Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Abhraxxas, Donator
Ännu värre när man är sjukskriven
F10w, Donator
#1 Abhraxxas: Nej? är du sjukskriven så är det för att det har hänt dig något, däremot om man är arbetslös så ser folk ner på en för att man är "lat".
Krueger-23, Donator
#2 +1
Förstår inte det hela med att inte ha byxor på sig bara för man är arbetslös. Ska i alla fall bli skönt att börja jobba snart.
Abhraxxas, Donator
#2 F10w: Finns olika sorters anledningar till att man blir sjukskriven...
Kite, Donator
Asså jag fattar inte varför de skulle vara pinsamt att vara arbetslös. Eller pinsamt att inte ha pengar.
Det som är pinsamt är att man försöker dölja det.
När jag var arbetslös så sa jag till min familj och mina vänner att jag har inte har några pengar för att tex gå på stan. Vill du gymma med mig så får du komma till gymmet nära mig för jag har inte råd med busskort. Är man öppen och tydlig över situationen så brukar folk ha mer förståelse och empati. Iaf min erfarenhet.
Maaayn, Donator
#5 Kite: Jo jag känner samma, säger bara till vänner att "jag är arbetssökande för tillfället, hojta gärna om du vet nåt" typ, enkelt och skönt att säga "nä, har inte råd att dra till krogen" blir lätt att polarna samlar ihop sig och bjuder på en kväll då istället.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|