Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Xeogt, Donator
Usch, för att använda ett ord.
twistran, Donator
#1 Xeogt: För att beskriva vad du tyckte om dokumentären eller för det den visade? :) Har inte sett den än själv.
Daciss, Donator
Väldigt insiktsfull dokumentär. Många tankar som jag haft själv så passade mig mycket bra.
Om Flapflapflap ser det här, här har du orsaken till varför jag kan säga emot den stora massan. Stora massan tänker och agerar på samma sätt, utan mycket individuell tanke bakom. Om ingen presenterar ett annat sätt att tänka eller agera så är det inte mycket som säger att någon förändring kommer ske. Här är varför jag inte tål att man behandlar folk man inte känner illa, för att man tycker de är idioter, fula, feta eller liknande. Här är också förklaringen till varför jag inte tål utseendefixeringen som pågår idag. Den är en stor bit av övrig ytlighet som är i världen, något som är totalt irrelevant och inte har något riktigt värde överhuvudtaget.
Vi vet ändå vad som egentligen är viktigt för oss, vad som gör oss glada och välmående och det är inte det materiella ytliga. Inte när det kommer till kritan. Vi tycker inte om våra vänner och vår familj pga hur de ser ut eller vad de äger. När vi ligger på dödsbädden så är det inte det materiella som är i fokus i våra tankar.
Jaja, det var en bra dokumentär i alla fall :)
gal1, Donator
#3 Daciss: Bra skrivet, håller med till fullo. Ska ta och se dokumentären nu :)
Daciss, Donator
#4 gal1: Trevligt :)
hallberg13, Donator
#4 gal1: Snyggt! keep on doing that!
debilis, Donator
#3 Bra skrivet :). Det experimentet med stamceller va riktigt intreDasting
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|