Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Inlägget är borttaget
Lurzk, Donator
och de som bara helt enkelt har för svårt att lära sig trots engagemang placeras i särskola, vilket sätter sociala stämplar som inte bör finnas. Sveriges skolsystem är visserligen bra jämfört med typ somalia, men det är då fan långt från så bra som folk säger att det är.
yes, iMad
fenior, Donator
#2 Lurzk: You said it my friend. +1
SprayPaint, Donator
dumt att straffa sina blivande väljare ;)
Kalaskungen, Donator
Jag förstår verkligen inte the fuzz. Det är inte någon form av kollektiv bestraffning utan snarare en framtidssatsning för Sverige...
I modern tid har grundskolan mer eller mindre blivit helt obetydlig i elevernas ögon. De studiemotiverade eleverna läser för att uppnå höga betyg som räcker till att söka in till deras önskade gymnasieinriktning. Andra glider på en räkmacka genom skolan och resterande elever klarar sig med nöd och näppe. DET tråkiga i det hela är dock att genomsnittsbetygen är så pass låga att medelvärdet för att komma in på attraktiva gymnasieprogram så som SP eller NV är relativt låg. Ergo: Om du går ut med MVG i allt från grundskolan eller ett generellt lågt betyg kommer du ändå in på en hyfsat respektabel linje.
Därför behövs kanske andra medel för att få eleverna att ta studierna på en mer seriös nivå under grundskolan? Man kan se det som en morot att de duktiga eleverna belönas med längre ledighet, medan de ointresserade får en kortare ledighet. Detta motiverar säkert till att plugga lite extra inför proven.
Givetvis förutsätter detta att man tar hänsyn till elever med inlärningssvårigheter etc. som inte bör placeras in i samma grupp.
SAMMANFATTNING:
Längre sommarlov fungerar som en sorts positivt betingning för att elever skall studera mer och ta skolan på allvar, även under grundskole-åren. Det i sin tur resulterar i bättre betyg och mer kunskap som kommer till nytta i gymnasiet. Högre betyg rent generellt är även en statussymbol för ett respektabelt och fungerade skolsystem i Sverige, ur ett internationellt perspektiv. Och hey, så jävla svårt är det inte att bli Godkänd i sina ämnen på grundskolan. Det verkar ju faktiskt bara vara det som är kraven enligt artikeln.
Sorry om det blev lite långt, men några idéer?
Peace.
hajlajf, Donator
"svaga"
Dåligt ordval. Riktigt dåligt ordval.
Sanctuary, Finansfjant
#6 hajlajf: Håller med. Hjärndöda passar mycket bättre.
Jävlachilenare, Donator
lagen lär väl inte gällaa folk som har t.ex add? Det är ju lite svårare för folk med add att gå i skolan osv.
epicfailzor, Donator
#8 Jävlachilenare: kommer säkert finnas många undantag i lagen
accnr1, Donator
#4 SprayPaint: Haha!
ekkenn, Donator
helt efterblivet, dra istället in socialbidraget för de som inte jobbar alls, detta system kommer endast att leda till att de flesta söker till nv, så har vi inga byggarbetare kvar i nästa generation. Som sagt, dra in socialbidraget för de som aktivt ej söker jobb via arbetslöshetsförmedlingen eller andra tjänster. Förebygg problemen hos vuxna så att ungdomar får bättre förebilder, jag har sagt mitt, tack och hej.
DrDase, Donator
Hoppas att det går igenom också, höj kraven i skolan och höj kraven på bidrag senare i livet så kanske vi börjar gå åt rätt håll igen
pegaraff, Donator
När kommer resten av länkarna? :O
Flapflapflap, Donator
Det är ganska konstig tanke kanske, men ni som nu har gått ur skolan, har ni någonsin faktiskt använt det ni har lärt er? För det enda man lär sig i skolan används i skolan, och klart som fan att motivationen att plugga går ner då. Hade man börjat med praktiska saker som kanske programering, bild/musik, idrott, språk och lagt mer fokus för saker som eleverna ser att dom kan ha användningför hade förmodligen folk pluggat det mer. Hur många här som har plugga till exempel matte har använt det (om ni nu inte jobbar med något som har med matte att göra, fast då har ni förmodligen bara lärt er en formel som ni ska kunna just för de fallet) utanför skolan om ni räknar bort "hur mkt kostar alla dessa varor tillsammans"- scenarion?
glooow, Donator
#15 Flapflapflap: Ja, annars hade ju inte kunnat skriva ;)
krullan3, Donator
strävar dom efter att bli hatade eller?
Brüno, Donator
Det här känns ju faktiskt inte likt sossarna, Björklund skulle ju faktiskt kunna kläcka ur sig nåt liknande. För partierna är det nuförtiden viktigare att få väljare genom att bara försöka överträffa varandra än att stå för sin idé om hur samhället ska se ut och besluta därefter
alez, Donator
#4 SprayPaint: +1
#15 Flapflapflap: jag gick el och jobbar nu med larm, använder saker jag lärde mig i runt hälften av kurserna, sen att mycket av det jag använder bara var 1-2 lektioner av varje kurs är en annan sak, dom kan ju inte ha ett helt program för varenda yrke, och grundskolan e ju till för att du ska lära dig baserna i allt så du kan välja vilket program du vill sen och inte behöva lära dig allt från grunden samt att allmänbilda dig.
ursäktar stavfel då där till 100% finns några.
WiNeT, Donator
Utbrändhet på ungar javisst!
b3ng4n, Donator
bara jag som tycker det är en seriöst bra idé? hatar sossarna förövrigt, men detta låter bra.
bobbo505, Donator
#11 GlasBurk: Om du nu inte trollar (vilket jag tror att du gör) så är väll det snarare du som är rasist om du antar att de "svaga" eleverna är minoritet?
zusen, Donator
America! Fuck yeah!
3mm3_4, Donator
#21 b3ng4n: du är inte ensam, om ungarna inte har klarat av skolan kommer de klaga när när de går skolan men garanterat vara glade när de får bra betyd, bra utbildning och ett jobb. förstår inte problemet.
adamp123, Donator
Bra, ett kliv från snälla flumskolan. Då kanske barnen lär sig vad ansvar är.
mongolen, Donator
#21 b3ng4n: Jag håller med, detta är solklart! Föräldrarnas stöd och engagemang är också viktigt men detta kommer nog göra hjältedåd för många, även fast dom inte kanske ser det efter ett par år.
Sen kan jag ju påpeka till alla som är emot invandringen att utbildning är vårat första och största försvar mot framtida arbetskraft invandring. När akademiker saknas så kommer dessa positioner inte försvinna utan ersättas av personer från t.ex. andra länder.
Sen tycker jag att ett myndighet borde skapas vars uppgift är att upprätthålla skolplikten också, detta i samspel med ungdomspsykiatri. Hotet från CSN är för tunt.
Leroy, Donator
tur det är piratpartiet som gäller :>
bajsbollen, Donator
Bra att dom lägger förslag för dom som inte kan rösta än *diktatur*
Niclasbdb, Donator
något säger mig att dom inte kommer få mer röster i framtiden
frukostflingor, Donator
#5 Kalaskungen: Gött att det faktiskt finns någon som förstår det hela (jag vet att det var andra som också skrev det). Personligen så vet jag att jag gjorde långt ifrån allt jag kunde ha gjort i högstadiet, framför allt i matematik, det kan vara för att min lärare fick cancer och vi inte fick någon riktig lärare de 2 kvarvarande åren, men jag kände att när jag gick teknik, så låg jag en bit efter de andra och önskade verkligen att jag hade gjort bättre ifrån mig. Jag skulle säga att detta hade varit en extremt bra morot för mig, speciellt under tiden i högstadiet, men även i gymnasiet, så länge de verkligen tar hänsyn till de som inte har det lika lätt.
Arne Anka, Donator
#15 Flapflapflap: Så småning om tar du användning av allt du lär dig under skolåren. Matematik är inte bara tal och funktioner, utan det utvecklar ditt sätt att tänka och lösa problem. Även fast du inte sitter med algoritmer på ditt framtida jobb, så har du fortfarande användning av ett tänkande du utvecklar genom skolåren. Framför allt från matematiken,
korvkioscar, Donator
#29 Niclasbdb: Leder redan över moderaterna och du kan nog räkna med en röd ledning nästa val precis som det ska vara. Reinfeldts jävla pissregering har inte gjort Sverige så mycket bättre.
S3ON, Donator
Hmm, inte fan påverkar detta ungarna som skolkar och skiter i vilket.. Nope, det är ej lösningen!
HackleCrack, Donator
#5 Kalaskungen: +1
#12 ekkenn: Inte för att vara sån, men du verkar tillhöra det sablars högerpack som tror att alla som går på bidrag inte VILL jobba. En annan mer trolig teori är att om allt inte skulle effektiviseras så in i helvete, tack Reinfeldt och co; så skulle det FINNAS jobb så att arbetslösa kan få ett jobb.
Megamisama, Donator
#35 HackleCrack: Du kan inte använda "pack" åt fel sida. :P
Det heter ju vänsterpack eftersom de tänker mer moraliskt än logiskt. Högern tänker mer intelligent, men mindre moraliskt, så de kan du kalla... Högerrövhål!
ZeroX, Donator
#5 Kalaskungen: Du tog orden ur munnen på mig, men du glömde nämna en sak: Det är för sorgligt att mycket intelligens går till spillo i vissa lägen, t.ex. Det finns för många smarta ungdomar som läser och får MVG rakt igenom under grundskolan för att sedan välja frisör, fordon, bygg och ja alla praktiska ämnen. Det ska vara svårare att komma in på de teoretiska ämnena än på de praktiska tycker jag iallafall. Vemsomhelst kan bli frisör eller byggarbetare, men alla kan inte bli ingenjör, sjöbefäl, pilot, flygtekniker eller något av de andra yrkena som kräver hög utbildning.
Nu säger jag inte att det är fel att man vill bli frisör eller byggare men jag tycker inte att det ska vara så fruktansvärt höga intagningspoäng på de gymnasielinjerna för att sedan bli något som alla kan bli. Utbildning är viktigt, framförallt höga utbildningar är viktigt för framtiden.
Iizkwl, Donator
Vad fan är felet på det då? Om man är så dum i huvudet att man inte ens klarar grundskolan så förtjänar man fan inget sommarlov.
intel, Donator
#21 b3ng4n: Håller med.
billybusa, Donator
#38 Iizkwl: +1. 90% av alla som kommenterar här måste vara under 18 :/
BaraSkit07, Donator
Jag skiter fullständigt i detta för egen del men jag tänker bara på hur de ska lyckas med detta.
Exempel 1, en unge som har problem i skolan och verkligen inte fattar ska inte straffas för att dess gener inte tillåter den att bli kärnfysiker utan får nöja sig med McDonald's. Om denne gör sitt bästa ska den få sina 10 veckor, det tycker säkert även de som tagit fram förslaget
Exempel 2. En unge som är sjukt lat och därför får kortare sommarlov kommer att skolka från extralektionerna under sommaren så därmed kommer ingen att gå dit och bara några få i hela landet kommer vara där.
FrankBlocc, Donator
Under vissa omständigheter så tycker jag att det låter som en bra idé. I alla fall att korta ner deras ledighet. Inte fan är man värd 10 veckors ledighet om man bara skitit i skolan helt under de tidigare 35~ veckorna (inte riktigt säker på hur mycket ledigt man har utöver sommarlov). Om man har en bra anledning att ha varit borta (sjukdom, skada, svårigheter etc.) så är det en ursäkt men det finns folk som bara skiter i skolan helt och har bara närvaro för att mjöla studiebidrag medans deras betyg är på IG.
Gyllis, Donator
Fy fan vad bra av sossarna! Men skulle tippa på att alla andra partier hänger på! känns ganska självklart
ekkenn, Donator
#35 HackleCrack Självklart vet jag att det inte är så, självklart borde även du veta att det finns folk som beter sig så, det kvittar. Jag tycker bara att idén i sig är förjävlig, det enda vi får ut i samhället är arbetsnarkomaner, alla kommer vara besatta av att plugga. Då tänker ni självklart att det e skitbra för då blir ju individen i sig mer intelligent.
Däremot kommer samhället att krascha då det enda som existerar i det är intelligenta personer som vill plugga till teoretiskt krävande ämnen då de har betygen. Självklart tycker jag dock att om du skolkar och skiter fullständigt i skolan, då förtjänar du inte ett sommarlov, men att betygen ska reglera huruvida långt ditt sommarlov/ andra lov ska bli, det tycker jag personligen bara är helt jävla efterblivet. Vissa personer kan inte sina nv ämnen, då ska de få kortare lov för att deras släkt genetiskt sett är helt inkompetenta, känns sjukt rättvist, tycker inte ni?
Kalaskungen, Donator
#12
"Som sagt, dra in socialbidraget för de som aktivt ej söker jobb via arbetslöshetsförmedlingen eller andra tjänster."
Jobbar själv inom socialtjänsten och kan garantera dig att inte en enstaka stackars jävel får pengar utan att aktivt söka jobb el. dylika aktiviteter.
cleveland_brown, Donator
ja för inte tusan kommer dessa med dåligt betyg och som inte vill gå på frivillig sommarskola skolka
atleten0, Donator
10-tusentals invandrare får alltså inget sommarlov.
någonannan, Donator
Förstår verkligen inte vad folk snackar om med att alla kommer välja teoretiska program på gymnasiet.
Först av allt så är ju gymnasie programmens poäng krav baserade på hur höga poäng dem som söker har, de bästa kommer in och det finns begränsade platser.
För det andra så kommer det bara kräva att man får godkänt i skolan, inte MVG och sen när blev man kärnfysiker för att man har minimum poäng?
epicfailzor, Donator
#41 BaraSkit07: det har du fan helt rätt i dom som inte tar skolan på alvar kommer ju endå skolka från det där
hotika, Donator
#4 Kalaskungen:
Tänkte säga något liknande, men det du sa var nog det bäst sagda som jag läst på Existenz på länge!
Inlägget är borttaget
adeadrat, Donator
Mycket bra förslag! mer av sånt här!
PepparKvarn, Donator
Jag slutade Grundskolan för många år sedan så I DONT GIVE A FUCK ABOUT THIS.
rikardj8, Donator
Nu får det vara slut med allt vänsterskit...
swagg, Donator
Va taskigt mot lärarna.
Menmen, blev klar med grundskolan för ett bra tag sen, så vafan ska man bry sig för. Enda jag kan göra nu är att sitta och garva åt alla ungjävlar som har ett rent helvete framför sig. :D
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|