Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Grim, Donator
Har ju legat på tuben ett tag nu, varför kan den inte bara komma upp på spotify !?!? :(
QuincyiZBacK, Donator
Hur många presets tog det att göra denna låt?
jagärcool, Donator
#3 QuincyiZBacK: Vem bryr sig om presets? Huvudsaken är ju att musiken är bra :)
skirrevirre, Donator
http://www.youtube.com/watch?v=xg-7XetqJUo
0:51 lite mer drag
SuperBonc, Donator
#5 skirrevirre: Hahaha? Varför länkar du till Wakanda på en gammal liveversion när den funnits ute hur länge som helst?
Och vadå mer drag? Det är ju helt olika typer av låtar.. Klart det är mer drag?
empish123, Donator
#3 QuincyiZBacK: Hahah indeed, sicken sopa
skirrevirre, Donator
#6 SuperBonc: Varför inte? Problem?
jagärcool, Donator
#7 empish123: Prodda bättre musik själv då, din pajas!
FireWaia, Donator
Synd att en pajas som använder andras ljud tar uppmärksamhet från mer välförtjänta artister. Men i vanlig ordning, smak och tycke. En del gillar skit, en del inte.
pervott, Donator
#10 FireWaia: Hur har han "tagit" andras ljud? Han har samplat vissa saker, men han har inte "tagit" som du anser. :) Du är så påläst märker jag.
tjamen1, Donator
#11 pervott: klart han är påläst, han läste ju alla kommentarer på länken (deadmau5 twitter) som var uppe här för 2 dagar sedan!
luckydice, Donator
Öööööverskattad mainstreamskit, det är inte många som kan skryta med det! "Bra" jobbat Avicii :)
FireWaia, Donator
#11 pervott: Han använder presets i sina musik-program, det är alltså de inbyggda ljuden som någon annan spelat in. Sen att han tweakar och donar med det gör inte så mycket skillnad. Det känns likadant som när man satt med E-jay som liten unge.
jagärcool, Donator
#14 FireWaia: Vet du ens vad ett preset i nexus är för något?
Majbrasan, Donator
#14 FireWaia: Producerar du själv? Det känns som en sak att andra högaktade producenter kommenterar/gör narr om hur Avicii proddar.. Tänkte om du känner igen dessa presets när du hör dem? Eller är det mer bara en principsak för dig tro? Det är förvånansvärt få producenter som gör sina ljud helt från scratch. Att Nexus är en ROMpler, och inte har några oscillatorer, gör dock att du inte kan tweaka lika mycket som med andra VSTis som t. ex Sylenth. - Men inte för att spräcka någon bubbla, det är intet nytt att man som producent inte är ljuddesigner och gör sina ljud helt själv. Det finns otroligt många artister du kan kasta på skit för i många olika avseenden. Jag är lite less på pajkastning för pajkastningens skull, kan tycka det är okej om man har lite insikt i den här världen själv, t. ex när man kan relatera ljudet man hör i fråga till just den preseten man själv lattjat med.. Men annars, om resultatet låter bra et. c. - varför lägga så stor vikt vid det? Produktion är bra mycket mer än bara det. .02
FireWaia, Donator
#15 jagärcool: ja.
#16 Majbrasan: Nej jag producerar inget, jag har lekt runt med olika program de senaste 15 åren, men har aldrig gjort något professionellt. Och ja, det är enbart en principsak.
jagärcool, Donator
#17 FireWaia: Haha pajas. Berätta vad ett preset är, och vilka presets Avicii "snor".
Bubbelkungen, Donator
#16 Majbrasan: Bra sagt! Det enda ljudet jag känner igen från nexus är square-synthen i I could be the one, dock har han lagt på mycket ljud och tweakat så gott det går, och han har gjort det jävligt bra. Dock skulle jag aldrig känt igen den om jag inte jämfört när jag letade efter det ljudet i min bootleg.. Fick heller aldrig till LFO:n som han lyckades med...
ont: Kommer ihåg att den var uppe för någon månad sen, och i mitt tycke är det nog hans bästa låt!
empish123, Donator
#18 jagärcool: Tönt, Avicii suger.
shadoxz, Donator
#20 empish123: Du suger
BurgerK!nG^, Donator
Alla vet att Markoolio är bäst era jävla clowner.
Fimpeen, Donator
Föredrar Dr. Alban
aktrolbas, Donator
#10 FireWaia: Vissa gillar skit och andra inte, precis som du säger. Respektera andras smak eller förlora vår respekt för dig?
FireWaia, Donator
#24 aktrolbas: Jag respekterar att alla har rätt att tycka om vad de vill, men jag respekterar inte alla smaker för det.
#18 jagärcool: Vad jag menar med att sno, är att sitta och gå igenom ett bibliotek med redan existerande ljud, och sen bara pyssla ihop de. Det är för mig en lägre form av musikskapande, något en nybörjare gör innan han går vidare. (preset i detta fallet är väl en förinställning för olika ljud i programmet nexus?)
Fishk, Donator
Hahahaha ingen av er här kan prodda.
PS Jag är Avicii's farsa, peace out!
Ecration, Donator
Prodkunnig eller ej. Detta är inte helt dåligt. Njut till en skön sommarlåt med era vänner iställer för att mäta era produktionspenisar här på Existenz :)
Skruvdragaren Sune, Donator
Riktigt bra låt, dessvärre är den ju redan uttjatad innan den ens kommit till spotify... Någon som vet när detta väntas ske?
vizarn, Donator
bråvalla flashback
Fishk, Donator
Alla hans låtar låter likadant.
loveya, Donator
#30 Fishk: en artist har väl kanske inte så många olika stilar.
iron maidens låtar låter också likadant för den som inte bryr sig.
swedolen, Donator
#5 skirrevirre: Ska du länka nått i den genren kan du väl ta nått som är nytt..typ:
http://www.youtube.com/watch?v=375tFvZfDUE töng!
LarsLaurin, Donator
...Eller så kan man bara lära sig lira gitarr och göra egna låtar...
Fishk, Donator
#31 Mjo, men alla hans låtar är uppbyggda på samma sätt. Vissa låtar är alldeles för lika i hur dom är gjorda. Det enda som ändrats är ljuden. Börjar bli lite tjatigt. Denna & Wake me up är likadana t.ex. Nej ni fanboys jag dissar inte Avicii, han är helt okej. Men det är tråkigt att dom är alldeles för lika. Han verkar dock lyckats med något nytt med sin nya unreleased med Salem Al Fakir.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|