Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
erax, Donator
Såg fett kul ut!
Megamisama, Donator
Styvfarsan lever för RC-plan så jag har ju själv fått ge mig på flygcert och testat på lite, men att flyga en RC med en riktig jetmotor är bland det sjukaste jag gjort. Förstår inte hur folk vågar gå från vanligt RC-plan som kanske gör 90-110km/h till en jävla värsting som drar 400km/h.
ah3ad, Donator
Ok, två vilda frågor uppenbarar sig.
1) Hur lång räckvidd har sändaren (handkontrollen)?
2) Går det att streama videofeeden via wifi, och i så fall, hur lång är räckvidden?
Om avstånden är långa så vore ju detta ett ypperligt sätt att se vad som finns inne på hemliga platser såsom Area-51 tex! ;)
Megamisama, Donator
#3 ah3ad: Om du har en bra Futaba är 3km absolut inga problem, men längre än så vet jag faktiskt inte.
Roger, Admin, EgenTitel100kr
Det där är en sån där pojkdröm jag alltid haft som aldrig blivit av eftersom det kostar åt helvete för mycket pengar.
Verkar så sjukt skoj! :D
serrt2, Donator
Håller själv på med fpv på rc plan och vi kan ha upp till 100km räckvidd på radion och videolinken men det är inte många som har det. Upp till 10-15km är vad dom flesta har som max. En vanlig 2,4ghz radio har max 3km räckvidd ska man ha mer än det så får man ha ett uhf system(433mhz). Vi använder videosändare och kameror ifrån säkerhets system billigt och pålitligt
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|