Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
JochH, Donator
Samtidigt delar Ronaldo, i det här fallet, ut enormt mycket glädje när han sparkar den där bollen. Jag pratar alltså om de miljontals fansen som lever för att se honom och hans lag spela boll. Fast ja, fotbollsspelare tjänar allt för mycket.
KjellssonV, Donator
Tror det är rätt jävla mycket mer än 300 gånger så mycket tyvärr :/
billybusa, Donator
"kicks a ball"
My jimmies are officially rustled. Fotbollsspelare gör så otroligt mycket mer än sparka på en boll.
fogskum, Donator
Ne ne ne nej sluta stop så e det faktiskt inte!!!
swedz, Donator
Dock så ger dem motivation för miljoner människor att ens gå o jobba för att skrapa ihop sin fotbolls-biljett eller tv-licens.
brutefish, Donator
visst är det så. människan är tragisk.
xybbe, Donator
Framförallt så "vinner" dom pengarna.
tjamen1, Donator
#3 billybusa: det ändrar inte poängen i fråga det minsta
olala, Donator
Man kan däremot inte höja lönerna för alla brandmän till dom där summorna. Och man kan heller inte sänka ronaldos lön till brandman löner. Men om dom har för mycket betalt.. ehh jo!
TheBrutalPencil, Donator
Lite svårt att jämföra, det är nog lite svårare att bli ronaldo än en brandman.
Jayfool, Donator
Få så mycket pengar för o sparka på en boll och även slänga sig lite då o då, kan ju inte vara så svårt :D
vaggeffs, Donator
aa för det är jätte konstigt i och med att det finns så mycket pengar inom kommuner om man jämför med i världsklass fotboll.
Psych0naut, Donator
#10 olala: Klart som fan att man kan sänka hans lön till en brandsmanslön.
olsson7, Donator
Ronaldo räddar mer liv. Kanske inte men:
Han drar in mycket skatt från lön, tröjförsäljning, matchbiljetter osv. En del av skatten går till sjukhus osv. Tror ni fattar resten.
Flawfelo, Donator
Dem flesta fotbolls spelare donerar väldigt mycket pengar så jag tror de gör mer än vissa tror.. men sen de som inte donerar osv får för mycket pengar :D
kIMMEN, Donator
#16 Psych0naut: Haha klart som fan att hans klubb kan sänka hans lön till en brandmanslön. Men då är det ju uppenbart att han inte kommer spela kvar i sin nuvarande klubb. Och då finns det andra klubbar som kommer att erbjuda honom mer pengar för hans tjänster.
Samma sak om en brandman får ett erbjudande att utöva sina tjänster i ett annat land som erbjuder honom mer pengar, så skulle han ju givetvis göra det.
De utför sina jobb, ingen är bättre än någon annan, det är bara det att det finns knappt någon i hela världen som kan göra det just Ronaldo kan. Det är skillnad på att vara brandman och världens (kanske) bästa fotbollsspelare.
Och som du också kanske även vet, så kostar det att ha det absolut bästa.
Så tänk först, och handla sen.
Inlägget är borttaget
Bifftomat, Donator
Sen har vi mr bäver som inte bidrar ett skit men ändå troligtvis tjänar mer än båda två tillsammans ^^
aktrolbas, Donator
Även om spelaren ifråga tycker det han gör är roligt, så "offrar" han ändå typ 20 år av sitt liv och borde däremed få bra ersättning imo.
Det handlar alltså om att äta rätt varje dag, träna varje dag, närvara på allt som kontraktet säger, presskonferenser, intervjuer etc etc. Och då har vi inte ens nämnt den enorma press att alltid prestera. Kan tänka mig att det är sjukt omfattande och jävligt tufft.
Hade dom tjänat 60-70% av vad dom gör idag så hade det inte gjort mig något, det hade jag tyckt varit rättvist.
Och som någon annan sa så drar sporten in mycket skattepengar som går till viktiga ändamål. Och i tillägg de spelare som donerar till välgörenhet.
Angående brandbmannen. Om nu han ska få förhöjd lön för att han liksom räddar liv så borde väldigt många yrken gå samma väg. Sjukhuspersonal, poliser, andra typer av räddningstjänster. T o m elektriker räddar liv. Det hade inte fungerat öht.
För mycket skitsnack om detta imo även om dom kunde haft en lite lite lägre lön.
halfhand, Donator
skillnaden är att få kan klara av att prestera på t ex ronaldos nivå, brandman klarar i princip de flesta av som inte är ett otränat fetto med dåligt psyke.
Psych0naut, Donator
#19 kIMMEN: Om alla klubbar ger honom samma lön?
Vad har han då för val?
eple, Donator
Jag avskyr verkligen dessa påståenden mer än något annat. Han förtjänar sina pengar så brutalt jävla mycket. Som tidigare kommentarer säger - Han bidrar med jävligt mycket mer än att bara "sparka på en boll".
Inlägget är borttaget
Daciss, Donator
#26 eple: Om han gjorde det enbart för pengarna och verkligen kände att det var skitgöra han gjorde, dvs vantrivdes med det han gör, så skulle jag hålla med dig. Någonstans tror jag ändå att fotbollsspelaren är nöjd med sin tillvaro. Han utövar en sport som han gillar väldigt mycket och får jävligt bra betalt då han gör det. Win-win situation ser det ut som för mig.
Samma sak med brandmannen. Eftersom han faktiskt riskerar sitt liv iom hans yrke så gör han det säkert för att han gillar yrket. Med tanke på riskerna och det han gör för andra människor så ser jag själv att fördelningen av lön är sjuk. Fotbollsspelaren utövar vad jag ser som en hobby, brandmannen riskerar sitt liv för andra men fotbollsspelaren tjänar miljoner.
För en som inte uppskattar sport så är det helt sjukt.
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
MK, Donator
att ens jämföra en fotbollsspelare med en brandman är fail.
Jag tvivlar på att te x brandmannen på bilden tänkte "varför fick jag inte mer pengar när jag räddade flickan" när han kom hem. Att veta att han gjort något awesome för en annan människa är nog lön nog för honom... Med andra ord, för vissa personer handlar inte allt om pengar
Gumble, Donator
Alltid irriterat mig på det.. tjänar flera miljoner för o sparka på en bolljävel medans folk som jobbar och faktiskt gör nytta knappt tjänar bra..
SmokeY, Donator
Något som brandmän alltid kommer att ha; respekt.
swagg, Donator
Jaha... Världen är orättvis, har inte folk vetat det sen de var 5 år?
Glöm inte att Ronaldo pensionerar sig vid 40 och kan sitta och runka i sin 300-miljoners mansion resten av livet medans sjuksköterskor torkar bajs och spyor med en skitlön tills dem är 65! Ännu orättvisare, men sån är världen! :)
Men sen så donerar de flesta fotbollsspelare stora summor till välgörenhet, som någon nämnde. Fotbollen genererar enorma summor och enorma summor doneras tillbaka till välgörenhet.
Emertius, Donator
Tror det känns bättre att rädda liv, än att sparka boll.
Chineesen, Donator
Att underhållare tjänar så mycket jämfört med en "vanlig" arbetare är för att folk är villiga att spendera så mycket pengar för att se dem. Om ingen ville se på dem bästa fotbollsspelarna i världen eller om dem inte ville lägga mer än 10kr på en biljett så skulle dom inte tjäna mer än brandmannen Johan.
Skiddlez, Donator
#5 swedz: Hahaha, ja, okej, du är ju välanpassad och din logik är fantastisk. Imorrn i tidningen: Ronaldo död, miljontals tar självmord. Eller?
Jävlachilenare, Donator
Sen får vi tänka på att de flesta fotbollsspelare donerar en hel del pengar till sina hemland och andra länder där det är svårt.
AndreTheGreat, Donator
Dock så är inte en brandman en inkomstkälla för kommunen t.ex.
Om vi nu tar Ronaldo som exempel så bidrar han ju till att hans arbetsgivare (Real Madrid) tjänar massa pengar. Så även fast dem betalar ut flera miljoner i månaden åt honom, så går dem ändå med vinst på att ha honom i laget. Bara hans tröjförsäljning betalar hans lön och lite till kan jag tänka mig.
Majman, Donator
#38 Jävlachilenare: En bråksumma av vad dom tjänar.
kIMMEN, Donator
#25 Psych0naut: Din tes utgick rent hypotetiskt att det var "klart som fan att man skulle sänka hans lön till en brandmanslön".
Finns massvis med klubbar som skulle betala mer eller mindre för olika spelare förstår du väl. Pucko.
olala, Donator
#16 Psych0naut: Jo för då hade han ju säkert spelat fotboll!
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|