Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Degrander, Donator
Fyfan .. vilket jävla liv dom lever. Synd bara att det inte lär hålla hela livet.
xinerleet, Donator
#1 Lär det visste, förstår du hur mycket pengar de tjänar på en dag? de tjänar mer på en dag än vad du gör på 2 månader..
Maflam, Donator
#1 Degrander: Swifty är 43 år och lever på youtube/twitch(stream)
Så jag tror nog att killarna klarar sig länge nog.
taaz-, Donator
och swifty har sjukt dyr utrustning, och han är inte ens den bäst betalda streamaren :P
Bigbjoern, Donator
Sponsorpengar, reklampengar, tävlingspengar.. det strömmar in pengar från alla håll till snubbar som dem.. De klarar sig nog mer än väl.
Christian89, Donator
Härlig nisse som petar sig i näsan och sedan äter det... Lite skit rensar magen, mycket blir man mätt på.
Snuskprellen, Donator
Nog fan kan dom leva på det där ett bra tag. Ibland så känns det som att dom nästan bara läser donationer på paypal halva tiden. och det blir bara mer och mer folk som kollar på streams.
Flapflapflap, Donator
Dock hade jag inte ens velat leva sådär... Ett hus fyllt utav socialt... underliga människor som man halv känner? Det är som big brother fast utan social kompetens
karlbanan, Donator
Fan va glassigt LoL spelarna har det ändå, 80 k varje månad bara sådär utav Riot, + streamingpengar/sponsorer. Dom här snubbarna måste ju iaf sköta sig själva.
LilleFresh, Donator
#9 karlbanan: Varje lag får 80K varje månad, det är minst fem personer (sen brukare det vara managers etc vilket gör att det ofta blir upp till sex-sju personer som delar). Dessutom måste de vara kvalificerade för LCS.
SuperBonc, Donator
Fyfan vilket deppigt liv ändå! Märkligt att så många verkar avundas dem. Vad är det för "bitchezzz" de tror att de ska bjuda in där liksom?
Tjejer som den här?: http://existenz.se/out.php?id=83630
hahaha
Maflam, Donator
#11 SuperBonc: Alkohol och pengar fixar det mesta när det kommer till brudar.
Vad exakt gör deras liv deppigt? Makes no sense!
SuperBonc, Donator
#12 Maflam: De spenderar hela sina liv framför datorn? Deppigt.
Jag klagar inte på att man gör det på fritiden, men det är ju allt de här grabbarna gör!
De kommer inte lära sig något, de kommer inte se världen. De kanske reser till sydkorea men där sitter de ändå bara och spelar.
Jag lovar dig att de inte får snygga brudar heller. Och visst, de får bra betalt för vad de gör, men de kommer inte bli rika heller.
MisterT, Donator
Eller pojkar så skaffar ni er en utbildning, riktiga vänner och ett eget boende som en vettig människa. Visst ser det kul ut men det kommer inte hålla i längden. Alla trender har ett slut, även wow och lol. En utbildning som jurist, läkare eller ingenjör kan du leva på.
Passa även på att res! Ta ett år off, jobba och slit och dra iväg några månader. Ni kommer aldrig ångra er.
För mer livscoaching så skicka ett PM. Har mycket rådgivning att ge.
Puss
Ztrife, Donator
#13 SuperBonc: Det man gör på fritiden gör man antagligen för att det är kul. Om man nu kan få göra det man tycker är kul på JOBBET. Hur fan kan det vara deppigt? Och vem fan är du att bestämma vad som är kul och vad som är deppigt. Din version av världen stämmer inte in på oss andra miljarder människor.
Maflam, Donator
#13 SuperBonc: Hur kan det vara deppigt att spela dator om det är ens liv som man själv har valt. Det är också deras jobb som dom trivs med, så fattar inte problemet.
Du kanske jobbar som en svetsare t.ex. det kanske dom tycker är deppigt. Vem fan vill sitta och svetsa hela dagarna?
Allt har med intresse att göra.
"Jag lovar dig att de inte får snygga brudar heller. Och visst, de får bra betalt för vad de gör, men de kommer inte bli rika heller."
Sorry, men det där var ju efterblivet. För det är ju sååå många utav vanliga svenssons som blir rika av vanliga jobb?
Jag lovar dig att deras lön (som dom får in varje månad) kommer slå din lön med hästlängder livet ut.
SuperBonc, Donator
#17 Maflam: Jag förstår dig. Du förstår dock inte mig.
Jag förstår att ni kan tycka att datorspel är hela livet, men det begränsar människor så otroligt mycket, men visst, väljer man att bli en pundare för att man tycker att det är nice att knarka så förstår jag din logik.
Angående min framtidslön så kommer den förhoppningsvis att slå deras, då jag läser kanske top 3 svåraste programmet man kan läsa i Sverige.
Detta, liksom alla andra utbildningar, är om något viktigt och utvecklande.
Maflam, Donator
#18 SuperBonc: Min logik? Det är väl ändå din logik.
Det du gör är att se ner på människor som inte är lika "bra" eller "utvecklade" som dig.
Om du nu sitter här och klagar på tonårskillar som har valt att spela och tjäna runt 80k i månaden så är chansen inte så stor att du slår den summan.
Det här beteendet är alldeles för vanligt på internet.
LilleFresh, Donator
#18 SuperBonc: Plugga kan man alltid göra senare, och dessa personer kommer inte behöva ta studielån för att göra det heller troligen.
Vi alla vet att innerst inne avundas vi dessa personer, du kanske gör något du vill göra, du tänker på framtiden! Men dessa personer, de gör något de älskar och de gör det här och nu!
SuperBonc, Donator
#19 Maflam: När jag läser nu vad jag skrivit kan det ha framstått som att jag försöker vara elitistisk, vilket inte alls är min mening.
Jag tycker bara det är synd att sådana här människor är förebilder, som spenderar sina liv i ett spel. De livnär sig på donationer(?), vilket jag lovar inte kommer fungera i längden.
Visst, någon av dem kommer möjligtvis kunna leva ett gott liv om de utnyttjar det hela med entreprenörskap, egna märken osv. Men av att se den här videon kan jag inte förstå hur man kan se upp till dem.
Maflam, Donator
#21 SuperBonc: Så du vet inte ens hur det fungerar och ändå så klagar du...
Donationer, reklam, sponsorer och pengar från subscribers till deras kanal ($4.99/2) varje månad. Bara via subscribers så får t.ex. Sodapoppin (han som filmas 0:42) runt 40.000kr/månaden.
Säkert mer i dagens läge.
Inte så svårt att förstå varför folk ser upp till dem.
Man tjänar mycket pengar för att göra det man älskar varje dag.
Inlägget är borttaget
wiggur, Donator
De betalar inte hyran själv, utan det är skill-capped som gör, så i princip det enda de köper själva (ibland) är mat. Så de lever nästan där gratis.
xinerleet, Donator
#24 De betalar lite utav hyran själv, inte allt dock, sodapoppin sa något om det häromdagen.
karlbanan, Donator
#10 LilleFresh: Har för mig att varje spelare får 80 k per månad. " Breakdown: Players received 838252,500 from Riot"
Källa
Frasse, Donator
#13 SuperBonc: Så jävla avundsjuk.
Daciss, Donator
Förstår att gamers lockas av dessa killars liv, men annat folk som inte finner det intressant eller givande att sitta framför en dator och spela dagarna i ända, är inte så avundsjuka. Hur det skulle vara svårt att förstå, förstår jag inte :P Ta något du tycker är helt ointressant och se dig själv jobba med det, leva det livet, dagarna i ända, låter det som något du skulle vara avundsjuk på? Även om det gav bra betalt?
Som någon sa, de här killarna ser inte mycket av livet utanför datorn. Vad spelar det för roll att de tjänar pengar då de ändå bara sitter vid datorn? Pengar har inte stor nytta på banken, om vi säger så.
Men, jag förstår att det här är gamerns dröm. Klart det är! Många som har en hobby drömmer om att kunna livnära sig på den. Det finns också de som är medvetna om risken att livnära sig på sin hobby. När det roliga helt plötsligt också blivit ditt jobb så kan det innebära att det till slut inte är roligt längre.
Jaja, gör vad ni vill med denna info. Over and out.
Maflam, Donator
#28 Daciss: Ni två verkar ju vara helt instängda med att gamers som dessa har någon sort av social fobi eller liknande.
"Som någon sa, de här killarna ser inte mycket av livet utanför datorn. Vad spelar det för roll att de tjänar pengar då de ändå bara sitter vid datorn? Pengar har inte stor nytta på banken, om vi säger så."
Som jag sa innan, om ni inte har ett dugg koll på läget med dessa personer så behöver ni inte yttra er om just den punkten.
Vi kan väl ta och jämföra en gamer med gott om pengar med en lärka som har ett vanligt jobb som han tjänar gott på.
Men det är ju klart, en gamer ni såg på tuben har ju inget liv. Då måste ju det betyda att alla gamers inte har det :pp
Daciss, Donator
#29 Maflam: Tror inte alls att de har någon social fobi. Känner flera gamers själv, varav min sambo är en av dem.
Vad jag försökte få fram i denna diskussion, var lite mer förståelse för båda sidorna. Gamers här verkar tro att de som inte lockas av dessa killars liv egentligen ändå är avundsjuka på dem, och icke-gamers verkar inte förstå killarna.
Själv förstod jag inte problemet, varför båda parter av denna kaka inte förstår varandra. Vissa lockas av det liv som dessa killar lever, andra gör inte det. Konstigt?
alleson, Donator
Varför måste alla alltid ha något att hata på? Seriöst, det är deras liv, låt dom göra vad dom vill med det. Om du inte vill spela så gör du inte det.
Hellre ett jobb du tycker är kul än ett jobb som du tycker är pisstråkigt men tjärnar pengar på det. Det brukar oftast inte hålla i längden och innebär att du får sparken.
Peace!
Denkan4Sure, Donator
Som en jag känner brukar säga "gillar man tårta så ska man äta tårta", spelar ingen roll om du blir tjock så länge du trivs med dit liv.
Såg någon här skriva om att de inte kommer att få se mycket av livet samtidigt som jag ser någon skriva att denna livsstil inte håller i längden.
Då var ju hela problemet löst. Lev på detta sättet i ett par år och när det inte går längre så tar man stålarna och en skön semester. När man kommer hem kanske man vill plugga sig till något eller så har man redan blivit erbjuden jobb vilket inte är helt omöjligt när man är "känd" och har ett stort kontaktnät.
Man formar sitt liv utefter hur man själv vill leva och inte vad någon främling på internet påstår. I övrigt har vi ingen som helst uppfattning om hur deras framtidsplaner ser ut och jag tvivlar på att de slutar med att de hamnar på gatan efter detta.
Masken, Vip, Donator
Dessa WoW-spelare lever på Amhai..
Maflam, Donator
#33 Masken: Haha ja föfan, Soda har ju fått $57k av honom. Den rika jäveln!
Masken, Vip, Donator
#35 Maflam: Samma gäller även Reckful om nu han inte fått ännu mer.. :( Jelly worm is jelly
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|