Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Antrivia, Donator
Kan hålla med lite av kommentarerna mot gymmarna! Men dom som kallar den feta tjejen för ''normal'' måste vara dum i huvudet. Säger bara en sak : Murica
Gurra1, Donator
Jantelagen verkar ha spridit sig till andra delar av världen...
dolohov, Donator
#1 Antrivia: Är ju fan likadant i Sverige. Nån svullen sugga som lägger upp en bild på sig själv och alla hennes kompisar ska berätta hur vacker hon ser ut.
KaptenKnoge, Donator
Bara jag som tyckte den mullige va söt som fan? Härligt leende, o bewbs
TreK, Donator
#4 KaptenKnoge: Och bristningar över hela magen, mmmmmmums
inkognitojanne, Donator
hade så in i satan velat ha en sån kropp som killen på övre bilden. Det finns ju ingen anledning att "respektera" någon för att de är tjocka. Man behöver inte vara elak och reta dom, men det är ohälsosamt och kräver inte något arbete förutom att äta vad du vill när du vill, sjukt löjligt.
Jester, Donator
#1 Antrivia: Vilka kommentarer håller du med om? Fan sjukt att folk har mage (pun?) att klanka ner på människor som tänker på vad dom äter och hur dom tränar för att vara hälsosamma. Dom gör vad du inte kan, förlora fett och gå upp i muskler. Avundsjuk?
Tim, Operatör, Donator
Jävla fetton.
"Inte hälsosamt att vara vältränad."
Nej men fortsätt äta din nyttiga jävla tjockfrukost på 5000cal och håll käften.
Usch, blir så upprörd!
Inlägget är borttaget
diggasson, Donator
FYI, fler länder än USA talar och skriver engelska. Just sayin'.
Den feta kossan borde tappa ett 30-tal kilon så man kan titta på henne utan att spy. Fyfan asså.
+1 till killen och tjejen som har jobbat röven av sig för sin kropp.
Chill3zor, Donator
#6 inkognitojanne: Med det där resonemanget så är folk som är ointellektuella bara korkade för dem inte orkar läsa böcker och plugga. Och folk som inte är chefer är bara oengagerade och jobbar inte tillräckligt hårt för att bli något. Folk är fan olika, respektera människor för att dem är människor och människor är olika och dem har definitivt olika prioriteringar.
Ont
visst det är lika fel att gnälla på folk som är "vältränade" för att dem är just "vältränade", som det är att gnälla på tjockisar för dem är tjockisar.
Sen är det är det väl ganska lätt att manipulera en bild för att få fram frustration. Speciellt nu när fitness-trenden är så stor som den är
twisted91, Donator
+1337 För rubriken här på existenz :D
fotboll123, Donator
En annan rubrik hade kunnat va avundsjuka vs medlidande. Alla som klagade hade själv velat vara vältränade och må bra men når inte de målet och måste tracka ner på dem som nått de. Medlidandet kan ni lista ut själv angående big moma på bilden!
wikkedsikk, Donator
#12 Chill3zor: Nu vet jag inte om alla tycker som mig, men såhär tycker jag: Jag bryr mig inte om folk är tjocka. De mår dåligt, är ohälsosamma och söker ursäkter för att kunna äta vad fan de vill. Jag skulle aldrig kunna vara tjock och jag blir arg på mina mulliga kompisar som kommer med dumma argument för att få äta fel grejer och tjocka sig.
Det jag stör mig mest på är när folk ger sig på folk som tränar. Vi som tränar kämpar och krigar för att vara vältränade och välmående. Jag får aldrig någon kommentar om att jag är för biffig eller sjukligt vältränad av någon normal person, tvärtom bara komplimanger. Dock har jag fått en del spydiga synpunkter om att jag är för biffig och är onormalt rippad och det ser för mycket ut av just överviktiga!
inb4 fatass fatasses är normala människor.
http://www.youtube.com/watch?v=QSs1aalWUk8
Tjockisen dör av fetma drygt ett år senare av blodpropp(classic tjockisar), man vågar inte skylla på hennes övervikt i media för det är inte pk. Så därför sade man i media att det är "shocking, unexplained blood clot".
Badgez, Donator
Varför kan inte alla se ut som dom vill istället, herregud. Jag kan förstå ifrån en synpunkt ang hälsan, men alla är personer ändå...
Sockpuppet, Vip
#15 wikkedsikk: Hur kan du säga att du inte bryr dig om folk är tjocka för att sen säga att du blir arg på dina mulliga kompisar för att de äter fel grejer och tjockar sig?
Sen finns det ju folk som försöker gå ner i vikt men som får höra skit från folk i gymmet och väljer då att hoppa av försöket att bli smal.
Props till dig att du är vältränad, men om du ska kunna bli arg på dina mulliga kompisar när de kommer med dumma argument för att få äta fel grejer borde de väl få bli arg på dig för att du kommer med dina kommentarer och i sin tur så borde alla tjocka personer få bli arg på dig för att du blir arg på dem?
Oavsett om du är tjock, pinnsmal, vältränad, har liten kuk, stor kuk, har en annan hudfärg än majoriteten i ditt land, har ärr, är amputerad, sitter i en rullstol eller vad fan som helst så ska man inte jämföra sig med andra. Söker du kärlek så kan du få det, du kan fixa vad du vill, herregud om en person som amputerat båda benen kan klättra upp till toppen av mount everest, världens tjockaste man kan gifta sig och scat genren inom porr fortfarande kan leva så kan du fixa vad fan du vill, bara du sätter ner ditt tänk i det.
vile, Donator
https://www.youtube.com/watch?v=rw2Ra4B3iGk Är väl ett bra exempel. Finns ju faktiskt män som går igång på feta damer men fan inte motsatsen. Kan fan inte vara kul o vara tjock som man. Själv tränar jag 8 gånger i veckan och skulle aldrig kunna tillåta mig själv att bli tjock.
Theodåren, Donator
Säga vad man vill om man tycker att vara tränad är snyggt eller inte. Men att klaga som de gör är bara löjligt. Hon är ju vältränad som fan och antagligen under en deff där, kanske för en fitness-tävling. Lite för mycket för min smak men skulle aldrig skriva något så idiotiskt som vissa gör om den vältränade.
OM den tjocka "strong and healthy" LOLWUT?! Hon är fet och lat. Ser vidrig ut. Skulle hellre dejta killen på bilden ovanför än den feta. Kommentarerna de skriver om henne är fan så pinsamma.
Boozfob, Donator
Pest eller kolera, hmm
Sunesune, Donator
Hade hellre knullat honom än den feta tjejen, true story, and im not even gay.
XyL0Ph0n3, Donator
Vill ut och springa en mil nu. Känner mig skyldig för att jag ätit skit i veckan. #11 fotboll123: Men den där Snickersen är frestande. Men ja, tjejen är ju inte direkt "normal" som folk säger. Hon skulle kunna gå ner i vikt lite grann men jag väljer hellre henne istället för den vältränade tjejen. Tjejer med kurvor är nice. I like.
fotboll123, Donator
#22 XyL0Ph0n3: haha tänk din brud vältränad, mår jätte bra, tänk hur jävla hårt hon kommer orka i sängen utan extra fett flappande och med rediga muskler! ;) Sen visst hon mår "bra" nu men hon kmr säkerligen må "bättre" av träning. Är förstås olika för olika personer! Nästan alla älskar endorfin!
Inlägget är borttaget
Sm00thskin, Donator
logiken bakom var persons självbild;
är någon större och starkare än mig? Steroider.
har någon magrutor eller är mer definerad? Äckligt när man är så definerad.
Väger någon mindre än mig? Ätstörningar.
Avund och försök till att höja sin självbild är det som ligger bakom kommentarerna. Man sänker ständigt ribban med att försöka intala sig själv att man trivs som den man är, samtidigt som folk ser ut som din "drömbild" är tydligen fel och äckliga.
Varför älskar folk bilden på fetton som är "stolta" - jo för det är skönt att känna att det finns folk som är "tjockare och fulare än dig" och därför har du också en chans.
Varför hatar folk bilden på magrutorna - det är hemskt att behöva se att andra "ser bättre ut än dig" och har åtminstone tagit sig energin och försökt att ändra något på deras utseende och strävat efter något. Steroider om de lyckas.
lokett, Donator
Är så trött på tjockisar som ska hålla på och gnälla och säga "jag är vacker som jag är", "Det är insidan som räknas" etc... Om de på riktigt var nöjda med sin kropp skulle de inte behöva slänga upp statusar och fiska efter snälla ord.
Klart att man inte ska vara elak mot någon på grund av deras kropp, oavsett om den är fet eller smal, och det är inget fel med att vara tjock sålänge du själv vet om det och är okej med det. Däremot så jävla löjligt att sitta och vara "stolt" över att man käkat donken och latat sig i 10 år... Är förövtigt själv relativt tjock så jag vet vad jag talar om.
wiggur, Donator
Mina jimmies.. Ultra rustled.
Also: "It's not hard work or dedication. It's obession, anorexia, sickness, and horribly unhealthy, tust me, been there. Very happy that I survived when my Dr thought I might die if I didn't start eating. This picture is an abomination and should be removed"
Hur i HELVETE, tänkte hon när hon skrev det, ifall hon nu gjorde det. "Anorexia", något säger mig att hon inte vet vad det, eller något utav de andra orden hon använde sig utav i hennes mening, betyder.
Zixzig, Donator
#27 wiggur: Tänkte med på den kommentaren. Skulle vilja se någon med anorexia få de musklerna.
BOBemil, Donator
#25 Sm00thskin: Tack, äntligen en vettig kommentar!
Antrivia, Donator
#25 Sm00thskin: Fast varför ska väldigt vältränade automatiskt vara snyggare? Allt handlar om smak. Själv skulle jag vilja ha en tjej som var lagom. Inte deffad och ingen tjockis. Tycker det är tråkigt att folk ska måla upp en bild av att man måste vara vältränad.
goeranett, Donator
#3 dolohov: hahah, svullen sugga. I lol'd!
kbry, Donator
Blir tokig på sånt här! Vad spelar det för jävla roll hur man ser ut, det är inte bättre att vara överviktig och "naturlig", man verkar bara ha bytt ut ett ideal mot ett annat. Låt folk vara nöjd med hur de ser ut, tjock som smal, otränad som muskelberg. Kan folk bara sluta ta sig friheten att recensera andras kroppar, det är bara osmakligt och fruktansvärt irriterande.
Wúlf, Donator
Förstår mig verkligen inte på folk som skriver Roids på varje jävla bild jävel! Roids gör så att du återhämtar dig snabbare inte så att du blir stor på ett träningspass visst du kan köra mer pass om dagen men det är också det enda roids gör.
Sm00thskin, Donator
#32 Antrivia: Det var inte tanken i mitt påstående - du har helt rätt och håller med dig till en viss del - men det som stör mig är en slags dubbeltänkande mentalitet - är någon tjock eller ful får man absolut inte säga något och man ska respektera den för den är vacker på insidan.
Råkar någon möta "kriterierna" för att se bra ut så är det fritt fram och hacka för personen i fråga är då ytlig och falsk. Förstår du vad jag menar?
Chill3zor, Donator
#15 wikkedsikk: Jag tycker att det är helt underbart hur du först kan säga att alla sk "tjockisar" mår dåligt, är ohälsosamma och bara hittar ursäkter för att få äta nått. Nu rabblar du juh bara upp fördomar?
Sen börjar du grina över att folk har fördomar emot dem sk "vältrande" individerna?
Tja vm i världsbild eller?
Kite, Donator
Folk vill ha feta vänner för att själva känna sig smala och nyttiga...
gossenalle, Donator
Fenomenet kallas avundsjuka, när folk är avundsjuka ger de negativ respons. När de känner sig överlägsna däremot kan de ge positiv respons.
Skurt, Uppdaterare, Donator
Tim, u mad? ;D
wikkedsikk, Donator
#17 Sockpuppet: Ja bryr mig inte allmänt om folk är tjocka. Dock bryr jag mig om mina vänner och vill inte att de skall leva ett ohälsosamt liv.
#37 Chill3zor: Det är inte fördomar om det är sant, då är det fakta. Fakta: Det är inte hälsosamt att vara tjock, man mår sämre av att vara överviktig(nu jämför jag med gemene man och inte några extremfall). Fakta är då det gäller alla individer man riktar det mot till skillnad från t.ex. alla mc-gäng är kriminella som är en fördom då inte alla mcgäng är kriminella.
Min poäng var att vi inte kommenterar överviktiga människor på samma sätt som vältränade person stöter på. Jag raddade upp massa "taskiga" grejer mot tjockisar men jag skulle aldrig skriva de till någon random på nätet och klanka ner på de. De får leva så om de vill men min åsikt är kvar; Övervikt är inte hälsosamt och jag skulle aldrig vilja vara överviktig.
#39 gossenalle: Genialt uttalande!
Antrivia, Donator
#36 Sm00thskin: Förstår vad du menar! Håller med dig. Är själv verkligen inte vältränad men är inte heller ett dugg avundsjuk på dom som är. Det är väl kul för dom men jag har inget behov av det.
smiL, Donator
Jag hatar feta människor som inte förstår att det är ohälsosamt att vara överviktig. Det är PK fittor som förespråkar "kurvor" som tar död på världen. Fyfan vad jag hatar sådana jävla äckliga fittor.
Usch, mycket svärord, men är hungrig.
Och jag hatar fettoförespråkare också, om inte det framgick.
passthejinn, Donator
haha "livet är för kort för att spendera timmar på gymmet" "... Hur lång tid tror du att det tar att gymma? Det är ett jävla insider jobb, in fort, ut fort, och en jävla massa lyft där emellan. Roterande nackskott på idioterna.
Ingen kommer sakna dig när du är på gymmet, ingen kommer bry sig att du är på gymmet. Men den dagen dom kommenterar att du börjar se muskulös ut kommer du leva på länge.
gg23, Donator
#44 passthejinn: så jävla sant som det är sagt. get rich or die tryin
ThaSwedE, Donator
Hatar feta personer på facebook som hoppas få medlidande. För fan lyft ditt feta arsle och gå ut och spring istället.
durpface, Donator
Alla är fina på sitt sätt, sluta gråta.
Det sorliga är bara att man kan vara överviktig och ändå leva hälsosamt. Man kan också ha stora svårigheter med att gå ned i vikt pga olika anledningar, exempelvis sjukdomar eller ärftlighet. Ändå blir det per automatik klassat som lathet. Ack, ack.
zimban, Donator
hade mycket väl kunnat tänka mig den vältränade tjejen. den tjocke hade jag däremot inte kunnat stå ut med att va ihop med oavsett personlighet osv. jag hade helt enkelt blivit för äcklad av hennes kropp för att det skulle vara hållbart.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|