Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Bild   Dröm sött! Tillbaka
Kommentarer 36 kommentarer, 45650 klick.

Raderar...
Jonez81, Donator 2013-02-11 00:09 | #1
meeeeen era jävla cp:en... varför lästa ja inte innan ja klicka!!!! =)
Eldoo, Donator 2013-02-11 00:12 | #2
Men kom igen, klickade ju av ren reflex. Läste dock men tror inte jag han uppfatta vad jag läste xD
Tweekx, Donator 2013-02-11 00:14 | #3
Meh.
Danode, Donator 2013-02-11 00:20 | #4
http://youtu.be/455ohZRdbY8 godnatt gott folk.
Jävlachilenare, Donator 2013-02-11 00:21 | #5
tänker inte klicka.
Psych0naut, Donator 2013-02-11 00:25 | #6
En bild från Begotten? :D
Ruffsnuff, Donator 2013-02-11 00:37 | #7
Rysningar i hela kroppen klicka bort fort som fan! Varför tryckte jag ens på den här?
blomfjord, Donator 2013-02-11 01:24 | #8
Kärringar hela högen eller? :D
Fest4ever, Donator 2013-02-11 01:42 | #9
Ni som funderar på att klicka när det är natt och mörk ute...dont do it. Kolla när det är ljust ute;)
1slasken1, Donator 2013-02-11 02:06 | #10
Asssaaauuu sluta lipaaaa
diggasson, Donator 2013-02-11 02:18 | #11
Asså, när man väll börjar inse att saker som dessa på bilderna inte existerar (till vis del) så blir man genast härdad mot just såna här bilder. Dock så skrämmer tanken av utomjordningar skiten ur mig.

Hade en dröm för några dagar sedan, kan nog klassas som en mardröm. Drömmen slutade med att något som liknande en helikopter cirkulerade över mig, det lät också som en helikopter. Dock så såg den ut att vara minst 10 våningar hög, med ljus på sidan som påminde om ett hyreshus.

Jag tittar bort i någon sekund och då så börjar den ryka fram och tillbaka på himlen, den känslan jag fick då kröp igenom drömmen och ut i verkligheten. Den var obeskrivlig. Jag tittar upp emot helikoptern igen och efter någon sekund så stannar den upp, ljudet ifrån den försvinner och farkosten skjuter iväg mot horisonten och försvinner. Det kändes så verkligt.

Kändes skönt och skriva av sig :).
kelzo, Donator 2013-02-11 02:38 | #12
fan va klena ni är då :D
Vaecket, Donator 2013-02-11 02:48 | #13
Vissa bilder var skitlama, men de där med barnen är värst! Snorungar i skräckfilmer är alltid värst o.o
Megamisama, Donator 2013-02-11 02:51 | #14
Ganska coola bilder faktiskt. ^^

#9 Fest4ever: Fan vad tur att jag inte är 2½ år gammal då!
Dolken, Donator 2013-02-11 04:52 | #15
Blev faktiskt inte ens lite rädd, tänkte kolla begotten nu bara för att.
kbry, Donator 2013-02-11 08:34 | #16
#15 Dolken: Vad är begotten?
Daciss, Donator 2013-02-11 09:48 | #17
Hur blir man rädd för bilder? Har man lätt överstimulerad fantasi eller har man aldrig sett creepiga bilder förr? Om jag inte glömmer bort det så skall jag försöka hitta info om det på nätet senare. Intressant hur bilder verkar kunna skrämma folk, undrar hur det fungerar rent fysiologiskt.
FreOls123, Donator 2013-02-11 09:49 | #18
#11 diggasson: väl*, viss*, rycka*
Fest4ever, Donator 2013-02-11 10:25 | #19
#14 Megamisama: Dom som vågar säga att dom är rädd eller ledsen är oftast modigare än de som förnekar. Google it!
Blomman, Donator 2013-02-11 11:18 | #20
Gillar sista bilden :P
Semtex101, Donator 2013-02-11 11:25 | #21
#11 diggasson: I'm here for you man
1slasken1, Donator 2013-02-11 11:52 | #22
#19 Fest4ever: Eller så förnekar man inte det och blir faktiskt inte rädd av bilderna.
Waaazzaaah, Donator 2013-02-11 12:39 | #23
Ha! Jag sover aldrig ändå!
ghandpivot, Donator 2013-02-11 17:05 | #24
Känns som bud på triangel på denna tycker jag x)
diggasson, Donator 2013-02-11 17:43 | #25
#18 FreOls123: Tack :)
SunTrip, Donator 2013-02-11 18:26 | #26
#4 Danode: Vad är poängen med filmen? Nog det sämsta jag sett.
Jag gillar såna här bilder men att få svårt att sova av dom är lite löjligt.
#17 Daciss: Det är deras ålder, dom har mer paranoia och man är tryggare som vuxen.
Daciss, Donator 2013-02-11 18:55 | #27
#26 SunTrip: Ja det var ju inte lätt att hitta info om fenomenet på nätet. Man får bara upp en massa fobier eller liknande bilder som länken här :P

Men om jag spånar vilt så skulle det kanske kunna ha att göra med att vi lever så tryggt idag i de nordiska länderna och vi ser inte mycket hemskheter i vardagen. Det händer knappt något för att få adrenalinet att pumpas, förutom stress då vad gäller jobb, studier osv. Då kanske det blir läskigt att se sådana här bilder, om man nu inte sett mycket värre saker i livet. Ingen aning faktiskt, spånar som sagt bara :)
Sanctuary, Finansfjant 2013-02-11 21:01 | #28
#27 Daciss:
Det ger associationer till 'primitiva' områden i ditt psyke - på samma sätt som små barn reagerar olika på leenden och bistra uppsyner. Sen så är bilder abnorma; de ger samma chockartade effekt som om du skulle dricka ett glas med något du tror är vatten, men det är vodka. Bryter du ner dem en efter en i sina 'beståndsdelar' är de rätt harmlösa, fast ihopsatta så associerar du till instinkter som du inte kan kontrollera fullt ut (dvs. rädsla) vilket drar dig till 'flight or fight'-instinkten; du känner dig hotad och/eller trängd.

Sen så finns det en miljard andra faktorer, sociala som biologiska som påverkar vad du blir rädd för.
Jag är livrädd för äldre människor, uteliggare och getingar, t.ex.
Daciss, Donator 2013-02-11 21:16 | #29
#28 Sanctuary: Ja det var nog mest de där andra faktorerna som fascinerar mig, för det är de som gör att man kan bli rädd av en bild med visst motiv. Men, lär aldrig få svar på hur det faktiskt fungerar och påverkar eftersom det sannolikt är som du säger, många olika faktorer som påverkar.
Sanctuary, Finansfjant 2013-02-11 21:31 | #30
Du har ju det ärftliga, och det sociala som kan komma ifrån trauman eller händelser i barndomen.

Små barn som är rädda för tomten pga, att en man med mörk röst, tjockt skägg och annorlunda kläder skiljer sig väldigt mycket ifrån det hen är van vid, och därför känner sig trygg med. jag håller med i ditt exempel, men jag skulle inte vilja ta det så långt - rädsla manifesterar sig på många sätt.
Sen har mörker (och ad du tror finns där) en påtaglig psykisk effekt på människor, iochmed att du inte kan ha samma typ av kontroll över din omgivning. Att se något obehagligt och utstickande i en miljö där du inte kan navigera dina sinnen till fullo är påfrestande på ett sätt som skapar obehag i form av rädsla. Viet Cong som slogs mot USA i Vietnam lärde sig att anpassa sig efter mörkret på ett effektivt sätt. De var inte speciellt rädda för det, då de var de som kunde behärska det bäst. De amerikanska styrkorna däremot, var livrädda för att gå ut på nattpatrull. Det är relativt. :)

Du kan förmodligen slänga in kognitiv dissonans där någonstans också, men det blir rätt svårt att se var det börjar och rädsla slutar.
Daciss, Donator 2013-02-11 21:43 | #31
#30 Sanctuary: Du har bra poänger där :) Hur vet du så mycket om det här ämnet?
Sanctuary, Finansfjant 2013-02-11 22:01 | #32
#31 Daciss:
Inom marknadsföring, konsymentpsykologi och reklam så spelar de här effekterna och dess applikationer en stor roll; om du väljer att skriva om konceptet vi hade ovan, och sedan väljer att exponera människor för det du vill att de ska se, för något syfte så får du fram samma reaktioner fast för annorlunda ting.

Kroppsideal, brand-loyality/brand-awareness samt gällande åsikter och attityder gentemot ett problem.

Personer utan något egentligt intresse för teknik men med mycket pengar tenderar att välja iPhone framför Samsung och HTC då de är rädda för att bli sedda som fattiga eller utstickande, då Apple positionerade sig som ett märke för status och design (ungefär som Bang & Olufsen) snarare än en produkt som var framstående rent tekniskt och prestandamässigt. Därav den rabiata skaran som ser Apple som en religion, då man låter produkten definiera en istället för ens personlighet. (Utgå ifrån att det här är under 09-10)

Här kan vi återigen slänga in kognitiv dissonans som en vidareutveckling på rädsla; jag har ingen aning om dina konsumtionsmönster, men det enklaste exemplet på KD är en person som har två motstridande tankar i huvudet, och den känsla som skapas då. En rökare som säger att hen är en klok person är ett typexempel.

Du köper inte en ny produkt på ett varuhus eller i en butik utan att först ha koll på det; genom att ge en känsla av kontroll (vanligtvis via en kändis som ler eller en modell med vilka utseendeideal som råder för dagen) så känner du dig mer bekväm, och din rädsla försvinner.

Ungefär likadant som för den rädda lilla pojken som får en lego-byggsats av tomten. Han tackar och tar emot, och vet exakt var han har det läskiga någonstans. Tror han.
Daciss, Donator 2013-02-11 22:56 | #33
#32 Sanctuary: Då antar jag att du är verksam inom marknadsföringsbranschen. Själv har jag examen inom psykologi, därav också min snabba lutning mot kritiskhet. Jag är kritisk mot det mesta jag inte har koll på och som jag inte på en gång känner måste stämma.

Det jag vill minnas om kognitiv dissonans är dock att det ofta leder till att människor rättfärdigar sina handlingar och motiv för sig själva, för att slippa dissonansen. Visst att man använder sig av detta i marknadsföring kan jag förstå. Först skapa känsla av obehag eller obalans hos människor och sen presentera hur man slipper det hela. T ex visa en person som inte ens kan le för att den har så gula tänder och hur besvärligt det är och sen presentera produkten som råder bot på det. Släng sedan på hur den gultandade ler stort på slutet med vita fina tänder och verkar ju vara riktigt glad och lycklig också.

Nu skriver jag mest bara för att diskutera :) Har liksom inte någon djupliggande poäng här eller liknande.
Sanctuary, Finansfjant 2013-02-11 23:12 | #34
#33 Daciss:
Jag är verksam inom ekonomi, men inte inom marknadsföring. Det är bra att ifrågasätta saker, ifrån ett personligt perspektiv. Ifrån ett företags perspektiv... not so much.

Exakt, då har du koll på det! Visste inte hur teknisk jag skulle bli; men det är djupt kopplat till rationalisering. Och att skapa konflikter, obehag och problem som inte finns är ett enkelt sätt att skapa brand awareness på. Däremot så är det återkommande problemet det som kommer efteråt - det känns ändå någonstans obehagligt att spendera 15000 kr på en trenchcoat.

Inom min niché av världens alla yrken, finns det väldigt mycket kognitiv dissonans inom de dagliga rutinerna och själv jobbets utförande. Att träna bort det, eller iallafall att förvränga det är liksom ett måste.

Sen är väl människor i Norden otroligt bra på att skapa problem kring saker som egentligen inte finns? :)

Dolken, Donator 2013-02-12 02:28 | #35
#16 kbry: Läs kommentar 4.
Daciss, Donator 2013-02-12 12:34 | #36
#34 Sanctuary: Nej när man är på jobbet skall man inte ifrågasätta för mycket, det kan sluta lite illa då :P

Ja den kognitiva dissonansen fortsätter ju, även efter man köpt en vara. Det blir bättre för stunden men sedan kommer nästa del. Kanske dåligt samvete över, som du säger, 15000 kr man nyss spenderat. Mycket tydligt tycker jag det ändå blir med tanke på utseende. Det är rätt många människor som inte är nöjda med sina utseenden och jätte konstigt är det ju inte. Fixar du tänderna så spelar det ingen roll för samma dag när du går hem ser du bilder och reklam för hudvård och folk med perfekt hy. Magen skall också se ut på ett visst sätt, bysten, håret etc. Det tar aldrig slut. Det perfekta utseendet får du inte för det finns alltid något som inte ser "perfekt" ut.

Med det samhälle vi har idag så är det heller inte konstigt att människor försöker balansera och slippa dissonansen genom att köpa sig något (t ex nya bröst) eller genom någon annan yttre form (träning), istället för att helt enkelt försöka jobba med sin insida och på så vis slippa må dåligt. Men, reklamer och dylikt visar ju att genom att köpa eller förändra något i omgivningen så blir du lycklig :P

Jag kan tänka mig att de som jobbar inom marknadsföringen själva har mycket dissonans. Man vet ju vad man gör med, alternativt mot, folk. Jag skulle själv inte klara av att jobba inom liknande bransch för jag skulle inte kunna rättfärdiga det jag gör för mig själv.

Nordens människor är riktigt duktiga på att skapa problem som inte finns :) Så kallade I-landsproblem xD Man ser det hela tiden. Mammor som t ex får andra mammor att må dåligt för att de inte ammar sina barn utan ger med flaska istället, för amning är ju sååå mycket bättre så ger man inte bröstmjölk kan man lika gärna ge gift till barnet, det kommer inte överleva annars, typ.

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.015599 sekunder för 6 ninjor att ha ihjäl 36 samurajer!


Donera Mera! Ghoul