Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Hemsida   Dödade våldtäktsman - blev friad @ DN Tillbaka
Kommentarer 63 kommentarer, 27219 klick.

Raderar...
Ranaki, Donator 2012-06-21 00:04 | #1
är ju egentligen rätt, tycker det räknas typ som självförsvar när en anfaller/förgriper sig på sitt barn
Niclasbdb, Donator 2012-06-21 00:09 | #2
HELT JÄVLA RÄTT
Inlägget är borttaget 2012-06-21 00:10 | #3
kise, Donator 2012-06-21 00:12 | #4
Bra
lib3x, Donator 2012-06-21 00:12 | #5
Där har vi ett bra jävla rätt-system! önskar Sverige kunde ta lite lärdom...
surken, Donator 2012-06-21 00:14 | #6
fast o andra sidan så finns det ju inte mycket till bevis med tanken på att alla är vänner förutom en, lätt att prata ihop sig.
men självklart tycker jag det är rätt om det stämmer
revoltiii, Donator 2012-06-21 00:18 | #7
#5 lib3x: Hellre ett "snällt" rättsystem med relativt låg brottslighet än ett tufft med hög brottslighet. Jag vet inte hur det är med dig, men jag föredrar att inte mördas framför att veta att om jag blir mördad så kommer gärningsmannen få ett riktigt riktigt hårt straff. Tänker man efter i några sekunder så inser man att ska något land ta lärdom så är det USA av Sverige, inte tvärt om.
Svensken, Donator 2012-06-21 00:18 | #8
så jävla rätt, om det är sant.
everydayhappy, Donator 2012-06-21 00:18 | #9
Han borde få fängelse för åtminstone dråp, man får ta till nödvärn men han hade absolut inte behövt döda mannen.
Om mannen hade attackerat honom med ett vapen och han inte hade någon chans att fly, då hade jag gått med på det, men nu var omständigheterna bara av personlig hämnd och ilska, men återigen förvånar inte det korrupta rättssystemet i USA mig.
pattperfa, Donator 2012-06-21 00:21 | #10
Går att hävda att man inte är i alla sinnes bruk här i sverige med i en sådan situation. Heter något speciellt kommer inte ihåg vad. Vanlig person i en ovanlig situation.
revoltiii, Donator 2012-06-21 00:26 | #11
#10 pattperfa: Affekt heter det. Att man är så jävla upprörd att det är rimligt att anta att man inte kunnat besinna sig. Att nån våldtar ens 5-åriga dotter känns som typexemplet för när man borde kunna hävda affekt.
EmoMarkus, Donator 2012-06-21 00:27 | #12
#9 everydayhappy: "Oj! Den här mannen våldtar min lilla dotter, måste tänka på att inte slå så hårt, han kanske dör!"
dxm12387, Donator 2012-06-21 00:33 | #13
#9 everydayhappy: detta fallet har inget med et korrupt rättssystem att göra. våldtäktsmannen förtjänar att få kuken svskuren, extrem tortyr. sedan kunde han ha dödat han.
vad skulle du göra om du såg ex : en slibbig man förstöra din dotters liv?!
Sebbos, Donator 2012-06-21 00:36 | #14
#9 everydayhappy: Kom inte och påstå att du hade hållt nävar och verktyg i styr om någon stått med halva ballen i din 5åriga dotter... Då är du fan mer pantad än jag redan trodde.
swagg, Donator 2012-06-21 00:41 | #15
Att han förtjänade att bli misshandlad går jag med på. Men att han skulle dödas för vad han gjorde? För helvete, sånt gör dom i Irak, det stället ni fördömer så hårt...

Tycker inte han borde bli straffad, förstår att han gick bärsärk när han såg vad han såg, och inte tänkte klart. Men att de flesta sitter här inne och säger att han förtjänade att bli misshandlad till döds äcklar mig...
danskii, Donator 2012-06-21 00:45 | #16
#2 Niclasbdb: WORD!!
SwE, Uppdaterare, Donator 2012-06-21 00:46 | #17
Jag är väldigt sällan för dödsstraff men i detta fall så måste jag erkänna att jag hade absolut gjort samma sak som den pappan gjorde tyvärr. Jag måste säga att jag blev glad när jag läste att han blev friad.
kelzo, Donator 2012-06-21 01:06 | #18
#2 Niclasbdb: agreed
blür, Vip, Donator 2012-06-21 01:12 | #19
Finns inget negativt med att döda idioten alls, STORT JÄVLA PLUSS TILL GUBBEN!
Cooljanne, Donator 2012-06-21 01:34 | #20
#12 EmoMarkus: +1
Ohlund89, Donator 2012-06-21 01:34 | #21
En pedofil borta från gatorna.
Raxxen, Donator 2012-06-21 01:40 | #22
karma is a bitch
dutrord, Donator 2012-06-21 02:08 | #23
#15 swagg: Att du tycker det pappan gjorde var fel och att du inte tycker våldtäktsmannen förtjänar dödsstraff äcklar mig något fruktansvärt...
swagg, Donator 2012-06-21 02:29 | #24
#23 dutrord: Sa inte att pappan gjorde fel. Som jag skrev i den absolut första meningen "Att han förtjänade att bli misshandlat går jag med på". Men att han förtjänar att dö? Pappan va obviously inte ute för att döda mannen, då hade han inte "uttryckt tydlig oro" i samtalet med 911.

Hur jag än skriver detta så kommer det låta som jag försvarar en våldtäktsman, vilket jag verkligen inte försöker göra. Skiter därför i det och låter dig vara äcklad.

Är endast emot dödsstraff i de flesta fallen, och vet att folk kan ändras.
Inlägget är borttaget 2012-06-21 03:25 | #25
lib3x, Donator 2012-06-21 03:28 | #26
#24 swagg: folk kan ändras... True... Men hur tror du 5åringen känner sig? Tror hon är jävligt sårad, mèen för livet och ett förstört underliv. Hon kommer förmodligen ha en del fobier och kommer inte våga gå ensam ute eller ensam hemma...

Och allt för att ett kräk tvunget skulle trycka upp sin kuk i henne... As som han förtjänar inte att leva.
wobben, Donator 2012-06-21 03:46 | #27
helt klart rätt
swagg, Donator 2012-06-21 04:05 | #28
#26 lib3x: Det är vidrigt, jag håller med dig. Förfärligt att en 5 åring ska behöva uppleva detta, förfärligt att någon ska behöva uppleva sånt här.

Äh jag vet inte, efter att ha tänkt på det lite så vet jag inte om jag är för dödsstraff för sånt här eller inte, jag är splittrad.

Men om man tänker lite på det. En snubbe som åker fast för våldtäkt mot ett barn kommer först och främst förlora alla sina vänner och familj. Han åker i fängelse i 10+ år där han kommer få sin röv knullad fler gånger än han kan föreställa sig, med tanke på vad han är inne för.

Är inte det ett ganska rejält, välförtjänt straff... ändå?

Nu när jag tänker på det så hade jag fan föredragit att dö framför det jag precis skrev. Farsan gjorde honom en tjänst.

benguh, Donator 2012-06-21 04:05 | #29
#26 lib3x: Tror nog flickan är för ung för att minnas någonting. Med rätt uppväxt och förklaring av föräldrarna ska hon nog inte ha så svåra problem i framtiden.

Men sen vet man ju inte hur långt han hade hållt på med henne, det står ju inte så mycket i artikeln. Men skulle nog gissa på att han inte hade hunnit så mycket eftersom dom hörde henne skrika och kom direkt.

Men man blev ändå jävligt glad att människan dog.
jimjam, Donator 2012-06-21 04:16 | #30
#7 revoltiii: Ej förvånad att du väljer att dalta med brottslingar, din avatar och ditt nick säger allt.
eDen, Donator 2012-06-21 04:44 | #31
#28 swagg: Själv har jag rätt låg människosyn antar jag, ännu lägre mot våldtäktsmän. Hade det varit jag hade jag gjort likadant är jag rädd. Jag vet inte.. jag kan inte riktigt sätta mig i den sitsen, men jag antar det.
Du har nog rätt i det du säger att han skulle lida mer i fängelset. Men jag antar att jag skulle vilja sett honom död, helst av mina egna händer. Fast ja.. det är ju jag.
Zaenax, Donator 2012-06-21 06:29 | #32
Enda rätta mot våldtäcktsmän och pedofiler.
HypnotiC, Donator 2012-06-21 09:19 | #33
Det finns alltså hopp för mänskligheten ändå :D
Xeogt, Donator 2012-06-21 09:20 | #34
Det kvittar om pappan hade för avsikt att döda eller inte. Ibland gör folk fel, och då går det fel. Ger man sig på att våldta en liten flicka på sin pappas ranch i Texas, bör det finnas med i kalkylen att man inte överlever att bli upptäckt.

Vad USAs förträffliga jurysystem i slutändan går ut på att man inte ska bli straffad för handlingar som ens samhälle inte tycker är brottsliga. Att banka sönder och samman en man som förgriper sig på en femåring, är en av de sakerna du skulle få medalj för i Texas. I Sverige skriver aftonbladet om hur synd det är om våldtäktsmannen.
Sebbos, Donator 2012-06-21 10:48 | #35
#30 jimjam: För USAs rättssystem fungerar ju prima. Ej förvånad att du väljer att inte dalta med brottslingar, din avatar säger allt.
svensson__, Donator 2012-06-21 10:50 | #36
"Man får slå tillbaka om det är helt nödvändigt för att freda sig, för att avbryta angreppet. Det är viktigt att man inte använder för mycket våld. Att slå tillbaka för att man blir arg, eller för att man tycker att angriparen förtjänar det, är inte tillåtet. Man får bruka ett visst rimligt våld om det behövs just för att förhindra eller avbryta ett brott.

Detta klassas som nödvärn, och regleras i brottsbalkens 24:e kapitel, 1:a paragrafen: "En gärning som någon begår i nödvärn utgör brott endast om den med hänsyn till angreppets beskaffenhet, det angripnas betydelse och omständigheterna i övrigt är uppenbart oförsvarlig. Rätt till nödvärn föreligger mot ... ett påbörjat eller överhängande brottsligt angrepp på person eller egendom". Man behöver inte själv vara angripen, man får skynda till någon annans hjälp. Angreppet behöver inte vara riktat mot en person, utan kan gälla t.ex. skadegörelse på föremål. Det behöver inte heller vara ens egen egendom man skyddar, det är även nödvärn att t.ex. hindra någon från att slå sönder grannens bil.

Det finns också en speciell paragraf som innebär en sorts förståelse för om någon vid nödvärn använt för mycket våld. Det gäller dock bara i vissa fall, t.ex. om man utsatts för en mycket chockartad upplevelse, kraftigt våld osv. Övervåld från den som försvarar sig i ett sådant läge, nödvärnsexcess, regleras i brottsbalkens 24:e kapitel, 6:e paragrafen: "Om någon i fall där 1--5 §§ detta kapitel eller 10 § polislagen (1984:387) är tillämplig har gjort mer än vad som är medgivet, skall han ändå vara fri från ansvar, om omständigheterna var sådana att han svårligen kunde besinna sig". Erfarenheter från tidigare rättsfall visar att det skall vara fråga om något tämligen saftigt som man råkat ut för om man ska kunna åberopa nödvärnsexcess."

JoonasN, Donator 2012-06-21 11:10 | #37
#26 lib3x: Fan vad grafisk förklaring du försåg oss med. Säkert att du inte tänder på det?
L!zztoN, Donator 2012-06-21 11:23 | #38
sånt här är så jävla rätt!
PUNK182, Donator 2012-06-21 12:18 | #39
Så ska det se ut! :-D
JahPete, Donator 2012-06-21 13:26 | #40
Helt rätt beslut, från både jury och pappan! Hade det vart min dotter som blev utsatt hade jag nog garanterat gett ett par ordentliga smälla också, dock skulle jag nog inte hoppas på att gärningsmannen skulle dö, men förgriper man sig på ett barn så får man gott skylla sig själv.
Flapflapflap, Donator 2012-06-21 13:47 | #41
Inte rätt beslut! Han borde fällas för dråp. Som herr nummer 9 sa så har man absolut ingen rätt att döda någon för att denne person har våldtagit någon annan, oberoende vem detta är och när det hände. Kanske är omänskligt, men man har lagar för att följa dom och denna mannen gjorde fel även om han kanske inte menade att göra det
Arne Anka, Donator 2012-06-21 14:08 | #42
Detta fall sänder ut fel vibbar. För att det ska vara fri pass till att mörda hit och dit, bara för att det gäller ens egen nära och kära. För om det plötsligt skulle vara lagligt att mörda våldtäkts män, pedofiler etc; Så systemet kollapsa. Att det hela har utspelat sig i Texas förvånar mig inte.
Sectoidzor, Donator 2012-06-21 14:17 | #43
Var ett fall för ett tag sedan då en dåre hade rymt beväpnad med kniv och tog sig in på en gård där en barnfamilj bodde. Barnen satt ute och lekte på gräsmattan när avskummet klättra över grinden med kniven i högsta hugg, pappan i huset kom precis ut genom dörren och fick se mannen som rusade mot ungarna och då såg han rött, tog upp en sten och kastade allt vad han hade rakt i skallen på mannen som dog. Men han agerade i sk nödvärnsexess och blev helt friad. Så nog går det. Han hade ju ingen avsikt att döda dåren, han ville ju bara skydda sin unge.
Inlägget är borttaget 2012-06-21 14:34 | #44
LeFu, Donator 2012-06-21 15:59 | #45
Tyckte att pappan gjorde rätt i att försvara sin dotter och förtjänar inget straff för det.

Om våldtäktsmannen däremot skulle ha klarat sig så tycker jag inte att han hade förtjänat dödsstraff, tycker inte att någon borde ha rätten att bestämma om någon ska få leva eller dör, dock var det inte det som det här handlade om.
Yamatza, Donator 2012-06-21 16:45 | #46
Helt rätt, vem fan våldtar en 5åring?
abrafolife, Donator 2012-06-21 17:10 | #47
Så jävla rätt, dom som inte håller med är /b/arnporrsurfare.
snusar, Donator 2012-06-21 17:16 | #48
rätt.
Inlägget är borttaget 2012-06-21 18:39 | #49
djmxz, Donator 2012-06-21 18:42 | #50
Det ska vara fritt fram för vem som helst att mörda en våldtäktsman på valfritt sätt, hur brutalt det än är! Det är fan varje människas rätt!
jimjam, Donator 2012-06-21 18:55 | #51
#35 Sebbos: Jag daltar med offren som man ska göra om man har någon sorts moral och etik kvar i kroppen.
murdoc, Donator 2012-06-21 19:26 | #52
#26 lib3x: Tycker det är hämskt att säga att ett våldtäktsoffer är skadad för livet, som om det vorre en mindre värd människa efter händelsen.
Hur folk repar sig är ju helt individuelt men att säga att nu är allt kört hjäper inte offren över huvud taget. Jag tror att man KAN leva ett normalt liv efter en sådan händelse.
Helt rätt att han dog och pappan blev friad.
Fredrik_Nilsson, Donator 2012-06-21 19:27 | #53
Ett skämt att folk tycker att det pappan gjorde var acceptabelt. Att man kan förstå det gör knappast att det automatiskt blir acceptabelt. Att det sedan inte blir rättegång är ett skämt...

Ni som bor i Sverige borde ju fatta att det var synd om personen som angrep flickan. Han var med stor sannolikhet förvirrad och sjuk och i behov av vård. Men ni tycker att det är okej att pappan slog ihjäl honom i ett raseriutbrott? Fy fan...
Sparris, Donator 2012-06-21 19:56 | #54
tänk att alla på existenz ska alltid vara bäst och skriva längst och logiskt. herregud.
olala, Donator 2012-06-21 21:40 | #55
#54 Sparris: Eller hur många åklagare, domare och advokater på detta forum.

#11 revoltiii: Var det inte för några år sedan en man sköt en tonåring till döds med hagelgevär när 5 st av dom försökte ta sig in i hans hus för att misshandla hans sån med tillhyggen? Han blev ju friad.
Iizkwl, Donator 2012-06-21 21:43 | #56
Sjuk pappa.
Sebbos, Donator 2012-06-21 21:45 | #57
#51 jimjam: Offren säger du, inte alltid det bara är det aktuella offret som blivit utsatt. Finns oftast någon sorts anledning till ett brott man begår. (Denna länk har inget med det jag pratar om nu att göra). Är man utsatt/offer för vad det nu kan vara gör man vad som krävs för att överleva, en instinkt man föds med som människa. Begår man inbrott osv för att kunna överleva är det inte bara dom som blivit av med prylarna som är offer, även h*n som begår brottet har vart utsatt på ett eller annat sätt. Jag visar moral och etik åt båda hållen.
billybusa, Donator 2012-06-21 22:23 | #58
Vem vet? Mannen var kanske skyldig pappan pengar, så hittade han och hans kompisar på någon historia för att kunna döda honom. Jag tycker han förtjänade en rättegång, men var han skyldig skulle han få dödsstraff.
swagg, Donator 2012-06-21 22:48 | #59
#54 Sparris: Lipa, verkligen. *Suck*
JahPete, Donator 2012-06-21 22:52 | #60
Det framstår ju inte i artikeln hur rätten resonerat händelsen, men om man själv är förälder till en dotter så blir det en helt annan sak MEN tänk om det var din flickvän, mamma, syster eller någon annan som du verkligen står nära och älskar, vad hade du sagt då -"äh, låt han gå fri, det är väl inte som att han kommer göra det igen"?
Om gärningsmannen överlevt och fått fängelsestraff så hade det ju inte gjort saken bättre, varför?
- pedofiler får oftast sitta på en gemensam avdelning, där andra pedofiler och mindre brottsliga fångar sitter, där i det här fallet pedofiler, kan sitta och berätta om sina upplevelser och erfarenheter - ett nätverk för dömda sexbrottslingar helt enkelt.
Och i mitt perspektiv SKA ett fängelse vara en plats där man kan "rehabiliteras" och förhoppningsvis bli laglydig, inte en plats där man kan dela med sig av sina fantasier och leva kvar i en fas där barn är sexuellt attraktiva, som det är idag. Jag låser hellre in en pedofil i en bur på torget och bjuda barnkvinnor på kokande vatten som dom kan kasta på pedofilen, offentligt där alla kan se så att pedofilen förhoppningsvis får känna ordentlig skam i kroppen och lär sig av sina felsteg.

Hur som helst, jag förstår varför pappan kan ha tappat fattning och blivit aggressiv, men om inte pappan inte märkt något hade den här 5 åriga tjejen blivit våldtagen för att hon själv är för liten för att kunna försvara sig, och det är inte heller rätt.
revoltiii, Donator 2012-06-22 02:12 | #61
#30 jimjam: Du måste vara en djupt djupt störd människa om du inte håller med mig. Två olika länder, USA och Sverige. I USA är brottsligheten mycket större och du vill att VI ska ta efter dem? Jag erkänner att jag gärna daltar med brottslingar om det innebär att färre mördas och våldtas. Om du gillar att människor mördas och våldtas så får det stå för dig, och det är definitivt någoot du borde söka hjälp för.
dvrr, Donator 2012-06-24 15:24 | #62
finally some justice
olala, Donator 2012-06-24 17:17 | #63
http://www.youtube.com/watch?v=UfoDh1XL2wo

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.01635 sekunder för 10 ninjor att ha ihjäl 59 samurajer!


Donera Mera! Ghoul