Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Dandido, Donator
Jävlar, visste inte att det var så här illa =/
fiskmaester, Donator
åtminstone är dom rika xD rädda världen fixar lilla sverige med och höja skatt och bensin osv =)
diggasson, Donator
#2 fiskmaester: Du har en poäng, istället för att tvinga på oss skyhöga skatter så borde de ställa ett ultimatum till Kina. Men det kommer aldrig hända, för i slutet av dagen så är det pengar som styr.
Zixzig, Donator
#3 diggasson: Istället för skatter så ett ultimatum på Kina. Va?
risenjihad, Donator
#4 Zixzig: Istället för att invånarna i ett väldigt litet land ska ha det svårare så tvingar man ett land med 1.4 miljarder invånare att strama åt lite grand. Det är vad jag antar att han menar.
AliBB, Donator
#5 risenjihad: Ja, och det ska Sverige göra... Pussylandet som inte kan nåt inom militären. Neutral hit o dit. Ska dem strama åt Kina? Haha, nej, militären sitter hellre o tar en fika.
pepini, Donator
#6 AliBB: Som inte kan något inom militären?. du behöver nog läsa på lite..
x1ofdewm, Donator
Visa såna här bilder tillsammans med en bild på en isbjörn med tårar i ögonen så röstar varenda tjej på Miljöpartiet.
XyL0Ph0n3, Donator
Det där är dock inte bara luftföroreningar utan också dimma inblandat. Alltså, smog.
TrimCim, Donator
#8 x1ofdewm: håll käften. påstå inte att vi i sverige ska rösta in nått jävla miljöparti när det kan se ut såhär där det bor x100 mer människor.
sålänge det kan se ut på det här sättet så ser inte jag den minsta betydelse i vad min bil spyr ut för avgaser.
Zixzig, Donator
#5 risenjihad: Fast höga skatter innebär inte att invånarna i landet får det svårare och det innebär heller inte att de får det bättre. Så förstår inte riktigt poängen.
erax, Donator
Inte helt olikt "Seige of Shanghai" fast efter skyskrapan kollapsat...
Wroser, Donator
#7 pepini: Jag tror han menar att sverige faktiskt har den teoretiska kompetensen, men sveriges försvar är så långt ifrån praktisk överhuvudtaget.
Terry, Donator
Befinner mig i kina nu, hört att det brukar vara 200 mcg i shanghai och 300 i beijing. Men förra veckan var det över 500 i shanghai!(vet ej vad det var i beijing då)
BOBemil, Donator
#6 AliBB: typiskt dig att säga något så idiotiskt.
Bajzer, Donator
Shit vilket helvete
LeFu, Donator
#13 Wroser: Om skatterna handlar om utsläpp och skattepengarna därifrån går till klimatkompensation så betyder det att befolkningen får det svårare att transportera sig. Det handlar inte om skatter i allmänhet utan om just skatter som är till för att skydda miljön.
banankalas, Donator
#6 AliBB: jag tillhör hellre ett "pussyland" än en nation som ska ingripa i konflikter överallt och vara med och mäta kukar. Det finns mycket mer att mäta styrka i än att tävla om vem som kan döda flest människor. Hoppas bara fler inser det snart. Sen vet jag att Sverige kör med lite dubbelmoral.
gg23, Donator
Här får dom för att dom äter katter och hamstrar, det är hamstrarnas vrede ni ser, inte dimma. Damn chinese people, cut your pussyhair and get a job!
risenjihad, Donator
#11 Zixzig: Om regeringen bestämmer sig för att lägga på en extra skatt på bensin innebär det att folk inte kommer att ha råd att köpa lika mycket bensin som tidigare vilket försvårar livet för en vanlig medelsvensson då de flesta är beroende av att använda bilen. Även om tanken är god så tycker jag personligen inte att vi som bor i ett så väldigt litet land ska behöva ha det svårare eller behöva "ta sitt ansvar" när det finns länder som är så oerhört mycket värre, både när det gäller att ta sitt eget ansvar och i faktiska utsläpp relaterat till befolkningsmängd.
Om Kina minskade sina utsläpp med bara några få procentenheter (exempelvis om man räknar med att 400 miljoner människor i Kina kör bil) är det likvärdigt med något löjligt som att varenda person i Sverige helt slutade köra bil. Jag har inga faktiska siffror på det (t.ex. hur många som faktiskt kör bil i Kina) men det är en gissning som jag tror stämmer väldigt bra.
Zixzig, Donator
#20 risenjihad: Har för mig att det finns uträkningar som visar att om man jämför med bensinkostnad från 70-tal till nutid så är det inte dyrare att köra bil nu än förr då bilarna drar mindre, inflation och annat så skulle inte säga att Sverige idag har skyhöga skatter även om det är klart att vi skattar mer på bensinen än vad andra länder gör.
Klart att det får större effekt om alla kineser gör något för miljön än om alla svenskar gör samma sak men när det gäller klimatfågor så handlar det väl snarare om att alla bör hjälpas åt med det.
Sen känns det lite skumt att säga att kineser inte ska köra bil då det inte är bra för miljön medan majoriteten av alla svenskar gör det. Varför har vi större rätt att göra det än vad dom har?
trololololololololol, Donator
Hur mycket vi än sänker vårt koldioxidutsläpp så är det kört, för de där jävla kineserna tar ju inget ansvar.
Skurt, Uppdaterare, Donator
Tycker denna bild från SD klargör det hela rätt så bra. 
risenjihad, Donator
#21 Zixzig: Du missar min poäng hela tiden. Jag säger inte att kineser inte ska få köra bil. Om Kina skulle göra bara något väldigt litet åt att minska sina utsläpp skulle det vara likvärdigt med att i princip alla utsläpp i Sverige skulle helt försvinna, det är vad jag försöker säga.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|