Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
LiLLTurk, Donator
Nej vad bra!!
Miket miket fritt land!
jampsor, Donator
fy fan dem där jävlarna behöver o skjutas -__-
Reach, Donator
Det är fortfarande olagligt med sånna lagar, vafan händer?
Linnet, Vip
Jag fasar för den dagen då hackare kommer åt denna information som kommer samlas upp och då är det inte på tal om det kommer hända utan när. Sen om man kommer till frågan hur man på bästa sätt använder skattemedel så är detta ett slöseri då det är rätt enkelt att kringå skiten + att polis själva sagt att dom har verktyg redan idag som behövs
epoe, Donator
Hur fan ska jag nu kunna köpa mitt röka?... Jävla skitlag...
mummehlol, Donator
#4 +1.
Som du sa, tänk om en jävla hacker får tag på allt? Hela jävla livet som han kan läsa av. Eller ja, 6 månader av det! :)
Fan, är snart dags att gå tillbaka till livet då man inte ens hade en mobiltelefon som liten. :D
pegaraff, Donator
dåligt att de låter folk som inte kan internet rösta om internet, isf hade det varit lagligt att ladda ner och ingen lagring av information heller.
Linnet, Vip
#6 mummehlol: Mjo precis men politikers har inte förmågan att tänka ett steg längre.. Att genomföra lagen kommer kosta runt 1 miljard sen kommer det även kosta miljoner att underhålla skiten.
Vill du kringå lagen så är det bara att leta upp en vpn som faller dig i smaken sen angående mobilen så kör på kontantkort.
Måste säga att slöseri med skattemedel har fan blivit ett problem i Sverige, lägga så mycket pengar på en lag som endast kommer bevaka dom som redan sköter sig och dom kriminella kommer förbli anonyma på nätet.
4l13n666, Donator
Bra. Då förnyas inte internet i sommar då.
John_doe, Donator
Innebär detta att Bredbandsbolagen kommer vara tvungna att ge ut information eller kan bolagen neka detta
(kan ju inte vara bra för ett bredbandsbolag att bli känt för att ge ut information om just dig)
en grej till kan vi inte försöka hacka detta då för att visa att det inte funkar??
ta ut Internetvanor ur vissa politiker kanske tillockmed porrvanor och sedan hota med att ta bort skiten
en sista jävla sak bara HÅLL SVERIGE SVENSKT....
låt inte EU förstöra vårt land och lägga sig i hur fan vi ska göra
United Monarchy of Scandinavia
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
Linnet has it.
Scopae, Donator
Truecrypt, GG WP. Svårt att sätta ditt någon utan riktigt bevis. Ändå positivt att alla ungdomsledamoter verkar ha röstat mot förslaget, finns ju hopp om förändring ändå.
fotboll123, Donator
Men kommer inte detta betyda en stor ökning av priserna hos operatörerna med tanke på att de måste betala för all den här lagringen?
m4gnify, Donator
#13 fotboll123: Jo, det är precis vad som kommer hända. Och vi kommer få betala för att låta oss bli spionerade på. Idioti.
Vill man vara anonym så kan man det, DLD kommer inte stoppa någon terrorist eller barnpornografi.
Det är dags att vi lämnar EU. Det enda EU gör är att förvärra våra liv.
Frosher, Donator
Någon som kan rekommendera en bra VPN?
duplex, Donator
#17 Frosher: seedmybox.
dan lether, Donator
vilka chippar in en 1000-lapp till den som slaktar alla dessa flöjtar på almedals-veckan eller vad det heter alla politiker är på?
turebz, Donator
Såhär det går om man är med i EU och röstar på samma skit år ut och år in, vilket är sosse eller moderat. Dom kan göra vad dom än behagar för dom vet att folket ändå kommer rösta på dom..
PepparKvarn, Donator
#22 turebz: Vadå är du Kristdemokrat som kom fram med förslaget?
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|