Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
RoRo, Donator
Så jävla kung. Skulle spytt efter 5 st. Det sjukaste är ändå att han var ett grovt anorexia offer förut och nu tagit massa världsrekord på äta.
16nibor, Donator
#2 TrollololTheProvoker: Du tränar inte märker jag.
Abhraxxas, Donator
Där har han protein så det räcker ett par dagar XD
yankeedoodles, Donator
#4 16nibor: Har för mig ett gram protein/kilo(kroppsvikt) varje dag räcker gott och väl(Om du inte tränar på elitnivå). Dvs väger du 90kg ska du äta runt 100g ren protein. Pete käkar ett kilo här så #2 har väl ganska rätt i det han säger?
dalerianftw, Donator
#6 yankeedoodles: ett gram per kilo är INTE tillräckligt för någon som bygger muskler, behöver inte vara på elitnivå för att få i sig tillräckligt med protein.
Inlägget är borttaget
FireWaia, Donator
Slog in 90kg på bodybuilding.com's räknare, det blev:
"Protein Recommendations
RDA Recommendations:
Each Day You Should Take In 159 Grams Of Protein.
Average Recommendations:
Each Day You Should Take In 238 Grams Of Protein.
Dr Peter Lemon's Recommendations:
Each Day You Should Take In 357 Grams Of Protein."
http://www.bodybuilding.com/fun/maki1.htm
kebabdennis, Donator
#5 Abhraxxas: Nej, han kan inte ta upp sådär mycket, han pissar ut det mesta av det.
#6 yankeedoodles: 2/3 gånger skulle jag säga.
Jakb, Donator
dålig bajs han lär lägga efter det där
smiL, Donator
#4 16nibor: Att äta för mycket protein är skadligt för njurarna, även för de som tränar.
TheBrutalPencil, Donator
Proteinintaget/dag varierar beroende på ens vikt/längd samt hur aktiv man är och vad ens mål med träningen är. Så sluta leka kunniga med hjälp av google.
regino, Donator
ja nån kommer ju bajsa flytande vätska :P
Abhraxxas, Donator
#10 kebabdennis: Mhm, och hur allvarlig tror du att jag var på en skala?
FireWaia, Donator
#13 TheBrutalPencil: De sakerna säger sig själv.
TheBrutalPencil, Donator
#16 FireWaia: För de flesta ja. Dock lite töntigt när folk sitter här och leker proffs med exakta siffror på vad man ska få i sig/dag.
FireWaia, Donator
#17 TheBrutalPencil: För väldigt många idag är gymet en vardagsrutin, det är en stor del i livet för vissa helt enkelt, då är det inte konstigt att man förr eller senare blir petig med saker och ting.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|