1557: tack för infomation
tottrupen, Donator
#14 fittcp: eller kolla på How the Universe Works! en skit bra serie om ni är intresserade elr vill veta mer. http://www.tankafetast.com/torrent/4548-how-the-universe-works-2010-s-song-1-720p
Efter "local Supercluster" oh no! there´s more! :o
jORKaaN, Donator
Bilden funkar inte längre,,,
Salve, Donator
Det finns säkert liv på någon annan planet men med tanke på hur många MILJARDER år universum är och hur kort tid vi människor har vandrat här så är ju chansen rätt liten att någon annan finns exakt samtidigt :)
PyJaMaS, Donator
#21 Salve: Fast så va ju chansen rätt stor endå med tanke på hur jävla stort det är.
Power_, Donator
#8 Fnök:
Man tror att den första personen som kommer leva till 150 år lever idag, och är i 50-års åldern. Med tanke på att medelåldern idag är ungefär 2/3 av vad den längsta livsåldern är så bör vi 80/90-talister i genomsnitt bli mer än 100 år :)
Skael, Donator
Det är inte jag som är liten. Det är universum som är stort.
SunTrip, Donator
o alla paranoida stjärtgossar som påstår att det inte finns liv på andra planeter är riktigt efterblivna
fatalinsomnia, Donator
Klart det finns liv i rymden!
Det roliga är att för typ 6-7 månader sen så hittade man liv i form av bakterier på en sten som hade kraschat på jorden men tyvärr så fick den nyheten bara en liten notis under persbrandt och hans kokain snortande ansikte...
Jaja sen va det bara bakterier men det finns gott om tid där ute i naturen för dom att utvecklas till större saker på andra planeter
Reyalp, Donator
#27 SunTrip: Att det finns liv på andra planeter är det nog inte så många som förnekar (?), men vad de flesta är skeptiska till (speciellt när man får ta del utav sånahär visuella hjälpmedel som får en att förstå hur stort universum egentligen är) är nog att något sorts liv faktiskt skulle ha lyckats resa dessa ENORMA sträckor under en så pass kort tid, endast för att ta sig en liten titt på vad vi människor håller på med här på jorden.
xDanne, Donator
#13 Bobhund1557: "superkikare" HAHAHA det heter teleskop.
Och det teleskopet som har varit med och gjort mest nytta för mänskligheten heter Hubble och finns ute i rymden om du inte visste de... Naab, alla vet de. Aldrig hört talas om Ultra deep field fotot? Hur gammal är du? 12?
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|