Tim, Operatör, Donator
Har rensat bort hundratusentals tips i mina dagar som uppdaterare. Har skrattat, fått rysningar och lyckorus. Blivit fylld av hat och tappat hoppet om mänskligheten så många gånger att jag inte kan räkna dem. Har blivit så äcklad att jag har spytt, tappat matlusten och ibland velat slita ut ögonen när jag gått igenom saker som bränt sig fast i hjärnan.
Har blivit berörd och tyckt att saker har varit väldigt fina eller väldigt sorgliga.
Men aldrig har jag börjat gråta till något. Såg den här grabbens musikvideo och så brast det.
Det är för jävla tragiskt, hemskt och orättvist. Ändå, med döden i hack i häl, så ler han och är förmodligen lyckligare än någon av oss. Fy fan vilken skinande stark människa, aldrig någonsin sett något så inspirerade på internet innan.
När hans video var uppladdad i slutet av 2012 så stod det att han bara hade månader kvar att leva samtidigt som jag går och har ångest för att jag inte vet om jag ska en iPhone5 eller en MacBook den här månaden istället för nästa. Fick istället bli som så att jag donerade en tusenlapp till Barncancer-fonden "on behalf of Zach Sobiech". För tyvärr så är det många unga som går samma öde som denna kille, och jag tror inte att alla är lika starka som honom...
Anser ni er inte ha pengar att donera så tycker jag att ni åtminstone kan skicka ett uppmuntrade meddelande till honom på Twitter eller försöka visa ert stöd på något annat vis, du hade säkert uppskattat det om det var du eller någon du älskar som låg på dödsbädden.
Har aldrig tidigare blivit lika rörd av någons story.
Kommer verkligen att anstränga mig för att ändra på fler saker i mitt liv nu, och jag hoppas att ni också får er en "tankeställare" av den här videon och inte ligger och sover halva dagen imorgon och sen sätter er och runkar framför datorn resten av dagen.
Älska dom du älskar. Sjung. Ut och umgås med dina vänner, hoppa fallskärm eller res runt jorden. Åk hem till din mamma nu på mors dag istället för att ringa. Gå fram och snacka med tjejer du tycker är söta. Kolla på träd. Lev livet så mycket som det går, gör sådant som gör dig lycklig och blunda inte åt andras olycka.
”I wanna be remembered as… The kid who went down fighting. And didn’t really loose.”
- Zach Sobiech
Den här killen är fan min idol. Oj oj oj…
ZORRONR1, Donator
#3 Tim: Håller med dig, men bara för du baserar dit liv och tror att alla andra gör likadant och sitta runka hela dagarna betyder det inte att jag själv kämpar varje dag och hjälper alla runt omkring, tycker vid det här laget att alla har väl nått den punkten i sina liv att inte sitta runka hela dagarna eller köpa iphones när dom är så gamla. Det du sa var ju bara ren fakta och så har jag gjort och gör fortfarande i över 15 år nu.