Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
SoftarN, Donator
Tack, sprid denna vidare för helvete. Så jävla trött på folk i Toyotor som fiser runt i 65 på 70-vägar och sedan blir helt jävla vilda när man kör om.
Och alla idioter som ligger i vänster/mittenfilen och såsar riktar jag ett stort jävla finger till.
Min körskolelärare för ett par år sen var jävligt noggrann med att man skulle hålla höger, annars jävlar :)
Verkar inte vara många som ens fått lära sig det/bryr sig om det.
Fllushy, Donator
Inte tänkt på, inspirerande, uppskattas tack Existenz! :)
MaartinT, Donator
Om jag fattade detta korrekt nu, så på vissa sträckor ökade olyckorna när hastigheten sänktes och på vissa eller samma (kommer ej ihåg) sträckor så minskade olyckorna när hastigheten var högre? Rätta mig om jag har fel, är trött och snappade inte upp allt dom sa..
noldon, Donator
"It's not the fart that kills it's the smell"
Fllushy, Donator
#3 MaartinT: Du är ute och cyklar vännen, dem pratar om hur bilarna har utvecklats genom åren och blivit snabbare osv vilket bidrar till att man bör göra förändringar, vilket i sig inte har gjorts på grund av att regeringen tjänar pengar på att vidhålla vid dem gamla hastighetsgränserna. Vilket bidrar i sig till en visuell form av korruption i dagens samhälle där pengar reglerar, med hjälp av att människor accepterar lagar och normer som är urmodiga från en längre tid i vår historia. Men många förstår inte det och accepterar allt bara för så som det är, utan att göra något åt det. Då den här filmsnutten innehåller hyfsad riklig kunskap om det, vilket är uppskattat :)
Issue, Donator
#5 Fllushy: Han är inte alls ute och cyklar, tror du får kolla på klippet igen "vännen".
Fllushy, Donator
#6 Issue: visst är han ute och cyklar (enligt mig), jag antar att du har låg kunskap om människan, kan lära dig lite :) Vi är människor vi har olika värderingar vi tycker olika osv, tror dem flesta vet om det men verkar som att du svävar lite bland måsarna sorgligt nog. Men hur som helst så var det min personliga åsikt som jag förklarade kortfattat, medan jag har full förståelse för att du kanske inte tycker likadant, vilket hade varit tragiskt om alla människor tyckte likadant och hade samma värderingar, och för ditt egna bästa ta till dig av den kunskap jag delade med dig, du kan skämma ut dig i framtiden om du inte gör det "vännen" :(
J3n5, Donator
#7 svårt att förstå vad han säger? Se klippet igen. Olyckorna ökade då hastigheten sänktes. Olyckorna minskade då hastigheten höjdes.
nosliwe, Donator
Stämmer jävligt bra det där med att låga hastigheter ger större risk för olyckor. Man blir mer frustrerad på idioter som ligger 20km/h under hastighetsgränsen när den redan är lågt satt innan. Då gör man korkade omkörningar för att komma förbi. Även bra mycket lättare att somna i låga hastigheter än höga. Dom flesta olyckor beror oftast på folk som somnat eller kört fulla. Vad gör dom åt den saken då? Jo dom sänker hastigheten på den sträckan. Säkert färre som kör påverkade bara för det? idioti...
aktrolbas, Donator
#1 SoftarN: Är du så jävla ilsken i trafiken så borde du fan heller inte köra bil.
SoftarN, Donator
#10 aktrolbas: ? Tror du jag skriker i vredesmod så fort det händer nått bara för det jag skrev så har du fel. Suckar oftast och skakar på huvudet och kanske en liten svordom tyst för mig själv men lackar inte ur. Lugn i bussen nu.
Antar att eftersom du hoppar på mig så är du en av de jag refererar till i mitt första inlägg, mittenfilskramare....
smiL, Donator
Detta fick med att hata mediahoror ännu mer. Riktigt bra dokumentär!
Zreeper, Donator
Givetvis finns det vägar där den låga hastigheten är oberättigad, men jag kan inte riktigt se hur högre hastighet skulle orsaka färre olyckor. I princip inget av det personen i videon sa är tillräckligt för att påvisa någon egentlig fakta och är inte mer än något som liknar cirkelargument, t ex det faktum att bilar har utvecklats och blivit snabbare säger ingenting om huruvida det då är ett bättre alternativ att faktiskt färdas snabbare, det är endast säkrare än vad det har varit tidigare med sämre bilar. Inte heller det exemplet med en 50-väg där det enligt någon form av statistik inte var en väg med många olyckor betyder någonting i sammanhanget då det framförallt enkom är ett enda exempel, sedan säger det heller ingenting om huruvida det skulle vara fördelaktigt för säkerheten att höja hastigheten, det säger snarare att hastighetsbegränsningen på den specifika vägen fungerar. Finns många svaga/irrelevanta argument i den här videon, men det mest väsentliga är väl att han endast verkar fokusera på antalet bilolyckor och inte väger in andra faktorer så som dödsfall och antalet inblandade som verkligen bör vara det centrala i den här frågan. Jag negligerar inte att det faktiskt kan vara så som han säger, men bevisföringen räcker inte för att kalla det vetskap.
hestjaevel, Donator
#13 Zreeper: Skillnaden mellan de som kör så fort som de finner lämpligt och de som kör långsammare än lagligt ökar. Lägre hastighetsgräns => fler omkörningar
Freeyourmind, Donator
Jag ser det såhär. Behöver man ha en skylt som säger åt en hur fort/sakta man klarar av att köra så ska man fan inte ha körkort.
Kom inte med "ah men det är satt 30 här för du vet inte hur det ser ut efter krönet" Nä och vet inte jag hur det ser ut efter krönet så kör jag inte fort, använd hjärnan..
arree, Donator
#11 SoftarN hahaha "lugn i bussen nu." så skön.
ONT
Har själv inte bil, tar buss / cyklar :D men man kan hålla med att vissa vägar är lägre hastighet än vad den borde.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|