Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Ranaki, Donator
tänkte på att detta skulle bli möjligt någon dag
skrämmande att det faktiskt snart är här
å andra sidan, sverige ligger på plats 10 med flest vapen per invånare men har en av världens minsta dödssiffror relaterade till vapen. tror ej på så mycket att fler vapen betyder fler döda, för hade folk verkligen velat döda någon så kan man göra det med vad som helst.
mr †♥†, Donator
#1 Ranaki: true men det kommer nog bli alt mer personliga rån och hot med mera om det finns en masa sådan här billiga plast vapen på marknaden som faktist går att döda med
tretes, Donator
#2 mr †♥†: Man skulle behöva utbilda folket lite mera om vapen och deras konsekvenser i skolan osv. Så personer förstår vad det innebär att hota någon med vapen.
anton999555, Donator
Jag förstår inte riktigt vad ni pratar om men jag antar att det har någonting med relion att göra.
Glasklar, Donator
vi har ju redan tillgång till knivar etc, det skulle inte bli mer rån etc. Skulle bara bli mer skador.
blackspectre, Donator
Som det lät så var det bara vissa delar som var gjorda i plasten. Skulle gissa att plasten inte är så tålig mot värmeutvecklingen som blir när man avfyrar. Men det är väl bara en tidsfråga.
Inlägget är borttaget
Xeogt, Donator
#6 Vissa delar är gjorda, men det är den så kallade receivern. Den är vad som på AR-15 köpta i butiker stoppar dem från att vara helautomatiska så vitt jag vet. Du kan köpa alla delarna till en AR-15 och göra den helautomatisk med den biten.
För övrigt finns det en illusion om att USA är väldigt våldsamt, som inte är helt sann. 70% av ALLA lagförda brott i USA är utförda av personer i regelrätta gäng. Tar man bort de 12 värsta städerna (jämförbart med att plocka bort halva Malmö från Sverige.) så har USA färre mord per capita än Sverige, och de flesta europeiska länderna.
Problemet är att det är en helt otrolig mängd våld centrerad i vissa delar, t ex Chicago med 3200 mord per år. Det är lika många mord som hela Sverige har på 32 år. Dessa problemområden är helt och hållet relaterat till två saker, bidragsberoende (kriminella karriärer) och ras.
Dementia, Donator
#8
Det stämmer inte riktigt det där. Du har rätt i att nästan alla mord/våldsbrott kommer från gängmedlemmar. Precis som det är i dem flesta länderna. Om inte alla?
Däremot det som är väldigt intressant med Usa är att dem delstaterna/städer osv med hårdast vapenlagar har flest mord per capita. Tex Chicago som du nämde har väldigt stränga vapenlagar och som sagt väldigt många mord.
Men tex New hampshire som har väldigt liberala vapenlagar så hamnar mord per capita på 0.3 av 100 000 personer. Vilket som är väldigt nära Eu snitten på 0.28 mord på 100 000 personer.
Så för att sammanfatta USas vapenlagar. Avbeväpna laglydiga människor leder till fler mord.
Rätt logiskt igentligen då vetenskapen om att en annan kan och har rätt till att försvara sig skrämmer iväg dem flesta.
Källa:
http://www.dn.se/debatt/fler-legala-skjutvapen-ger-inte-fler-vapenmord
http://www.friatider.se/har-krossar-forskaren-vansterns-faktabluff-om-vapenlagar
noldon, Donator
i Sverige har vi ganska hårda vapenlager gämnfört med usa hur förklarar du då din tes Dementia. Då borde vi ha ganska höga mordsiffror.
sen angående länk so what om man kan skriva ut vissa delar till vapen svåraste delen att få tag i samt tillverka är väl ändå pipan. Går säkert men krävs en del skills.
Xeogt, Donator
#10 Det är för att han har fel. En kortfattad, men riktig analys finns att finna i post #8.
USA har en utpräglad gängkultur, med stora problem just inom de städer som är dominerade av svarta. Det är dock inte så att alla svarta är att beskylla. De som lever utanför de rosengårdsliknande (självskapade) ghettona klarar sig väldigt bra.
Svarta som immigrerat till USA från Karibien till exempel har högre levnadsstandard och lägre representation i brottsstatistiken än vita. Detta för att de inte delar den dysfunktionella "svarta kulturen" som finns i USAs innerstäder.
För övrigt är det viktigt att peka ut att av de människor som legalt äger skjutvapen i USA, finns det ingen annan grupp människor på Jorden med lägre representation i brottsstatistiken. 1 utav 1750 vapenägare kommer bli av med sin licens under sin livstid, och det är värt att påpeka att ganska milda brott leder till indragen licens i de flesta delstater.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|