Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
olwaf, Donator
Filmer? Jag kan bara se en bok?
Havocboy, Donator
#1 olwaf: Tror dem menar att de skippar så många detaljer så filmerna är som att hoppa jättestora steg i boken, som det brukar vara när man återskapar böcker i filmformat.
MeepMeep, Donator
#2 Havocboy: /facepalm. eller så menar dom att om man delar upp boken i dom olika filmerna så får man detta. Så kort sagt vill dom visa att Peter Jackson bara delat upp det i 3 filmer för att tjäna pengar inte för att boken innehåller så extremt mycket detaljer
Havocboy, Donator
#3 MeepMeep: Aah missade att det var tre delar där. Såg ut som fem vid en snabb koll, men så är det nog.
hoek, Donator
#3 MeepMeep: Han har ju dock lagt till mycket i filmerna som kommer från andra delar än just The Hobbit. Hoppas bara på att sista filmen nu kommer avsluta det bra, man förstår ju att det kommer bli ett stort krig samt att det kommer dö en hel del karaktärer.
Flapflapflap, Donator
Asså boken heter "Bilbo" på svenska! Fattar inte hur alla har glömt det och att ingen förutom jag bryr mig -.-
Ziron, Donator
#6 Flapflapflap: I nyöversättningen heter den faktiskt "Hobbiten"
Flapflapflap, Donator
#7 Ziron: Jo, jag vet. Så jävla uselt att dom bytte namn på boken bara för att mainstream idioterna ska hitta den på bokhyllan. Boken är över 60 år gammal, inte fan ska man byta namn på den bara för att det kom ut en film vid det namnet
bejno, Donator
#8 Flapflapflap: word. +1
holydiverr, Donator
Har nån tänkt på att han kanske dela upp boken i 3 delar för få med mer detaljer än dom fick i lotr triologin? alla e inte judar
Gexor, Donator
Men tänk om alla filmer som är baserade på böcker, skulle göras exakt ifrån hur boken berättar, hur långa skulle inte filmerna bli då? vem har tid, lust och årk att kolla på en film som kanske är 4-6 timmar lång?
Flapflapflap, Donator
#11 Gexor: wat, du har inte hängt med på the hobbit trilogin och vad man klagar på, right?
Ziron, Donator
#8 Flapflapflap: Trollar du eller har du bara ingen koll?
Boken bytte namn i nyöversättningen 2007, långt innan Hobbitfilmerna kom. Anledningen är för att J.R.R. Tolkien klagade väldigt mycket på den gamla översättningen som var väldigt fritt tolkad, därför gav han senare ut ett kompendium med regler för hur översättningarna ska göras.
Därför kan vi nu i "Hobbiten, eller bort och hem igen" nu läsa om Bilbo Secker och dvärgarnas äventyr, sedan i trilogin "Ringarnas Herre" läsa om Frodo Secker som ska ta härskarringen till Domberget.
Jag kan hålla med om att nyöversättningen har en del helt löjliga namn, men den har ingenting med Hobbitfilmerna att göra.
fogskum, Donator
skit samma så länge det är underhållande säger jag, ju mer filmer desto roligare säger jag
Flapflapflap, Donator
#14 Ziron: Jaha, det visste jag inte. Man lär sig något nytt var dag!
JockeColle, Donator
#5 hoek: Hur långt är ett snöre?
xodiac, Donator
#17 dum fråga.. det beror ju på hur långt snöret är såklart
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|